brzanka

"W swoich książka Łysiak wprowadza czytelnika w fascynujący, ekslodujący dramatycznymi wydarzeniami świat epoki napoleońskiej. Jest przy tym przewodnikiem nie chadzającym przetartymi szlakami i uklepanym traktem historii (...) I oto w tej wielkiej wędrówce po epoce empire spotykamy ludzi, których zupełnie nie znaliśmy, choć po wielokroć na to zasłużyli"

Antoni Leśniak | 2013-12-10
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Czy naprawdę Napoleon wiedział o planowanym porwaniu, któremu skutecznie przeciwdziałały jego służby wywiadowcze i w ostatnim momencie monitorując całą akcję w sposób świadomy zastąpiły cesarza sobowtórem, by ten został porwany? Czy może, jak chce jedna z interpretacji, że to sam cesarz podjął takie ryzyko i przez noc znajdował się w obozie wroga jako potencjalny sobowtór do wymiany? Tego nie rozstrzygnie nam aktualna wiedza historyczna, nie posiadamy wystarczającej ilości materiału dowodowego, a ten, który się zachował choć w większości może wyeliminowany przez inicjatorów porwania i w niewielkim stopniu dostępny, nie pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, jak naprawdę wyglądał przebieg akcji, chyba, że przyjmiemy że znaleziony Memoriał jest autentycznym zapisem wydarzeń i dokumentem o niesamowitej wadze, bo pokazującej wielką intrygę wywiadów, która mimo świetnej oprawy i doborowych wykonawców skończyła się fiaskiem i pociągnęła za sobą śmierć wszystkich jej uczestników. Tego też...

| 2013-04-04

„Szachista” nie jest klasyczną powieścią ani też pracą historyczną. Używając słów samego autora książkę można nazwać beletryzowaną opowieścią dokumentalną. Wszystko zaczęło się od Memoriału opisującego tajną operację o kryptonimie Szachista mającą na celu porwanie Napoleona. Kiedy Memoriał ten trafił w ręce „najlepszego napoleonisty w Polsce”, który przy okazji jest także jednym z najlepszych pisarzy w Polsce, ukazanie się książki na ten temat było tylko kwestią czasu. Historia przedstawiona w „Szachiście” jest tak niewiarygodna, że czytelnik przez cały czas zastanawia się, gdzie kończy się relacja historyczna, a zaczyna fantazja autora. Niewiarygodne są także postacie, które występują w tej opowieści. Gdyby opisane zdarzenia były tylko wytworem wyobraźni autora, książkę mógłbym zaklasyfikować jako powieść szpiegowską klasy B, która jest co prawda zgrabnie napisana i ciekawie opowiedziana, ale pod względem fabularnym nie odbiega od produkcji serialowych prezentowanych na Polsacie....

Mavericus | 2011-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2011

Jestem zafascynowany biografią Napoleona. Niepozorny, zamyślony generał rzucił do swych nóg połowę Europy. O jego dokonaniach świadczy obecny król Szwecji, który jest potomkiem francuskiego marszałka Bernadotta. Ten za zasługi został "obdarowany" przez cesarza koroną Szwecji. Te informacje nie wzbudziły we mnie tak wielkiego szoku. Jednak to, że "Fouche w okresie władzy cesarza Napoleona był francuskim ministrem policji. Nieformalnie pan minister współpracował z wywiadem angielskim i austriackim, będąc zarazem szeregowym agentem wywiadu rosyjskiego"* Pikanterii tym okolicznościom dodaje to, że jako wysoki dygnitarz walczył z wywiadem antynapoleońskim. Zarazem z nim współpracował(sic!) Byłem świadomy, iż okres I Cesarstwa był burzliwą epoką. Jednak opisane wydarzenia wprawiły mnie w stan osłupienia.
Szachista to nie jest typowa powieść o genialnych posunięciach Wielkiej Armii. To znamy z kart historii. Łysiak na podstawie notatek Memoriału, które opisują te wydarzenia wiernie...

Melocotón | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Znakomita powieść. Jeśli się tylko przejdzie cierpliwie pierwsze 50 stron, to dalej jest już tylko najlepiej. W życiu nie spodziewałabym się, że jest Polak, który pisze tak świetne książki przygodowo-sensacyjno-historyczne. A człowiek się zabijał we wczesnym liceum o Pereza-Reverte...

Zakochana jestem głęboko w Beniaminie i jego uroczej bandzie. To jak Trzej Muszkieterowie + Robin Hood + Reverte właśnie.

Świetny koncept, bardzo dobre wykonanie, wysoki poziom.

Ksawery Szaniawski | 2012-07-09
Przeczytana: lipiec 2012

Genialna partia szachów rozegrana przez asów wywiadów dwóch mocarstw, która swój finał miała w szachownicy.
Przy tym wartka i wciągająca akcja jak u klasyków powieści szpiegowsko - sensacyjnych.
Chyba złapałem bakcyla Napoleona, już książki o tej tematyce ustawiają się u mnie w kolejce do czytania.

dymitrop | 2015-01-27

Przeczytałem kilka wcześniejszych opinii i w pewnych kwestiach mam inne zdanie. Tak jak niektórzy pisali, że dla nich pierwsze 50 stron było najgorsze - dla mnie właśnie było najlepsze! Wprowadzenie w okrutny świat polityki, pełen zdrad, oszustw przekrętów i ludzi po których można się spodziewać wszystkiego. Widzimy co się dzieje za kurtyną tego subtelnego teatru; po prostu tak się "napaliłem", że szkoda słów. A dalej? No niestety zapowiadało się na jakiś akcyjniak podobnym do tych z Stevenem Segalem tylko, że w książce.
O wiele bardziej przypadł mi do gustu świat szpiegowski ze wszystkimi aferami oraz historią w tle niż sama akcja.
Książkę czyta się łatwo, nie ma nadmiernych opisów które nużą; postacie mimo, wyżej opisanej wady nie są płytkie i zdarza się, że zaskakują. Polecam

Getos | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Niestety nie doczytałem do końca ze względu na przygodową konwencję tej książki. Waldemar Łysiak opisuje próbę pojmania Napoleona i podmienienia go sobowtórem, grę wywiadów, szalony plan tria: lorda Castlereagha oraz panów Bathursta i Percevala z wykorzystaniem maszyny Szachista skonstruowanej przez von Kempelena. Opowieść ma więc potencjał, ale od 1/4 zaczyna być zwykłą przygodówką, która na mnie robi wrażenie książki dla młodzieży. Niestety świetna historia zamknięta w tej konwencji przez Autora nie uwiodła mnie i w trakcie jej czytania ciągle słyszałem w głowie głos "zamknij tę książkę, szkoda czasu"...

Tomasz | 2012-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Świetna historia, napisana z pasją, poparta wieloma badaniami, przyprawiona zamiłowaniem autora! Bardzo ciekawa powieść osadzona w faktach historycznych, czyta się to na prawdę bardzo przyjemnie. W zasadzie boję się takich książek, od których nie można się oderwać i to jest właśnie jedna z tych książek. Z czystym sumieniem mogę polecić!

JUREK | 2016-08-12

Krajowa Agencja Wydawnicza
Kraków-1982r.

"Mojemu bratu,Henrykowi Łysiakowi"

Podczas lektury"Szachisty",którego czyta się jak pasjonujący romans awanturniczy,czytelnik zastanawia się,ile jest prawdy w rewelacjach pisarza.To jest lektura nie mniej ciekawa niż"Dzień szakala"Akcja jest podobnie żywa i intrygująca jak w powieściach Aleksandra Dumasa.

Justinaj | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Nawet nie spodziewałam się, że mi się spodoba, a jednak nie było tak źle. Chociaż muszę przyznać, że przypisów jest zdecydowanie za dużo (kto wie, czy nie więcej niż prawdziwego tekstu).