Rodzina Muszkatów t. 2

Okładka książki Rodzina Muszkatów t. 2 Isaac Bashevis Singer
Okładka książki Rodzina Muszkatów t. 2
Isaac Bashevis Singer Wydawnictwo: Muza Seria: Biblioteka Bestsellerów literatura piękna
Biblioteka Bestsellerów
Joanna Borowik
Isaac Bashevis Singer literatura piękna literatura zagraniczna

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

fascynująca powieść napisana przez pisarza wybitnego, noblistę, Żyda. Saga rodzinna przedstawiająca nie tylko wątki osobowe ale też Warszawę okresu międzywojennego a także relacje społeczne i wreszcie kulturę żydowską w sposób bogaty i będący literacką ucztą.

Moja ulubiona książka. Wbija w fotel.

Moja ulubiona książka. Wbija w fotel.

Jak zawsze genialnie!

Jak zawsze genialnie!

Rodzina Muszkatów opowiada historię bogatej Żydowskiej rodziny, która mierzy się z czasami niepokojów społecznych.
Od spokojnego życia "za Cara", do początków drugiej wojny światowej.
Autor sam z pochodzenia Żyd, pokazuje nam zwyczaje, kulturę, kuchnie i emocje, towarzyszące na co dzień Muszkatom.
Książkę czyrało mi sie bardzo szybko i przyjemnie.

Od spokojnego życia "za Cara", do początków drugiej wojny światowej.
Książkę czyrało mi sie bardzo szybko i przyjemnie.

Właśnie wróciłam z niesamowitej podróży…podróży do międzywojennej Warszawy, mojego a jednak nie mojego miasta…..W tę podróż zabrał mnie I.B. Singer, dzięki któremu znalazłam się w świecie, o którym zawsze marzyłam aby chociaż na parę chwil się pojawić.
Świat żydowskiej rodziny Muszkatów, których losy śledzimy w latach ok. 1914-39 jest piękny i skomplikowany. Bogata mieszczańska wielopokoleniowa rodzina reprezentuje wszystkie typy ludzkie, mamy osoby bogobojne, chasydów, lubieżników, kłamców, syjonistów, filozofów, przechrztów, ludzi nijakich, nikczemnych i głęboko kochających. Galeria postaci tak żywych i wyrazistych, iż wydaje się że zaraz przemówią do nas z kart tej książki. Targani namiętnościami starają się żyć godnie w swoim świecie, który na ich oczach stopniowo zmienia się w totalitarne piekło.
Ta Warszawa, z początków powieści, jej topografia do złudzenia przypominająca „Lalkę” Prusa, którą Singer odmalowuje z miłością i tak precyzyjnie, że umożliwia naszkicowanie jej mapy, już odeszła w niebyt.
Między Gnojną, Pańską, Złotą, Pl. Grzybowskim i Bankowym istniało życie, które dla nas jest całkowicie egzotyczne. Świat dwóch narodów, które żyły setki lat obok siebie najczęściej we wzajemnej niechęci i nieufności. Wspaniale przedstawione sylwetki i postawy Polaków widziane z perspektywy żydowskiej. A w tle Wielka Wojna, namiętności, romanse, śluby, pogrzeby, narodziny pogoń za mamoną a potem oczekiwanie na to, co staje się nieuchronne….
To wielka i wybitna powieść, dzięki której wkraczamy do świata, który już nie istnieje. Jak powiedział jeden z bohaterów u progu II wojny światowej: „Odeszła na dobre ta nasza stara Warszawa. Zmarła i została pochowana. Możecie odmówić nad nią kadisz”.
Z całego serca polecam lekturę tej książki….

Autor zabiera nas w świat który budowany był 1000 lat...a przestał istnieć w lat kilka...za przyczyną jednego szaleńca o którym nie warto wspominać. Natomiast nieustannie warto pamiętać kolorowy świat polskich Żydów. Ta wielka kultura zwyczajnie na to zasługuje, a my Polacy jesteśmy zobowiązani tę pamięć podtrzymywać choćby przez sięganie do dzieł mistrza Singera. Asza Heszel, Abram Szapiro czy Hadasza to postaci nietuzinkowe, których historia poruszy każdego wrażliwego czytelnika.

Dobra

Dobra

Druga część historii rodu Muszkatów trochę słabsza od pierwszej...

Druga część historii rodu Muszkatów trochę słabsza od pierwszej...

Dobrze się czyta, oczywiście, ale gdyby nie fakt, że tę książkę napisał Singer, można by powiedzieć, że jest antysemicka. Większość stereotypowo przedstawionych bohaterów to maniacy seksualni albo religijni.

Książka opowiada o losach bogatej żydowskiej rodziny Muszkatów , mieszkającej w Warszawie, w czasach międzywojennych.
Ponieważ interesuje mnie kultura i historia Żydów
,, Rodzina Muszkatów '' idealnie trafia w mój gust czytelniczy. Singer w jednej rodzinie umieścił całą panoramę polskich Żydów. Wśród Muszkatów byli chasydzi żyjący zgodnie z tradycją, noszący chałaty, pejsy i jarmułki , przechrzty, żydowscy bolszewicy i zasymilowani Żydzi. Życie tych ostatnich było całkiem podobne do życia gojów, oni również kochali, zdradzali , rozwodzili się i bawili.
Powieść jest cennym źródłem informacji o tradycjach, obrzędach i świętach żydowskich, autor opisuje jak wyglądał tradycyjny ślub, pogrzeb, szabas czy święto Chanuka. Na przykładzie tej jednej rodziny Singer pokazał tragiczne losy polskich Żydów, narastające po wielkiej wojnie nastroje antysemickie, rodzący się komunizm i walka z jego zwolennikami , dążenia syjonistyczne, aż po początki holokaustu.
Gdybym chciała się do czegoś przyczepić, to byłyby imiona licznych bohaterów tej książki, momentami nie mogłam skojarzyć kim jest dana osoba i jaki ma status w rodzinie Muszkatów, mimo to uważam , że jest to wybitna powieść warta przeczytania.

Ponieważ interesuje mnie kultura i historia Żydów

• Nobliści
  • Judaica