Córka rzeki

Okładka książki Córka rzeki
Hong Ying Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
215 str. 3 godz. 35 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
饥饿的女儿 / Daughter of the River
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2003-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
215
Czas czytania
3 godz. 35 min.
Język:
polski
ISBN:
837311954X
Tłumacz:
Anna Zielińska
Tagi:
Chiny Hong Ying autobiografia pamiętnik wspomnienia literatura chińska
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
149 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
720
215

Na półkach:

Pierwsze zetknięcie z literaturą chińską...

Hong Ying urodziła się w latach 60, tuż po wielkiej klęsce głodu. Dorastała w nadbrzeżnych slumsach - ciasnych, przeludnionych, pozbawionych elementarnych wygód. Córka rzeki to autobiografia autorki.
Główna bohaterka - Mała Szóstka to sama autorka. Urodzona w roku 1962 doświadczyła na sobie głodu, mieszkała w wielkich zaludnionych do granic możliwości slumsach, bez godnych warunków sanitarnych, bytowych. Po kilka osób w jednym pokoiku, przedzielonym zasłonami. Niezwykły realizm opisów, wręcz momentami naturalizm bije z każdej strony. Chińskie realia, prawdy, tradycje i obyczaje – to na pewno tu znajdziemy.

Powieść doskonale ukazuje oblicze chińskiej rzeczywistości, pokazuje prawdę o tamtych czasach. Dla kogoś takiego jak ja, kto nigdy nie interesował się kulturą i historią Chin to kopalnia wiedzy. Wartość dokumentalna tej powieści to jedna z niewielu jej zalet, niestety.

Narracja jest bardzo chaotyczna, urywana. Szybko następuje zmiana tematu, bez żadnego logicznego połączenia autorka przechodzi od jednego wątku do kolejnego. Nie ma prawie akcji ani tym bardziej napięcia. Momentami po prostu jest nudno.

Ożywienie następuje jedynie w momentach opisujących profesora historii, spotkania z nim. To on, jest pierwszą osobą, której Mała Szóstka naprawdę zaufa, które chce jej wysłuchać. To on przedstawia jej szczegółowo zasady życia w społeczeństwie, dzieli przeżyciami i uczuciami, uczy tego, co to miłość, wprowadza w świat seksu. Jest podobny do niej, odrzucony, nie rozumiany… Kim jest dla głównej bohaterki nauczyciel historii? Kochankiem, przyjacielem, czy może ojcem, którego nigdy tak naprawdę nie miała?

W swojej własnej skórze Małą Szóstka nie czuje się dobrze. Czuje się niezauważana, niekochana, nikomu nie potrzebna. I pewna jest, że to ma jakiś związek z jej przeszłością. Wie, że skrywana jest przed nią jakaś tajemnica i za wszelką cenę próbuje ją poznać. Uważa, e wszystkimi dookoła rządzi egoizm ,każdy żyje dla siebie. Dlatego Mała Szóstka nie okazuje uczuć, nie otwiera się przed nikim, poza nauczycielem. Nie krzywdzi innych, choć inni krzywdzą ją. Jest w sumie bezbarwna, mimo iż tak wiele opowiada o sobie. Nabiera barw dopiero pod koniec, kiedy postanawia odnaleźć własną drogę, kiedy w pewien sposób się buntuje.

Powieść specyficzna, smutna. Myślę, że jak na pierwsze zetknięcie z prozą chińską, mogło być lepiej.

„Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczuwając zarazem lęk i podniecenie”.

Pierwsze zetknięcie z literaturą chińską...

Hong Ying urodziła się w latach 60, tuż po wielkiej klęsce głodu. Dorastała w nadbrzeżnych slumsach - ciasnych, przeludnionych, pozbawionych elementarnych wygód. Córka rzeki to autobiografia autorki.
Główna bohaterka - Mała Szóstka to sama autorka. Urodzona w roku 1962 doświadczyła na sobie głodu, mieszkała w wielkich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    204
  • Chcę przeczytać
    106
  • Posiadam
    48
  • Chiny
    5
  • Azjatyckie
    2
  • Literatura chińska
    2
  • Daleki Wschód
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Więcej
Hong Ying Córka rzeki Zobacz więcej
Hong Ying Córka rzeki Zobacz więcej
Hong Ying Córka rzeki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także