Dzieje Inkwizycji Hiszpańskiej

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
inkwizycja
historia

Książka polemiczna w stosunku do stereotypowego postrzegania tego, czym była w istocie Inkwizycja.

"Należy rozróżniać między kłamstwem a kłamstwem, między podstępem a podstępem. Przebiegłość, której jedynym celem jest oszustwo, zawsze jest zakazana i nie ma na nią miejsca w praktyce sądowej; jednakże kłamstwo służące prawu, porządkowi i dobru powszechnemu jest w sądzie całkowicie godne pochwały".
Nicolau Eimeric, inkwizytor

Wokół inkwizycji przez lata nagromadziło się wiele legend, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Instytucja ta owiana jest mroczną aurą tajemniczości, często można spotkać się z nieprawdziwymi przekonaniami o rzekomym okrucieństwie każdego z przedstawicieli Świętego Oficjum, o wymyślnych krwawych torturach i ogromnej ilości ofiar, jakie pochłonęła. Prawda dotycząca inkwizycji jest trochę mniej spektakularna i szokująca, niż mogłoby się wydawać słysząc te wszystkie makabryczne historie na jej temat. Inkwizytorami często byli zwykli, wykształceni ludzie, nie żadni fanatycy i sadyści:
"Wbrew rozpowszechnionej legendzie, inkwizytorzy hiszpańscy nie byli też...

Autor podjął się niełatwej pracy przedstawienia faktów tyczących Inkwizycji, procedur jakie stosowała i motywów jakimi się kierowała. I ze względu na te fakty jest to pozycja wartościowa: czy mają one charakter usprawiedliwienia?..wydaje się, że autor zdołał tego uniknąć.

Michał_Kuźniar | 2016-06-07
Przeczytana: 01 marca 2010