Szachista

Wydawnictwo: Nobilis
Magdalena

Rewelacyjna, oparta na dokumentach z epoki, powieść Waldemara Łysiaka o tajnej operacji “Szachista”. Jej celem było porwanie cesarza Napoleona w Polsce (przez komandosów brytyjskiej Secret Service) za pomocą szachowego automatu von Kempelena zwanego “grającym Turkiem”.

źródło opisu: https://nobilis.info.pl/produkt/szachista/

źródło okładki: https://nobilis.info.pl/produkt/szachista/

trycha | 2018-11-08
Przeczytana: październik 2018

W prozie historycznej Łysiaka lubię to, że w trakcie lektury szukam i zastanawiam się co jest prawdą a co konfabulacją autora, a nie lubię czerstwego języka w stylu książę wyobraża sobie jak mówią parobkowie. Ta pozycja zawiera oba te elementy.

Magdalena_S | 2018-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 17 lipca 2018

Jest to bardzo ciekawa książka opowiadająca o zamachu na Napoleona. Sam pomysł jego wykonania był po prostu genialny, a umysł dowódcy grupy musiał być niezwykle przebiegły i szybko reagujący na zaistniałe przeszkody. Na samym początku myślałam, że historia mi się nie spodoba, bo Napoleon i jego dzieje nie do końca mnie interesują, ale już po kilkunastu stronach zobaczyłam, że świetnie jest to napisane i historia nie jest nudna. Naprawdę, gdybyście spotkali kiedyś tę książkę na swojej drodze, to szczerze polecam 😊

rotmistrz | 2018-01-02
Przeczytana: 04 stycznia 2017

„Bratu Henrykowi Łysiakowi”. Taki wpis znajdujemy na jednej z pierwszych stron najnowszego (2016) wydania “Szachisty”. Czy było tak na poprzednich wydaniach – nie wiem. „Szachista” to kryminał, reportaż i książka historyczno-przygodowa w jednym. Dobrze pomyślana, dobrze napisana, rzekłbym „klimatyczna”. Bohaterami tej historii są: wicehrabia Robert Stewart Castlereagh, markiz Londonderry, hrabia Henryk Bathurst i Spencer Perceval. Czyli angielska odmiana czekistowskiej wierchuszki rodem z „sowieckiego raju”. Wymieniona szajka planuje ni mniej ni więcej tylko dokonać zamachu na życie „korsykańskiego diabła”, wcielenia wszelkiego zła i największego koszmaru kapitalistów z City – Napoleona Bonaparte. Praktyczną stroną imprezy ma się zająć wyszkolone komando pod dowództwem pociotka jednego z mózgów operacji - Beniamina Bathursta. Resztę specgrupy stanowią: sługa Beniamina Bathursta o nazwisku Sij, Polak o imieniu Józef, specjalista od broni Brian Heyter, zakonnik Allan Robertson,...

Bardzo fajna fabuła i pomysł na książkę, ale niestety język jakim została napisana zupełnie nie porywa. Raczej przynudza, więc książka zostawiona przeze mnie w połowie czytania.

ZosiaKix1000 | 2017-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2017

Książki historyczne to zdecydowanie nie mój klimat, dlatego podeszłam do tej pozycji z pewnym niepokojem. Moje obawy okazały się słuszne - fabuła zupełnie mnie nie zaciekawiła (przede wszystkim wydała mi się wyjątkowo nierealistyczna, nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że to wszystko działo się naprawdę). Dodatkowo zniechęcił mnie styl autora, który zdecydowanie nie przypadł mi do gustu.

mlakomy | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Świetna powieść historyczna. Wielka intryga jest szeroko komentowana przez autora włącznie z podawaniem historycznych przesłanek na potwierdzenie tej teorii.

Mateusz Bajas | 2017-09-06
Przeczytana: 05 września 2017

Co szokuje właściwie od pierwszych stron - przedstawiona historia jest całkowicie autentyczna. Tylko w niektórych momentach jest "doprawiona" przez Łysiaka, tak aby fabuła była bardziej klarowna i spójna. Przyznam szczerze, że wydarzenia opisane na kartach powieści są momentami tak niesamowite, że istotnie żaden, nawet najgenialniejszy pisarz nie byłby w stanie tego wymyślić. Książkę czyta się z zapartym tchem, a w kulminacyjnych momentach dosłownie z wypiekami na twarzy.

(...)

Polecam każdemu - ciekawskim historii i spragnionym po prostu dobrej, wciągającej lektury.

Całość opinii pod adresem: http://mateuszbajas.blogspot.com/2017/09/waldemar-ysiak-szachista.html

Przeczytałem i uwierzyłem, że Napoleona faktycznie porwano w Szamotułach.

ucho_igielne | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Waldemar Łysiak (ur.1944) to polski pisarz, publicysta, architekt, bibliofil oraz co chyba najważniejsze najbardziej znany polski napoleonista. Jego fascynacja Napoleonem znalazła oczywiście odbicie w jego twórczości. „Szachista” to zbeletryzowany dokument historyczny dotyczący planu porwania Napoleona przez anglików w 1806 roku. Dlaczego taki tytuł? Może zrobię krótkie wprowadzenie. Otóż „Szachista” lub inaczej „Turek” to android służący do gry w szachy wynaleziony przez barona von Kempelena. Było to biurko z szachownicą i przytwierdzoną do niej figurą muzułmanina, który wykonywał ruchy figurami. Ci którzy z nim grali myśleli, że mają do czynienia z maszyną. Cały wic polegał na tym, że była to starannie przygotowana mistyfikacja. Wewnątrz biurka wcale nie było maszynerii a przynajmniej nie tylko, ale żywy człowiek, wytrawny szachista, który sterował tym ustrojstwem. Trójka anglików wpadła na to aby zaprezentować Napoleonowi ową „maszynę” i kiedy ten wejdzie do środka (zakładano,...

| 2016-08-12

Krajowa Agencja Wydawnicza
Kraków-1982r.

"Mojemu bratu,Henrykowi Łysiakowi"

Podczas lektury"Szachisty",którego czyta się jak pasjonujący romans awanturniczy,czytelnik zastanawia się,ile jest prawdy w rewelacjach pisarza.To jest lektura nie mniej ciekawa niż"Dzień szakala"Akcja jest podobnie żywa i intrygująca jak w powieściach Aleksandra Dumasa.