Eichmann w Jerozolimie - rzecz o banalności zła

Wydawnictwo: Znak
7,48 (167 ocen i 18 opinii)
tłumaczenie
Szostkiewicz Adam
Eichmann in Jerusalem. A report on the banality of evil
83-7006-027-7
zagłada, holocaust,
Agnieszka

Dramatyczne dzieje procesu Adolfa Eichmanna, mordercy zza biurka, współodpowiedzialnego za Holocaust. Książka jest opatrzona słynnym podtytułem, w którym pojawia się jedno z najdonioślejszych sformułowań zrodzonych w stuleciu totalitaryzmów: "banalność zła". Relacja Hannah Arendt to nie tylko znakomity literacko klasyczny reportaż sądowy, lecz także esej o mechanizmie państwa totalitarnego oraz mentalności jego twórców i sług. Autorka, jeden z najwybitniejszych, niezależnych umysłów naszego wieku, nie cofa się zarazem przed postawieniem pytań o istotę postaw Żydów europejskich w obliczu Zagłady. Książka bezcenna dla wszystkich, którzy interesują się historią i polityką XX wieku, a także pogłębioną interpretacją centralnych problemów naszych czasów.

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Włoska symfonia
Agnieszka Walczak-Chojecka

6,31 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Kalissa | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Podziwiam autorkę za jej chłodną i ironiczną relację z procesu Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Naturalnym odruchem było przecież widzieć w Eichmannie samego diabła, ogarniętego skrajnym antysemityzmem, który knuł swoje zbrodnicze myśli wytępienia narodu żydowskiego. Eichmann był jednym z wysokich urzędników III Rzeszy Niemieckiej, swoim działaniem i poprzez swoje decyzje wcielił w życie „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” – a tym samym skazał na straszną śmierć miliony ludzi. Wina Eichmanna nie budziła żadnej wątpliwości. Książka jest bardzo suchą relacją nie tylko z procesu w Jerozolimie, ale także przedstawia karierę samego Eichmanna, wreszcie wskazuje w liczbach ogrom tragedii, jaki spotkał Żydów europejskich!

Prawda,że Arendt bardzo krytycznie widziała sam proces Eichmanna w Jerozolimie. Zauważyła bardzo słusznie zresztą, że przedmiotem procesu powinny być czyny Eichmanna, a w rzeczywistości proces ten miał na celu pokazanie ogromu tragedii, jaka spotkała Żydów, miał...

Magdalena | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Wymagająca lektura, ale warta każdego wysiłku, bo prezentowana przez Arendt niezależność myśli jest wręcz wspaniała.

Czytając obecnie o tezach zawartych w książce Hannah Arendt trudno oprzeć się wrażeniu, że nie jest to nic nas zaskakującego, wszak o wszystkim już słyszeliśmy, co tylko pokazuje jak bardzo rewolucyjna była istotnie Arendt i jak wielki wpływ wywarła na obecne (późniejsze o ponad pół wieku!) postrzeganie systemu totalitarnego i ocenę zbrodniarzy nazistowskich (to ona jako pierwsza użyła terminu "banalności zła", który stanowi podtytuł jej książki; Gershom Sholem w liście do Hannah zarzuca jej zresztą, że owo sformułowanie trąci o slogan lub frazes - zadziwiająco wyprzedził on swoje czasy, bo o ile choć obecnie jest to może trafna uwaga, to zaraz po wydaniu książki, w 1963 roku nie miała ona racji bytu).

Arendt, razem z Sontag i Fallaci, należy tym samym do grona kobiet, które bezgranicznie podziwiam za ich bezkompromisowość i indywidualizm, nawet jeśli nie zawsze...

Henry_Rackham | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Proces Eichmanna jest tylko pretekstem do pokazania historii Holokaustu w Europie, z lektury książki H. Arendt wynika jednoznacznie, że cała Europa, ba świat był antysemicki. W czasie wojny różne kraje Europy zachodniej mogły przeciwstawić się ostatecznemu rozwiązaniu, jednak tego nie zrobiły, wyjątek stanowi Dania, która zdecydowanie przeciwstawiła się nazistom chroniąc Żydów przed deportacją na wschód. Ale nie pozostawia także suchej nitki na swoich współbraciach którym zarzuca zbyt dużą uległość i pomoc hitlerowcom w eksterminacji. ( szczegóły w książce )
Książkę Hannah Arendt czyta się ciężko, jest tu dużo liczb, mnóstwo dygresji przerywającej narrację oraz odbiegania od głównego wątku. Ale książka pokazuje inne spojrzenie na zagładę Żydów mimo, że mówi o faktach szeroko znanych jednak pokazanych w innym świetle

Magdalena | 2014-02-26
Przeczytana: luty 2014

Trudno potępić w czambuł książkę wprowadzającą pojęcie banalności zła, które stało się jednym z głównych sposobów myślenia o zbrodniach nazistowskich popełnionych na narodzie żydowskim. Kiedy jednak w liście do Arendt Gershom Scholem zarzucił autorce, że sformułowanie to brzmi jak slogan, pomyślałam, że chociaż to liścik w aneksie, że to dodatek, że na końcu - to jest to najtrafniejsze określenie, jakie w tej książce znalazłam. I najtrafniejsze co można o tej książce powiedzieć.
Bo ja uważam, że "Eichmann w Jerozolimie" to rzecz przereklamowana. Owszem - łatwo mi narzekać teraz kiedy o II wojnie światowej oraz o Holocauście jest tyle publikacji mniej lub bardziej naukowych. Nie zamierzam wcale podważać wkładu, jaki praca Arendt wniosła do światowej myśli. Uważam, że jest to naprawdę ciekawy reportaż, który nieźle oddaje sposób, w jaki mogła funkcjonować psychika Eichmanna. Mówię "mogła", bo uważam, że lepiej nie wystawiać jednoznacznych ocen, w czym różnię się od pani Arendt, która...

książek: 1966

Jedna z najważniejszych książek jednego z największych umysłów-sumień XX wieku. Innymi słowy - lektura poważna, ale dająca oprócz intelektualnej także czytelniczą satysfakcję. Okładka zaproponowana przez Znak doskonała - podsyca refleksję prowokowaną przez Arendt o tytułowej "banalności zła". Już samo zaproponowanie i naświetlnie tej idei na przykładzie Eichmanna to wystarczający powód, by sięgnąć po tę książkę. Należy ona moim zdaniem do najciekawszych, najbardziej niepokojących idei, które pozostawił po sobie XX wiek, co w zasadzie pozwala określić "Eichmanna w Jerozolimie" jako lekturę obowiązkową. Od pierwszej strony czuje się siłę intelektu Arendt, który demonstruje się nie w nagromadzeniu zawiłych kwestii, trudnego słownictwa, lecz w nasyceniu treścią. Przy czym jest to treść związana z moralnością, więc jednak sama w sobie o dużym ciężarze gatunkowym (abstrahując już nawet od kontekstu Zagłady). Ciężar czuje się podczas lektury i po - nie tylko dlatego, że autorka stawia...

Dubenschmitz | 2013-06-01
Przeczytana: styczeń 2013

Bardzo dobra książka, krok po kroku opisane jak naziści zmieniali swoje podejście do "kwestii żydowskiej". Podejście z administracyjnego, prawnego, "technicznego" punktu widzenia. Eichmann to był naprawdę bezbarwny facet, ale karierowicz jakich i dzisiaj spotykam, tylko w zupełnie innych okolicznościach.

Konkwistadorrr | 2013-01-12
Przeczytana: 2010 rok

Po tej książce opinia mi taka pozostała w głowie. Oooo, w końcu jakiś uczciwy Żyd (tu Żydówka) zabrał się za poważne pisanie o całkiem poważnym problemie jakim była smutna historia Żydów (między innymi ich, II wojna światowa to cierpienie innych narodów na równi z Żydami) mordowanych przez Niemców (nie jakichś tam socjalistów narodowych tajemniczych, co akurat jest prawdą, ale podstawa to to, że byli to Niemcy). Książka ukazuje historię Eichmana, który był odpowiedzialny za transporty "braci starszych w wierze" (nie tylko ich) do obozów zagłady zwanych obozami pracy. Nie czytało mi się tego dobrze, ale nie ze względu na treść, ale język autora. W każdym bądź razie jak dla mnie pani Arendt to uczciwa Żydówka, a takich to "ze świecą szukać".

Oktaryna | 2015-03-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2015

Świetna książka, bardzo mądra ale przystępna. Czytało mi się bardzo dobrze, oprócz końcowych Epilogue i Postscript, które były zbyt teoretyczne i nieco się powtarzały. Pomimo trudnego tematu i reportersko-filozoficznej konstrukcji nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam całą książkę bardzo szybko. Zmuszona byłam czytać e-booka po angielsku gdyż polskie wydanie jest niedostępne i nieobecne w bibliotekach. Nie żałuję przeczytania książki w języku anielskim gdyż jest przepięknie napisana, bardzo epickim językiem. Uważam jednak że to skandal, iż taka wartościowa pozycja nie jest wznowiona i bardziej popularna.

Adalbert | 2013-07-13

Zło jest nieobecnością dobra. Tak najzwyczajniej w świecie. Banalne, prawda?

| 2011-01-07
Na półkach: historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Krótko napiszę, nie rozumiem zachwytu i kontrowersji tej książki. Jest ona zlepkiem kiepskiej wiedzy autorki na ten temat, podaje puste informację na temat skali jak i problemu polityki III Rzeszy i eksterminacji Żydów. Również w książce jej można odczuć parabole odczuć jej do osoby Eichmanna jak i do Holocaustu, raz jest krytyczna a następnie niezdecydowana. Nie jest ta książka niczym znakomitym wg mnie przeznaczona jest dla laików którzy chcą trochę liznąć problematykę poruszaną przez autorkę.