Listy do młodego matematyka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Letters to a Young Mathematician
978-83-7469-865-8
czupirek

Tajemniczy, zaskakujący, a czasem komiczny świat matematyki. Wciągająca i zabawna opowieść autora „Histerii matematycznych” - nie tylko dla matematyków!. Czy Bóg jest matematykiem? Czy matematycy z obcej cywilizacji, gdybyśmy ich kiedyś spotkali, myśleliby tak jak ziemscy? Jakie dowcipy opowiadają sobie młodzi matematycy? Ian Stewart, znakomity naukowiec i popularyzator, w formie listów do...

Ian Stewart, znakomity naukowiec i popularyzator, w formie listów do uzdolnionej matematycznie Meg opowiada o tym, co sam chciał wiedzieć, gdy był studentem. Podejmuje bardzo różne kwestie, od filozofii po sprawy praktyczne: co to jest matematyka i dlaczego warto ją uprawiać, jakie są związki między logiką i dowodami, jaką rolę w matematyce odgrywa elegancja i piękno, co się stanie z matematyką w przyszłości, jakie są drobne dziwactwa społeczności matematyków i wiele, wiele innych.

Jego wciągający styl łączy w sobie cięty humor i zdolność trafiania w sedno sprawy. Książka bardzo żywo i jasno tłumaczy, dlaczego matematyka jest ważną częścią naszej kultury. To świetna lektura dla studentów i doktorantów, a także dla każdego, kogo ciekawi fascynujący, choć często tajemniczy świat matematyki.

Ian Stewart. Profesor matematyki na Uniwersytecie w Warwick i dyrektor tamtejszego Centrum Popularyzacji Matematyki. Autor ponad 140 prac, dotyczących m.in. symetrii w układach dynamicznych, powstawania wzorców, chaosu i biologii matematycznej, a także autor i współautor licznych książek popularnonaukowych, m.in. „Liczby natury”, „Czy Bóg gra w kości”, „Histerie matematyczne”, „Nauka Świata Dysku” i wielu innych. Od 2001 roku członek Królewskiego Towarzystwa Naukowego. Mieszka w Anglii, w Coventry.

„Jeśli znasz kogoś, kto chciałby zostać matematykiem, albo kogoś, kto Twoim zdaniem powinien nim zostać, a nawet kogoś, kto już jest matematykiem, kup mu tę uroczą, niewielką książeczkę. Jeśli zaś sam jesteś ciekaw, czym właściwie zajmują się matematycy i dlaczego to robią, kup tę książkę także dla siebie.”
Keith Devlin, autor „Matematycznego genu” oraz „Problemów milenijnych”

„Wciągająca lektura dla każdego, kogo interesuje matematyka i to, jak myślą matematycy.”
„Publishers Weekly”

| 2010-07-28

Przyjemna rozrywka. Fanów matematyki może zniechęcić wodolejstwem - to zdecydowanie bardziej felietonowe rozważania dookoła królowej nauk, niż książka popularnonaukowa. Stewart ma jednak przyjemny styl,a jego rozważania nie nużą. Pozycja bardzo dobrze wpisuje się w popularny ostatnio nad Wisłą trend lansowania matematyki, jako nietrudnej, niestrasznej i uniwersalnej dyscypliny intelektualnej.

artrac | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Okładka może sugerować, że książka jest przeznaczona dla dzieci. Jest to jednak poradnik jak wkroczyć w świat zawodowych matematyków, albo uogólniając, jak wkroczyć w zawodowy świat nauki. Raczej dla licealistów i studentów.

Maria | 2012-04-12

Dobra książka dla młodzieży.

Viola-Przemo | 2012-03-04
Przeczytana: 04 listopada 2009