50 teorii filozofii, które powinieneś znać

Tłumaczenie: Krzysztof Wolański
Seria: 50 Teorii w Pigułce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
50 Philosophy Ideas You Really Need to Know
filozofia i etyka
mantra

Czy dopadł cię kiedykolwiek egzystencjalny lęk na temat realności otaczającego ciebie świata? A może jesteśmy tylko bezcielesnym rozumem unoszącym się w kosmosie dzięki prawom fizyki? Jeśli tak, to nie jesteś w tych obawach samotny. Na te najtrudniejsze pytania ludzie zawsze szukali odpowiedzi – od Platona po Putnama. W 50 przystępnych i ciekawie napisanych esejach autor przedstawia i...

W 50 przystępnych i ciekawie napisanych esejach autor przedstawia i wyjaśnia takie kwestie, jak granice wiedzy, świadomości, tożsamości, etyki, wiary, sprawiedliwości, teorii języka i pojęć oraz estetyki, którymi zajmowali się myśliciele od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Pokazuje, jak bliska życiu jest filozofia a problemy, które stara się rozwiązać są ponadczasowe i dotyczą każdego człowieka. Opisując poszczególne koncepcje i teorie odwołuje się do codziennych obserwacji, by następnie wskazać na kilka przykładów ich ujęcia w historii filozofii. Tekst dodatkowo urozmaicają dowcipne anegdoty.

Ta pouczająca i miejscami zabawna książka może stanowić wstęp do zachodnioeuropejskiej myśli filozoficznej zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie wiedzy, jak również tych wszystkich, którzy chcą ją lepiej zrozumieć.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

Spikeless_Hedgehog | 2010-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Książka stanowi przegląd 50-u najważniejszych teorii filozofii, dzięki czemu może być traktowana jak rodzaj przewodnika, do którego można zawsze wrócić. Poszczególne eseje są krótkie, przystępnie napisane. Jednak dla mnie dużym minusem był brak chronologii opisywanych koncepcji, cytaty i wątki dodatkowe wydrukowane w sposób uniemożliwiający ich łatwe czytanie (czytanie szarych boksów naprawdę męczy wzrok, nie wspomnę już o cytatach pisanych czarną czcionką z cieniem). Nie podobały mi się też niektóre "myśli w pigułce", które teoretycznie powinny ułatwić zapamiętanie poszczególnych koncepcji - czasami były moim zdaniem mało trafne.
Za tego typu uchybienia nie daję książce najwyższej noty.

Amarcord | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

To, rzecz jasna, nie jest pozycja dla filozofów, tylko dla ludzi lubiących filozofię i pragnących liznąć jej trochę od czasu do czasu.
Zamiast typowego przeglądu chronologicznego "po filozofach", książka przedstawia poszczególne koncepcje i teorie, co siłą rzeczy odrzuca przegląd chronologiczny (mi to nie przeszkadza).
Pozycja wartościowa dla tych, którzy lubią sobie czasem co nieco przypomnieć.
I tyle.
Nie porywa, nie fascynuje, nie intryguje.

ir3k | 2012-04-30
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

50 teorii filozoficznych w jednej książce to, jak dla mnie, o wiele za dużo.

Kamostrinha | 2013-10-23

"50 teorii filozofii, które powinieneś znać" to jedna z kilku książek cyklu wydanego przez PWN. Tytułem stara się zasugerować czytelnikowi, że zawartej w niej wiedzy nie wypada nie posiadać. Pozycja ta na pewno nie posłuży jako kopalnia wiedzy z dziedziny historii filozofii, jednak nie to jest jej celem. W krótki, przystępny i zwięzły sposób przedstawia najważniejsze teorie oraz znane nazwiska, jednocześnie zachęcając czytelnika, by po więcej informacji zasięgnął samodzielnie. Zaletą są odniesienia do współczesnej kultury i rzeczywistości, która przeciętnemu Kowalskiemu nie jest obca. To sprawia, że "50 teorii..." można polecić każdemu - zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z filozofią.

Kacper | 2016-09-05
Przeczytana: 2015 rok

Baaaardzo lakoniczna.
Napisana prosto i precyzyjnie jak instrukcja obsługi urządzeń RTV. Konstrukcją przypomina nieco encyklopedię skupiając się na wybranych zagadnieniach przyporządkowanych do kategorii takich jak m.in.: problemy wiedzy; problemy umysłu; etyka; logika i znaczenie; nauka; religia; polityka, sprawiedliwość i społeczeństwo...
Świetnie wprowadza w świat „filozofii użytkowej”, którą można natychmiast zastosować w życiu. Zmusza do refleksji. Spodoba się tzw. „prawdziwemu mężczyźnie”, który oczekuje konkretów bez zbędnego „filozofowania”.

Wady:
Mój egzemplarz zawiera sporo literówek, a szata graficzna nie jest kolorowa – co może się nie spodobać dzieciom!
Autor niekiedy rozdziela tekst właściwy książki wstawiając ramki z dygresjami - osoby z deficytem intelektu mogą tego nie ogarnąć samodzielnie nawet stosując metodę SQ3R ;)

Polecam!
...osobom, które pragną lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a które nie mają na to zbyt wiele czasu. Zwłaszcza jeśli podejmują one...

PannaAnna | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 11 września 2013

Po tytule spodziewałam się zebranych 50 najważnejszych teorii filozoffii w pigułce, jak obiecuje autor dla laików. Od starożytności po wspólczesną myśl filozoficzną. Taki przekrój podłużny. Jest totalnie na odwrót- przekrój poprzeczny. W 9 grupach tematycznych autor przedstawia problemy z którymi boryka się filozofia od zarania dziejów ..... Czasem wychodząc od koncepcji nowożytnych....dla laika kompletnie nieczytelny układ ( wiem moja szwagierka nie przebrnęła) ale dla osób z podstawami ;) chyba ciekawszy to układ. Zwłaszcza w tematach żywiej mnie interesujących. Bardziej adekwatny byłby tytuł - 50 problemów przed którymi stoi filozofia ;))
Choc układ książki - cytaty i ramki z dygresjami rozprasza i utrudnia czytanie....
Ogólnie ciekawa , choć nie porywająca pozycja, dla niefilozofów :))

kaaha | 2015-10-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczyć
Przeczytana: 14 października 2015

Pomysł na książkę świetny, troszkę gorzej z jego realizacją. Zbyt chaotycznie, zbyt graficznie, że czasem nie można się połapać. Szkoda, bo czegoś takiego poszukiwałam jako kompendium, jednak w tej pozycji tego nie znalazłam...

-M- | 2015-04-20

busceros | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

tak naprawdę to nie przeczytałem (do końca), z powodu zbyt dużej ilości wiedzy, system który ma ułatwiać 'nawigację' mi utrudniał

Amizumi | 2016-09-08