83-7023-001-6
Jola_St

"Dag, córka Kasi" autorstwa Lilian Seymour Tułasiewicz opowiada o losach Dagmary. Akcja powieści rozgrywa się na początku XX wieku. Początkowo wszystko dzieje się w małej górskiej wiosce. Dagmara, jako nieślubne dziecko Kasi, nie ma lekkiego życia. W dzieciństwie nie doświadcza miłości rodzicielskiej. Jeszcze jako mała dziewczynka zostaje wysłana do Ameryki. Po przyjeździe jest rozczarowana życiem za oceanem. Z czasem przyzwyczaja się, jednak jej życie wcale nie ulega stabilizacji. Potrafi sprawić, że policja z kilku stanów ma przez nią pełne ręce roboty. Mimo wielu przeciwności, dzięki swej nadprzeciętnej inteligencji i uporowi zdobywa pełne wykształcenie. Niektórzy powiedzieliby, że spełnia się amerykański sen o sukcesie. Czy aby na pewno?

Bed | 2010-10-08
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 1998 rok

Książkę czytałam jako nastolatka i wtedy podobała mi się bardzo. Potem za drugim razem, może z trochę większym dystansem, ale nadal mogę powiedzieć, że to dobre czytadło. Napisana z uczuciem i znajomością tematu. Opis podgórskiej wsi i jej mieszkańców taki autentyczny brr - do dziś pamiętam, że nie umieli wymówić bezbożnego imienia Dagmara, które miało ją piętnować za to, że urodziła się bez ojca. W sumie bohaterka ma pod górkę, ale stara się jak może pokonać przeciwności. To prawdziwy wojownik :) Przydaje jej się to za oceanem. Jak ktoś trafi na tę powieść to polecam.

Agnieszka | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Książka opowiada o dziewczynie imieniem Dagmara, urodzonej w Polsce. Jako nieślubne dziecko Kasi nie doświadcza rodzinnego ciepła ani miłości. Będąc małą dziewczynką zostaje wysłana do Ameryki. Tam mieszka u ludzi sprzątając i pomagając im przy dzieciach. Nie ma lekko, ale dzięki swojemu uporowi, inteligencji i wiary w lepsze jutro, kończy szkołę i dorabia po godzinach. Spotyka chłopaka o imieniu Jim, zakochuje się w nim, a gdy snują wspólne plany zdarza się nieszczęście. Dagmara nieświadoma poznaje prawdziwego ojca jeszcze przed jego śmiercią i wraca do Polski odwiedzić matkę.
Książka fajna dla młodzieży na wakacje... Dobrze się czyta, choć początkowo niezbyt się dzieje, gdy jako dziewczynka Dag zmienia ciągle lokum. Zresztą wcale się nie dziwię, bo w każdym z tych miejsc była źle traktowana. Koniec mnie wciągnął wiec zabieram się za II jej część "Ostatnie lato".

Książkę poleciła mi pewna pani na wakacjach. Niestety rozczarowałam się :( Kompletnie mnie nie zainteresowała, a wręcz w niektórych momentach nudziła. Niestety wg. mnie jest słaba :/

BezZnieczulenia | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Ocena z gwizdek: DOBRA

Książkę znalazłam wśród starych książek w domu mojej babci po czasach gdy mój tata był jeszcze nastolatkiem. Tematyka wydawałaby się wciągająca i refleksyjna. Książkę tę przywłaszczyłam sobie jakoś z dobry rok temu, ale dopiero teraz się za nią wzięłam ponieważ powieści, które wypożyczyłam z biblioteki okazały się niewypałem, więc jedną z nich na pewno jutro oddam.

Czytanie tej opowieści bardzo mnie nużyło chyba z powodu zawiłości zdań, wyrażeń i tp. Bardzo mi to przeszkadzało. Na dodatek na jednej stronie poznawaliśmy ,tysiące' nowych bohaterów, nie szło ich spamiętać wszystkich. Doszłam do 35 strony. Potem przeczytałam sporo fragmentów ze środka i końca książki. także wiem co się stało z Jimem :D Wątpię czy kiedykolwiek do niej wrócę, chyba dalej będzie się kurzyć na regale. Jednak mimo wszystko moja ocena jest DOBRA, bo sam pomysł na powieść jest bardzo interesujący.

Kinga | 2013-10-01
Przeczytana: 01 października 2013

Książkę poleciła mi babcia. Z początku miałam wrażenie, że będzie to książka ala "Chłopi' Na szczęście nic z tych rzeczy i jak dla mnie bardzo wciągająca

dobland21 | 2013-12-14
Przeczytana: 1986 rok

Czytałam ją jako nastolatka potem jeszcze raz po paru latach. Bardzo wzruszająca.

Magdalena | 2011-11-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Moja ukochana książka

Sandra Dec | 2014-01-15
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Hm. I tak należałoby skończyć. Wydaje mi się, że to typowa lektura na letni wieczór, gdy jesteś w odwiedzinach u mamy i nie ma co czytać, to taka "Dag, córka Kasi" sama wpada w ręce, bo nic innego nie ma.
Choć moja mama sądzi, że jeszcze nie dorosłam do tej książki ;) Być może, mama ma zawsze rację. A moje zdanie jest takie jak powyżej: na lato, na wieczór, przeczytać, szybko się zapomni.

magabu | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Czytałam w dzieciństwie, podobała mi się. Chcę przypomnieć sobie tamte wrażenia.

Sylwia | 2012-01-23

jedna z moich ulubionych:)