Histerie matematyczne. Gry i zabawy z matematyką

Tłumaczenie: Paweł Strzelecki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Math hysteria: fun and games with mathematics
978-83-7469-459-9
czupirek

Czy szachownicę bez dwóch pól można przykryć kostkami domina? Czy wielościan sklejony ze sztywnego kartonu będzie sztywny? Dlaczego grzanki spadają masłem na dół? Czy rozcinając kulę na części można uzyskać dwie kule o tym samym promieniu? Co kupować, grając w Monopol? Jak coś ujawnić, nie ujawniając niczego? Ilu robotników budowało piramidy? Czy można mieć pewność zwycięstwa w grze i nie wiedzieć, jak je odnieść? Czy w sali pełnej luster może istnieć punkt, nieoświetlony przez płomień zapałki?

Na te i wiele innych pytań odpowiada z brytyjskim poczuciem humoru Ian Stewart, pokazując, że od zwykłej codzienności do poważnej - i jednocześnie przyjemnej! - matematyki jest znacznie bliżej, niż się wielu osobom wydaje. Matematyka nie jest bowiem ani dziedziną martwą, ani ostatecznym narzędziem do oceny zdolności uczniów. Jest za to, i nikt nie zdoła tego podważyć, niedostrzegalnym szkieletem naszej cywilizacji.

Lukasz Jachym | 2010-10-31

zdecydowanie dla uczniów szkół podstawowych, ewe. dla licealistów

illa | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Według mnie książka jest bardzo nierówna: jedne rozdziały są ciekawe, inne niekoniecznie. Ponieważ można je czytać w dowolnej kolejności to niestety przyjemność z czytania zmniejszała się u mnie wraz z ich przeczytaną ilością.

Książka miała być prezentem dla mojej młodszej siostry (ostatnia klasa podstawówki) - ale szczerze mówiąc cieszę się, że sama zaczęłam ją przeglądać a siostra dostała co innego. W kilku sklepach książka ta była w kategorii 'Dla dzieci' - mam wątpliwości czy słusznie. Wydaje mi się, że problemy - aby trafiły do dziecka - powinny być bardziej obrazowo przedstawiane niż w tej książce. Myślę też, że żeby książka zachęcała młodą osobę do matematyki, to rozwiązania problemów powinny być w zasięgu jej możliwości.

Mi jednak książka ta dostarczyła trochę zabawy więc polecam.

Ola | 2011-07-03
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam