Czarny huzar

Czarny huzar
powieść historyczna
historyczna
wasilka

„Czarny huzar” to wielowątkowa opowieść o wyprawie do Polski – i jej dalszych konsekwencjach - luterańskich misjonarzy z Institutum Judaicum et Muhammedicum w Halle, mającej na celu nawrócenie na protestantyzm głośnego żydowskiego mistyka i herezjarchy z Podola, Jakuba Lejbowicza Franka. Akcja powieści, opartej w dużej mierze na faktach historycznych, obejmuje polski okres działalności samozwańczego proroka i rozgrywa się w realiach XVIII-wiecznej, chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej, rozszarpywanej przez bezwzględną walkę stronnictw politycznych i intrygi ościennych mocarstw dążących do jej rozbioru.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2017

źródło okładki: Wydawnictwo Novae Res

Leszek Biały to hispanista, historyk sztuki i pisarz. Wykładał historię Hiszpanii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest tłumaczem klasycznych dramatów hiszpańskiego Złotego Wieku: „Książę Niezłomny” i „Autos sacramentales” Pedro Calderon de la Barca oraz „Wybór dramatów” Tirso de Molina. Jest także autorem pracy historycznej „Dzieje Inkwizycji Hiszpańskiej”, w której rzetelnie rozprawia się z mitami i legendami narosłymi wokół tytułowej instytucji. Jego debiutem powieściowym jest „Źródło Mamerkusa” z 2010 roku.

„Czarny Huzar” to druga powieść w dorobku Leszka Białego. Jej akcja osadzona jest w drugiej połowie XVIII wieku, w chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wtedy to Institutum Judaicum et Muhammedicum w Halle wysyła swoich luterańskich misjonarzy, aby nawrócili na protestantyzm Jakuba Lejbowicza Franka, głośnego żydowskiego mistyka i herezjarchę z Podola, wraz z jego sektą. Jednym z misjonarzy jest tytułowy czarny huzar: rotmistrz Horst Gottlieb von Zypke –...

wasilka | 2017-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Wiek XVII i początek XVIII to długi okres wojen, które podkopały potęgę Rzeczypospolitej. Na ziemiach polskich grasowały i szabrowały wojska szwedzkie, rosyjskie i tureckie. Zamęt i strach szerzyli Tatarzy i Kozacy. Jednak pomimo ogromu strat i zniszczeń państwo przetrwało. Szlachta polska doszła wtedy do przekonania, że skoro Rzeczpospolita nie upadła pod nawałem nieszczęść, to widocznie opiekują się nią siły Opatrzności i nic już nie trzeba w państwie naprawiać. Nastąpił czas ciemnoty, zastój w kulturze i nauce, powoli kończyła się słynna polska tolerancja religijna. Sejmy zrywano, zanim podjęto jakąkolwiek uchwałę, szlachta posiadała liczne przywileje, ograniczała wolność pozostałych stanów społecznych. Liczyło się prawo silniejszego. Słabsi i biedniejsi nie mieli wiele do powiedzenia. Realia osiemnastowiecznej Polski, chylącej się ku upadkowi, stały się kanwą, napisanej z rozmachem, powieści historycznej Leszka Białego "Czarny huzar".

Autor - hispanista i historyk sztuki...

//Opinia do przeczytania również na: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/01/48-czarny-huzar-leszek-biay.html

Z lekcji historii wiemy, że Rzeczpospolita w XVIII wieku była istnym tyglem kulturowym. Ale i nie miała lekko - wojny, rozbiory, uzależnienie się od Carskiej Rosji... Nie okłamujmy się, to był ciężki czas dla naszego kraju. Na tle historycznych przemian żyli koło siebie Polacy i Żydzi - i to właśnie ci ostatni stali się podstawową kanwą opowieści "Czarny Huzar" Leszka Białego. Oni oraz wyprawa luterańskich misjonarzy z Institutum Judaicum et Muhammedicum w Halle, mających jeden cel: nawrócić na protestantyzm głośnego żydowskiego mistyka i herezjarchy z Podola, Jakuba Lejbowicza Franka.
Olbrzymia dawka faktów historycznych, o których w szkole jednak nie mówiło się za wiele i głośno, niezwykli bohaterowie oraz wciągająca fabuła. Czego chcieć więcej?
Niedawno, przy okazji dość... nazwijmy to "gorącej" dyskusji pod inną recenzją jakiejś książki mniej lub bardziej...

Maja | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

Misjonarze z Institutum Judaicum et Muhammedicum w Halle wyruszają do Polski, by nawrócić na protestantyzm głośnego żydowskiego mistyka i herezjarchy z Podola, Jakuba Lejbowicza Franka. Akcja powieści, opartej w dużej mierze na faktach historycznych, obejmuje polski okres działalności samozwańczego proroka i rozgrywa się w realiach XVIII-wiecznej, chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej, rozszarpywanej przez bezwzględną walkę stronnictw politycznych i intrygi ościennych mocarstw dążących do jej rozbioru. Jakie konsekwencje miała ich wyprawa? Na to pytanie odpowie Wam lektura tej książki.

Nie miałam wobec Czarnego huzara zbyt dużych oczekiwań. Niemniej jednak byłam ciekawa, w jaki sposób autor przedstawi XVIII-wieczną Rzeczpospolitą. Widać, że Leszek Biały sumiennie przygotował się do swojego zadania. Jego historia ocieka krwią i wymaga od czytelnika pełnego zaangażowania. Sporo się dzieje, przewija się tu wiele wątków i łatwo jest się zdekoncentrować. Nie żałuję jednak tego, że...

Mietek77 | 2017-07-03
Przeczytana: lipiec 2017

Nie będę streszczał książki bo zrobili to moi poprzednicy. Dziwią mnie tak wysokie oceny powieści. Generalnie jest przegadane. Rozumiem, że autor pisząc powieść historyczną musi umiejscawiać w niej postacie historyczne, ale nie w taki sposób. Dygresja goni dygresję i jest na dygresji. Miejscami czytając czułem się jakbym obcował z książkową wersją Incepcji. Czarę goryczy przelał moment w którym bohaterowie odwiedzają pruskiego ambasadora. Tu zaczyna się dygresja o ambasadorze, a z niej rozpoczyna się dygresja o Fryderyku Wielkim, a potem o Wolterze. Jeśli pragnął bym przeczytać biografię Woltera lub Fryderyka Wielkiego to bym sobie ją kupił. Podejrzewam, że autor nie potrafił wpleść postaci historycznych w akcję powieści dlatego posiłkował się przepisywaniem ( być może własnymi słowami ) fragmentów biografii wspomnianych postaci. Gdyby wyrzucić z książki wspomniane dygresje została by jedna trzecia, czyli około dwustu strom. Mam duży niedosyt po lekturze. Sam jestem wielkim...

AHa | 2017-07-31
Przeczytana: marzec 2017

Powieść dygresyjna, szkatułkowa, co niektórym może przeszkadzać, ale ja akurat lubię.
Książka jest dobra, przekonująca i - tak strasznie przygnębiająca. Bez cienia nadziei: rozsypuje się świat, rozsypuje się Polska, a ci, którzy zdobyli sympatię czytelnika (bo kilku bohaterów zdobywa ją bez pudła), giną bez sensu. Cóż, koniec XVIII w., takie czasy. Z sugestią że mogą bywać jeszcze taksze - parę analogii do naszego świata dałoby się znaleźć.
Nie streszczam. Dodam tylko, że tytułowy Czarny Huzar i wątek frankistowski nie są najważniejsze. Bardziej wybija się wątek machinacji dyplomatycznych. Ale w ogóle fabuła to pretekst dla bogatej historycznej mozaiki.
Pozostaję fanką Autora i czekam na kolejne szkatułkowe cudeńka. Moim ulubionym jak na razie pozostaje "Źródło Mamerkusa".

Paulina | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Świetna książka dla fanów nienachalnie przekazanej historii, opakowanej ciekawą fabułą.
Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/czarny_huzar_recenzja

MoznaPrzeczytac | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Akcja książki ma miejsce w XVIII wiecznej Polsce, która czasy świetności ma już dawno za sobą. Niedługo doświadczy rozbiorów, które wymażą ze wszystkich map jakikolwiek ślad po jej istnieniu. Kulturowy i polityczny galimatias, w jakim był nasz kraj, w tamtych czasach jest punktem wyjścia dla książki Pana Białego. Wplótł on do faktów historycznych własny wątek fabularny, który opiera się na wyprawie luterańskich misjonarzy mających na celu nawrócenie żydowskiego mistyka...

Pełna recenzja książki na stronie:

Telesfor | 2017-08-29
Przeczytana: 2017 rok

W swej najnowszej książce udało się Leszkowi Białemu umiejętnie połączyć w jedno: awanturniczą powieść historyczną, traktat dyplomatyczny oraz pamflet na kulturę oświecenia. Warstwa fabularna utworu rozgrywa się w XVIII-wiecznej Polsce, w tym w dużej mierze – na Kresach.

Powieść historyczna

Jest w Kronice Wincentego zwanego Kadłubkiem piękna fraza, którą przytacza w I tomie swych „Dziejów Polski” Andrzej Nowak:
„[…] obawiam się, żebyśmy więcej, niż to jest słuszne, nie starali się podobać sobie samym. Boję się, byśmy nazbyt wzajem sobie nie potakiwali[…] Albowiem przymilnością wykarmimy głupotę, a mówieniem na przekór – roztropność; ganiący jednak niech będzie przyjazny i mądry; to błędy z miłością poprawi, to łając przypomni; niech pochopnie nie obszczekuje[…]; niech raczej pamięta zarówno o swoim, jak i o naszym człowieczeństwie, i o tym, że w ludzkim rozeznaniu nie ma nic doskonałego”.
Te słowa przyszły mi na myśl, kiedy skończyłem czytać solidną, ponad 600-stronicową powieść...

Eliza | 2017-04-21

Na pewno ucieszą się ci czytelnicy, którzy przeczytali poprzednią książkę tego autora, czyli „Źródło Mamerkusa.” Tym razem przenosimy się do wieku osiemnastego na rozległe tereny Rzeczpospolitej. Tematyka jest nam bliska, zderzenie różnych kultur i filozofii na gruncie europejskim. Przygodowo potraktowane dzieje ruchu frankistowskiego ujawniają dużą wiedzę historyczną i faktograficzną. Fantazja i wyobraźnia, potoczysta polszczyzna, wspaniałe poczucie humoru i wyczucie realiów kreują świat rodem z powieści „płaszcza i szpady.” Autor jakby chciał się wczuć w psychikę ludzi tamtej epoki. Wiele postaci, które tam występują żyły naprawdę, a nawet pozostawiły po sobie pamiętniki. Bardzo polecam każdemu, od młodzieży po osoby starsze, na popołudnia w domu lub na działce zamiast telewizji.