Eichmann w Jerozolimie - rzecz o banalności zła

Tłumaczenie: Adam Szostkiewicz
Wydawnictwo: Znak
7,64 (291 ocen i 26 opinii) Zobacz oceny
10
23
9
63
8
73
7
78
6
39
5
8
4
3
3
3
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Eichmann in Jerusalem. A report on the banality of evil
data wydania
ISBN
8370060277
liczba stron
420
język
polski
dodała
Agnieszka

Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, mordercy zza biurka, współodpowiedzialnego za Holocaust. Książka jest opatrzona słynnym podtytułem, w którym pojawia się jedno z najdonioślejszych sformułowań zrodzonych w stuleciu totalitaryzmów: "banalność zła". Relacja Hannah Arendt to nie tylko znakomity literacko klasyczny reportaż sądowy, lecz także esej o mechanizmie państwa totalitarnego...

Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, mordercy zza biurka, współodpowiedzialnego za Holocaust. Książka jest opatrzona słynnym podtytułem, w którym pojawia się jedno z najdonioślejszych sformułowań zrodzonych w stuleciu totalitaryzmów: "banalność zła". Relacja Hannah Arendt to nie tylko znakomity literacko klasyczny reportaż sądowy, lecz także esej o mechanizmie państwa totalitarnego oraz mentalności jego twórców i sług. Autorka, jeden z najwybitniejszych, niezależnych umysłów naszego wieku, nie cofa się zarazem przed postawieniem pytań o istotę postaw Żydów europejskich w obliczu Zagłady. Książka bezcenna dla wszystkich, którzy interesują się historią i polityką XX wieku, a także pogłębioną interpretacją centralnych problemów naszych czasów.

 

źródło opisu: Opis własny.

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1202)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6201

Podziwiam autorkę za jej chłodną i ironiczną relację z procesu Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Naturalnym odruchem było przecież widzieć w Eichmannie samego diabła, ogarniętego skrajnym antysemityzmem, który knuł swoje zbrodnicze myśli wytępienia narodu żydowskiego. Eichmann był jednym z wysokich urzędników III Rzeszy Niemieckiej, swoim działaniem i poprzez swoje decyzje wcielił w życie „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” – a tym samym skazał na straszną śmierć miliony ludzi. Wina Eichmanna nie budziła żadnej wątpliwości. Książka jest bardzo suchą relacją nie tylko z procesu w Jerozolimie, ale także przedstawia karierę samego Eichmanna, wreszcie wskazuje w liczbach ogrom tragedii, jaki spotkał Żydów europejskich!

Prawda,że Arendt bardzo krytycznie widziała sam proces Eichmanna w Jerozolimie. Zauważyła bardzo słusznie zresztą, że przedmiotem procesu powinny być czyny Eichmanna, a w rzeczywistości proces ten miał na celu pokazanie ogromu tragedii, jaka spotkała Żydów, miał...

książek: 172
Rita | 2015-10-24
Na półkach: Przeczytane

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że książka nie jest biografią Adolfa Eichmanna. To swoista osobista relacja z procesu nazistowskiego zbrodniarza, którego schwytanie w Argentynie i sprowadzenie do Izraela do "Domu Sprawiedliwości" przez MOSAD było spektakularne. Mnie przypadł do gustu głównie styl tego reportażu -fakty przeplatane refleksjami i analizami autorki, która nie stroni od ujawnienia osobistych poglądów czy uczuć, pojawiających się u obserwatora procesu. Książka uznana za kontrowersyjną przede wszystkim z uwagi na żydowskie pochodzenie Hanny Arendt i podaną w książce konkluzję "o banalności zła". Autorka ukazuje bowiem Eichmanna jako zupełnie przeciętnego, wręcz bezmyślnego, bezbarwnego gryzipiórka, który stał się jedynie trybikiem w faszystowskiej machinie eksterminacji Żydów. Trudno na podstawie książki ocenić prawdziwość tych twierdzeń, zwłaszcza że Eichmann był mitomanem i na poczekaniu wymyślał historie, które akurat pasowały do jego wizji(opisał to też w swoich...

książek: 337
Magdalena | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015
książek: 879
Henry Rackham | 2015-01-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Proces Eichmanna jest tylko pretekstem do pokazania historii Holokaustu w Europie, z lektury książki H. Arendt wynika jednoznacznie, że cała Europa, ba świat był antysemicki. W czasie wojny różne kraje Europy zachodniej mogły przeciwstawić się ostatecznemu rozwiązaniu, jednak tego nie zrobiły, wyjątek stanowi Dania, która zdecydowanie przeciwstawiła się nazistom chroniąc Żydów przed deportacją na wschód. Ale nie pozostawia także suchej nitki na swoich współbraciach którym zarzuca zbyt dużą uległość i pomoc hitlerowcom w eksterminacji. ( szczegóły w książce )
Książkę Hannah Arendt czyta się ciężko, jest tu dużo liczb, mnóstwo dygresji przerywającej narrację oraz odbiegania od głównego wątku. Ale książka pokazuje inne spojrzenie na zagładę Żydów mimo, że mówi o faktach szeroko znanych jednak pokazanych w innym świetle

książek: 94
ramachandran | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2015

Hannah Arendt spojrzała na sprawę procesu Eichmanna okiem filozofa, a nie historyka i efekt jest genialny. Autorka nie trzyma się szablonowych ocen, utartych schematów, cudzych opinii. Opisuje zbrodnie hitlerowskie w sposób oryginalny, zarówno pod względem tez i wniosków, jak i stylu - pełnego ironii, dystansu, ukazującego absurd wielu sytuacji i postaw.

Centralny problem dla autorki to oskarżony - jego prawdziwa rola w Holocauście (wyolbrzymiona przez oskarżycieli, a także przez relacje innych zbrodniarzy, chcących zrzucić winę na Eichmanna, ukrywającego się aż do 1960 roku), a przede wszystkim jego motywy, intencje, charakter, możliwości zrozumienia i ocenienia procesu, którego był koordynatorem (transport Żydów z Zachodu do obozów na Wschodzie). Właśnie analiza osobowości Eichmanna prowadzi filozofkę do sformułowania wniosku o banalności zła. Człowiek współodpowiedzialny za wymordowanie milionów ludzi, jako główny, ale nie niezależny (w rzeczywistości podlegający wielu...

książek: 259
Magnat | 2018-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Piekne swiadectwo o "pieknej" roli samych zydöw w zagladzie...lecz tu do histori,faktöw itd odsylam do historyk Dr Kurek.

Ksiäzka dobra,choc czyta sie mulowato.

No a teraz do wypaczen i minusöw

Robienie z Eichmanna roli glöwnej - to wypaczenie i polityczna wola Izraela-koziol ofiarny musial byc. Eichmann to tylko jeden z wielu wykonawcöw.

Autorka nie odröznia socjalistöw od narodowych socjalistöw NSDAP czy Faszystöw - wloscy komunisci i socjalisci nie garneli sie do partii faszystowskiej...Pani Arendt - to ten sam pien , tyle ze konkurencyjny.

Str 241 - Metropolity Bulgarii dal schronienie naczelnemu rabinowi,uczynil tym wiecej niz kiedykolwiek Watykan...Szanowna Pani...bzdur Stalina/Niemcöw prosze nie powielac.Piusowi XII zycie zawdzieczajä tysiäce zydöw!

Wegierska monarchia nie przechowala sie NAWET w historii...kolejna bzdura

Kwestia "Mischlingöw" ( osöb pochodzenia zydowskiego w Silach Zbrojnych III Rzeszy ) Droga pani, nie tylko Heydrich,Frank,gen.Milch byli zydami....

książek: 2861

Jedna z najważniejszych książek jednego z największych umysłów-sumień XX wieku. Innymi słowy - lektura poważna, ale dająca oprócz intelektualnej także czytelniczą satysfakcję. Okładka zaproponowana przez Znak doskonała - podsyca refleksję prowokowaną przez Arendt o tytułowej "banalności zła". Już samo zaproponowanie i naświetlnie tej idei na przykładzie Eichmanna to wystarczający powód, by sięgnąć po tę książkę. Należy ona moim zdaniem do najciekawszych, najbardziej niepokojących idei, które pozostawił po sobie XX wiek, co w zasadzie pozwala określić "Eichmanna w Jerozolimie" jako lekturę obowiązkową. Od pierwszej strony czuje się siłę intelektu Arendt, który demonstruje się nie w nagromadzeniu zawiłych kwestii, trudnego słownictwa, lecz w nasyceniu treścią. Przy czym jest to treść związana z moralnością, więc jednak sama w sobie o dużym ciężarze gatunkowym (abstrahując już nawet od kontekstu Zagłady). Ciężar czuje się podczas lektury i po - nie tylko dlatego, że autorka stawia...

książek: 1891
Agnieszek | 2018-03-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 18 marca 2018

Czyta się powoli. Podkreśla się, przystaje.
Konfrontuje. Myśli. Przede wszystkim myśli.
O autorce również.

I nie ocenia.

książek: 1484
Oktaryna | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 marca 2015

Świetna książka, bardzo mądra ale przystępna. Czytało mi się bardzo dobrze, oprócz końcowych Epilogue i Postscript, które były zbyt teoretyczne i nieco się powtarzały. Pomimo trudnego tematu i reportersko-filozoficznej konstrukcji nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam całą książkę bardzo szybko. Zmuszona byłam czytać e-booka po angielsku gdyż polskie wydanie jest niedostępne i nieobecne w bibliotekach. Nie żałuję przeczytania książki w języku anielskim gdyż jest przepięknie napisana, bardzo epickim językiem. Uważam jednak że to skandal, iż taka wartościowa pozycja nie jest wznowiona i bardziej popularna.

książek: 148
Zbigniew | 2019-01-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Lektura wstrząsająca, rzeczowa, ale też siłą rzeczy pełna refleksji natury ogólno-prawnej, częściowo też filozoficznej. Źródło złotych myśli, które wnikają do umysłu i już nie chcą się z niego wydostać, z których zwłaszcza dwa utkwiły mi szczególnie:

"Najlepszą ilustracją niezwykłej łatwości, z jaką uspokojono sumienie współziomków Żydów [Niemców - mój przypis], może być oficjalne uzasadnienie deportacji, zawarte w okólniku wydanym przez Kancelarię Partii jesienią 1942 roku: <<Leży w naturze rzeczy, że te pod pewnymi względami bardzo trudne problemy można rozwiązać z korzyścią dla trwałego bezpieczeństwa naszego narodu jedynie zachowując nieugiętą twardość serca>> (ruecksichtsloser Haerte)".

"W ciągu owych ostatnich minut swego życia dokonał [Eichmann - mój przypis] niejako podsumowania lekcji, jakiej udzieliła nam długa historia ludzkiej nikczemności - lekcji na temat zatrważającej i urągającej słowom i myślom banalności zła."

"Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o...

zobacz kolejne z 1192 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Książka zamiast kary

Amerykańscy nastolatkowie, którzy dwa lata temu namalowali swastyki na historycznym budynku w Ashburn w stanie Wirginia, służącym w przeszłości jako szkoła dla kolorowych, zrozumieli swój błąd. Pomogły im w tym książki. 


więcej
Wandale skazani na czytanie książek

Sędzia z Virginii skazał grupę nastolatków, którzy pomazali historyczny budynek obraźliwym grafitti na przeczytanie 35 książek traktujących m.in. o rasizmie i antysemityzmie. Ponadto wandale mają obejrzeć 14 filmów o podobnej tematyce, odwiedzić dwa muzea i napisać rozprawkę.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd