Dag, córka Kasi

Okładka książki Dag, córka Kasi
Lilian Seymour-Tułasiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Dag, córka Kasi (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Dag, córka Kasi (tom 1)
Wydawnictwo Dolnośląskie
1992-01-01
1968-01-01
klasyka polska literatura piękna

Na początku podeszłam do niej sceptycznie, ale z zamiarem przeczytania. Nie sądziłam, że tak zżyję się z główną bohaterką Dagmarą. Nie tylko historia jest opisana w ciekawy sposób oraz przejmujące losy dziewczynki i jej dorastania. Prześwietnie opisana jest Ameryka, jak wyglądała, jak funkcjonowała i jak wtedy była różnica sposobu życia i w ogóle komfortu życia między właśnie polską wsią, a amerykańskim miastem. Wiadomo miasto, a wieś sobie nie równe, ale sam opis tego życia, jak ludziom się dużo lepiej wiodło, mimo że też ciężko pracowali. Naprawdę bardzo ciekawie wplecione życie dziewczynki na obcej ziemi. Ostrzegam wciąga. Minus maleńki za to co ją spotkało na końcu tej części. Tak jej dobrze życzę, takie miała ciężkie życie i na końcu tragedia. Po prostu kocham książki, zwłaszcza te papierowe, ale naprawdę 20 ostatnich kartek bym wyrwała :D ale dowiedziałam się, że jest tego kolejna część i jestem bardzo ciekawa co tam może być. Naprawdę jej kibicuje. Polecam jeśli masz ochotę na książkę, która naprawdę Cię przejmie.

Ocena z gwizdek: DOBRA

Książkę znalazłam wśród starych książek w domu mojej babci po czasach gdy mój tata był jeszcze nastolatkiem. Tematyka wydawałaby się wciągająca i refleksyjna. Książkę tę przywłaszczyłam sobie jakoś z dobry rok temu, ale dopiero teraz się za nią wzięłam ponieważ powieści, które wypożyczyłam z biblioteki okazały się niewypałem, więc jedną z nich na pewno jutro oddam.

Czytanie tej opowieści bardzo mnie nużyło chyba z powodu zawiłości zdań, wyrażeń i tp. Bardzo mi to przeszkadzało. Na dodatek na jednej stronie poznawaliśmy ,tysiące' nowych bohaterów, nie szło ich spamiętać wszystkich. Doszłam do 35 strony. Potem przeczytałam sporo fragmentów ze środka i końca książki. także wiem co się stało z Jimem :D Wątpię czy kiedykolwiek do niej wrócę, chyba dalej będzie się kurzyć na regale. Jednak mimo wszystko moja ocena jest DOBRA, bo sam pomysł na powieść jest bardzo interesujący.

Ocena z gwizdek: DOBRA

Hm. I tak należałoby skończyć. Wydaje mi się, że to typowa lektura na letni wieczór, gdy jesteś w odwiedzinach u mamy i nie ma co czytać, to taka "Dag, córka Kasi" sama wpada w ręce, bo nic innego nie ma.
Choć moja mama sądzi, że jeszcze nie dorosłam do tej książki ;) Być może, mama ma zawsze rację. A moje zdanie jest takie jak powyżej: na lato, na wieczór, przeczytać, szybko się zapomni.

Książka opowiada o dziewczynie imieniem Dagmara, urodzonej w Polsce. Jako nieślubne dziecko Kasi nie doświadcza rodzinnego ciepła ani miłości. Będąc małą dziewczynką zostaje wysłana do Ameryki. Tam mieszka u ludzi sprzątając i pomagając im przy dzieciach. Nie ma lekko, ale dzięki swojemu uporowi, inteligencji i wiary w lepsze jutro, kończy szkołę i dorabia po godzinach. Spotyka chłopaka o imieniu Jim, zakochuje się w nim, a gdy snują wspólne plany zdarza się nieszczęście. Dagmara nieświadoma poznaje prawdziwego ojca jeszcze przed jego śmiercią i wraca do Polski odwiedzić matkę.
Książka fajna dla młodzieży na wakacje... Dobrze się czyta, choć początkowo niezbyt się dzieje, gdy jako dziewczynka Dag zmienia ciągle lokum. Zresztą wcale się nie dziwię, bo w każdym z tych miejsc była źle traktowana. Koniec mnie wciągnął wiec zabieram się za II jej część "Ostatnie lato".

Książkę poleciła mi pewna pani na wakacjach. Niestety rozczarowałam się :( Kompletnie mnie nie zainteresowała, a wręcz w niektórych momentach nudziła. Niestety wg. mnie jest słaba :/

Czytałam ją dawno temu.

Czytałam ją dawno temu.

Czytałam w dzieciństwie, podobała mi się. Chcę przypomnieć sobie tamte wrażenia.

Książkę poleciła mi babcia. Z początku miałam wrażenie, że będzie to książka ala "Chłopi' Na szczęście nic z tych rzeczy i jak dla mnie bardzo wciągająca

Czytałam ją jako nastolatka potem jeszcze raz po paru latach. Bardzo wzruszająca.

Na półkach: , , , ,