Rodzina Muszkatów

Family Moskat
8373191208
Agnieszka

Inne wydania

Akcja powieści rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej, a kończy we wrześniu 1939 roku w bombardowanej Warszawie. Przedstawia losy rodu Meszulema Muszkata, bogatego warszawskiego przedsiębiorcy, oraz rodzin rabina z Terespola i cadyka z Białej. Dylematy, postawy i wybory dokonywane przez Żydów polskich od ortodoksji poprzez asymiliację i syjonizm aż do komunizmu są mocno uwikłane w historię Europy. Wielką zasługą Singera jest, że ten tętniący życiem świat, który po holokauście zniknął z powierzchni ziemi, przywołał na nowo i wskrzesił w naszej pamięci.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

allison | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

"Rodzina Muszkatów" to napisana z rozmachem saga, której akcja zaczyna się w pierwszych latach XX wieku, a kończy na początku drugiej wojny światowej. Wewnętrzną cezurę stanowi pierwsza wojna, która zmienia wiele w życiu bohaterów.

Poznajemy losy dwóch pokoleń Muszkatów, żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie. To prawdziwa menażeria najdziwniejszych charakterów, zwłaszcza, że familia nie jest ortodoksyjna, więc może sobie pozwolić na więcej niż silnie osadzeni w tradycji Żydzi.
Wielkie emocje, nieszczęśliwe miłości, romanse, zdrady, rozwody, rozstania i powroty oraz walka o majątek - to elementy, które przewijają się przez całą fabułę.

Bohaterów jest tak wielu, że czasem można pogubić się w rodzinnych koligacjach, jednak śledzi się losy Muszkatów z zapartym tchem, zwłaszcza, że wielu z nich dokonuje trudnych wyborów życiowych.
Szczególnie dramatycznie robi się pod koniec lat trzydziestych, gdy nadciąga widmo wojny, nasilają się antysemickie ataki, a bohaterowie nie...

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-24
Przeczytana: 24 marca 2016

RECENZJA TOMU I, BO II TOM CZYTA JESZCZE MOJA ŻONA
Singer (1902 – 1991), Nobel 1978, wyemigrował z Polski w 1935, mistrz szczególnie krótkiej formy; "Rodzina Muszkatów" była drukowana w odcinkach w "Forwerts" w latach 1945 - 48, a jako książka wydana zarówno w jidysz, jak i po angielsku w 1950; wydanie polskie 1992. Według Wikipedii, akcja powieści rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej, a kończy we wrześniu 1939 roku w bombardowanej Warszawie. Główne wątki poruszane w książce to asymilacja, komunizm, ortodoksja i syjonizm.
W książce, obok losów tytułowej rodziny, poznajemy również otoczenie rabina z Terespola i cadyka z Białej. Proszę Państwa, nie można ze zrozumieniem czytać Singera bez chociaż bardzo pobieżnej znajomości zasad przedstawionych przez jego guru, Barucha Spinozę (1637 -77) w "Etyce", którą wspomina autor jak zawsze na początku, tym razem już ...

Arkadiusz Krzyżewski | 2014-07-06

Singer funkcjonuje w świecie literackim jako dyżurny popularyzator kultury i folkloru żydowskiego. W tym względzie jest faktycznie nieoceniony, jednak nie tłumaczy to w sposób wyczerpujący jego roli pisarskiej. Jest bowiem Singer referentem świata nieistniejącego - mimo ogromu kulturowej spuścizny literatury semickiej, mimo wielu ogólnie znanych i cenionych pisarzy izraelskich oraz "pochodzenia żydowskiego" z całego świata jest on bodaj jedynym, który z takim pietyzmem maluje świat (światy?) chasydów z Europy Wschodniej.

Często uznanie pisarza za wielkiego niesie dla niego niekoniecznie jedynie pozytywne konsekwencje. Twórca "Rodziny Muszkatów" jest klasycznym przykładem takiego stanu; zamknięty w złotej klatce jedynego, który "daje świadectwo" może w zasadzie liczyć na bezrefleksyjny poklask. Jednak - skądinąd niebagatelna - rola kronikarza oraz świadka przysłania często absolutny pisarski geniusz.

"Rodzina Muszkatów" jest chyba najobszerniejszym spośród dzieł Singera. Na...

Filipina | 2014-05-12
Przeczytana: 2013 rok

Czyta się z zapartym tchem, jest w tym faktycznie coś z "serialu" ale w bardzo pozytywnym znaczeniu!

Po pierwsze: ma się wrażenie być w tamtej innej rzeczywistości, chodzić tamtymi ulicami, jechać tamtymi pociągami.

Po drugie: bohaterowie - ludzie tacy jak my, świetnie konstruowana psychologia głównego bohatera. I właśnie to uważam za największą zaletę tej książki - ktoś napisał w swojej recenzji, że miał nadzieję "dowiedzieć się czegoś na temat Żydów, ich zwyczajów, poglądów" - to ci Żydzi to jakiś inny gatunek, czy co? Jak może istnieć coś takiego jak "poglądy Żydów"? Przecież każdy człowiek ma inne! To są ludzie tacy sami jak inni, i bliżej "nam" do nich niż się wydaje... Owszem, różne grupy społeczne mają różne zwyczaje, wyznają różne religie, ale czujemy, przeżywamy tak samo! Singer świetnie to ukazał: miłości, rozczarowania, rozterki, et cetera... Jak to w życiu bywa!

Ewa | 2012-12-10
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka mbp
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Pełna werwy i namiętności saga rodziny żydowskiej. W otoczeniu egzotycznych dla zwykłego czytelnika tradycji, bohaterowie kochają i nienawidzą, a wszystko na tle Warszawy z przed pierwszej wojny światowej i międzywojennej. Wszystko opisane soczystym językiem. Mimo tych zalet książka jest sagą rodzinną co niestety nasuwa skojarzenia z niekończącym się serialem. Pozycja nieobowiązkowa.

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Ogromnie cenię Singera. Jego styl, sposób opowiadania. A że opisuje świat, którego już nie ma, tym bardziej chce się go czytać.

Rachela | 2014-06-15
Przeczytana: 20 maja 2014

" Rodzina Muszkatów"! Pierwsza książka Singera jaką przeczytałam. Wygrzebałam ją gdzieś z biblioteki, zachęcił mnie opis zamieszczony na okładce i od tego się zaczęło. Rewelacyjna historia! Abram Szapiro stał się moim ulubionym bohaterem, chociaż do świętych nie należał, z uczciwością był na bakier, notorycznie zdradzał żonę i nie stosował się do zaleceń lekarza ( chore serce ). Ale był doprawdy ujmujący i chyba nie do końca zły. Polecam.

Dawidka | 2015-10-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 września 2015

Niby wszystko poprawnie, czyta się szybko i płynnie, a jednak nie zachwyciła mnie ta książka. Jest obraz społeczeństwa żydowskiego i świadectwo epoki, które same w sobie są ciekawe, ale żadna z postaci nie złapała mnie jakoś szczególnie za serce. Warto przeczytać, ale jeśli chodzi o podobną tematykę i formę to dużo bardziej podoba mi się książka Israela Joszuy Singera „Bracia Aszkenazy”, nomen omen brata autora.

kano11 | 2014-08-14

Doskonala, jak zreszta wszystkie ksiazki Singera. Jesli ktos chce poczytac cos ambitnego powinien siegnac po Singera. Wypozyczcie jego ksiazki z biblioteki, kupcie, albo nawet ukradnijcie. ale przeczytac trzeba.

Beata | 2016-03-17
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Singer to moja największa miłość! a ta powieść to majstersztyk.