Źródło Mamerkusa

Okładka książki Źródło Mamerkusa
Leszek Biały Wydawnictwo: Nowy Świat literatura piękna
847 str. 14 godz. 7 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Nowy Świat
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
847
Czas czytania
14 godz. 7 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373863620
Tagi:
krucjaty literatura polska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
73 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1234
119

Na półkach: , , , , ,

Sama nie wiem, czy bardziej cieszę się z trafienia na literacką perełkę, czy też smucę, że jest to powieść w zasadzie nieznana. A przecież spodobałaby się zarówno tym, którym przypadł do gustu rozmach i tematyka choćby „Ksiąg Jakubowych” Tokarczuk, jak i miłośnikom pisania ze swadą i niesamowitym wyczuciem języka w wykonaniu przykładowo Sapkowskiego. Porównanie z „Rękopisem znalezionym w Saragossie” także nie jest przypadkowe; ogółem - to książka dla każdego, kto szuka świetnej powieści historycznej (szczególnie z czasu pierwszej wyprawy krzyżowej) i ceni naprawdę dobrą literaturę.

Nie ma tu chyba ani jednego zbędnego słowa, więc przez treść dosłownie się płynie - począwszy od muzułmańskiej Hiszpanii, przez całą Europę aż do Azji, razem z nieznanym z imienia głównym bohaterem-narratorem, chrześcijańskim rycerzem, i jego kompanem Yusufem, muzułmańskim intelektualistą. Pomimo nieraz gorących dysput religijnych, w wyniku licznych przygód pogłębiają swoją przyjaźń i ratują się z opresji, spotykając coraz to nowe, barwne indywidua, m.in. łowcę heretyków czy ofiarę chutliwej wiedźmy oraz wąpierza z terenów Węgier. Oczywiście nie tylko wysłuchują opowieści i sprzeczają się między sobą o wyższość którejś z religii, ale raz mieczem, raz sprytem walczą z przeszkodami na drodze do odnalezienia tytułowego Źródła Mamerkusa - zwracającego zdrowie i zapewniającego przynajmniej długowieczność. Wiele tu błyskotliwego humoru - by wspomnieć podsłuchaną przez pijanego Beduina rozmowę trzech… koni o pozycji rumaków i innych zwierząt w religiach pogańskich i monoteistycznych - ale i powagi, kiedy trzeba. Skoro krucjata, to nie zabraknie przecież i bitew, głodu, zarazy i rzezi, ukazania sporów pomiędzy przywódcami wyprawy oraz wielu znaków zapytania, czy tak to powinno było wyglądać. I na deser wgląd w sposób pisania kronik średniowiecznych pod patronatem. Niesamowita erudycja w nader przystępnej formie i plastycznym opisie. Zderzenie religii to przy tym temat uniwersalny, a dziś szczególnie aktualny.

Pierwsze, co zrobiłam po przeczytaniu, to postarałam się o zdobycie papierowego egzemplarza powieści, bo w takiej postaci przeczytam ją jeszcze nie jeden raz. Będę też polecać wszystkim, którzy chcieliby przeczytać świetną polską powieść (historyczną), i oczywiście zrzędzić, że przeszła bez wielkiego echa, a promuje się koszmarne gnioty…

Sama nie wiem, czy bardziej cieszę się z trafienia na literacką perełkę, czy też smucę, że jest to powieść w zasadzie nieznana. A przecież spodobałaby się zarówno tym, którym przypadł do gustu rozmach i tematyka choćby „Ksiąg Jakubowych” Tokarczuk, jak i miłośnikom pisania ze swadą i niesamowitym wyczuciem języka w wykonaniu przykładowo Sapkowskiego. Porównanie z „Rękopisem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    177
  • Przeczytane
    86
  • Posiadam
    36
  • Powieść historyczna
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    4
  • Lit. polska
    2
  • Historia
    1
  • Poszukiwane starocie
    1
  • Publio
    1

Cytaty

Więcej
Leszek Biały Źródło Mamerkusa Zobacz więcej
Leszek Biały Źródło Mamerkusa Zobacz więcej
Leszek Biały Źródło Mamerkusa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także