Umrzeć, by nie zginąć

Cykl: Dzieci Hildora (tom 2)
Wydawnictwo: Orbita
Joanna

Ziemia nie jest już jednak tą samą planetą, którą znali przed laty. Zmiany jakie tutaj zaszły z jednej strony pchnęły świat na przód, z drugiej zaś cofnął ludność do czasu walki i polowań za pomocą łuku i strzał. Zmiany genetyczne, które ewolucja dokonała w organizmach Ziemian sprawiły, że mutantom z przeszłości jest bliżej do współczesnych niż tych sprzed 3000 lat. A wszystko za sprawą telepatii i teleportacji, które w ograniczonym zakresie stały się cechą gatunkową ludzi.

Meszuge | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Dawno, dawno temu, daleko, daleko stąd, przeczytałem fragment „Umrzeć, by nie zginąć” w jakimś czasopiśmie, i bardzo mi się on spodobał. Dość długo szukałem książki, a kiedy wreszcie ją zdobyłem, przeczytałem z przyjemnością.
Od tych wydarzeń minęło wiele lat, a sama książka gdzieś zaginęła… może ją komuś dałem, zupełnie już nie pamiętam. W międzyczasie dowiedziałem się, że to drugi tom cyklu „Dzieci Hildora” (pierwszy tom, „Mutanci”, podobno traktował o wyprawach kosmicznych z trzecim tysiącleciu i o eksperymentach genetycznych), że miał być jeszcze trzeci, ale chyba nigdy nie powstał – nie przeszkadzało mi to, „Umrzeć, by nie zginąć” czytało mi się całkiem dobrze jako odrębną całość.
Kiedy wpadła mi w oczy oferta na Allegro, gdzie książkę można było kupić za złotówkę, sentymenty wróciły i po krótkim wahaniu drogą kupna wszedłem w jej posiadanie.

Po ponad trzech tysiącach lat na Ziemię wraca kosmolot „Feniks” z dwuosobową załogą. Anna i Pet zamierzają prosić ziemian o pomoc, ale...

WisemantheWise | 2016-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Mimo, że nie nazwałbym się wielkim fanem gatunku sci-fi, tą książkę czytało mi się bardzo swobodnie i ciekawie. Historia Ziemi z bardzo odległej przyszłości zawiera w sobie sceny akcji kosmicznych, strzelanin laserowych i bombardowań tlenowych. Mamy też teleportację, telepatię a nawet kierowanie ludźmi za pomocą myśli. Są również roboty, statki kosmiczne i inne niespotykane w dzisiejszych czasach wynalazki dla elity "zamkniętej" w futurystycznych wieżach. Bohaterowie również całkiem ciekawie wymyśleni. Mamy też kilka scen lżejszej erotyki.
Dopiero po przeczytaniu "Umrzeć..." dowiedziałem się, że to środka część trylogii, więc warto sięgnąć też po część pierwszą i trzecią.

Maciej | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Czytałem tę książkę ze 30 lat temu....kiedyś była super - ale próby czasu jednak niestety nie wytrzymała. Autor miał niezły pomysł ale rozwinięcie tego pomysłu wyszło dosyć infantylnie...

Średnio napisana powieść, ale bardzo spodobała mi się wizja przyszłości autora.

Sławomir | 2013-10-19

Świetna rozrywkowa SF. Czytałem to lata temu a niedawno ponownie i nic nie straciła. Wartka akcja gwarantuje świetną rozrywkę do ostatniej strony.

Sebek | 2014-09-10

przeczytałem dawno temu, przeszukuję web w poszukiwaniu wersji audio by móc ponowić niezapomnianą przygodę

Tomasz | 2018-12-15
Przeczytana: 2000 rok

Czytana kilka razy, wiele lat temu i nadal bardzo mi się podoba.

pixel | 2012-09-13

Czytam ponownie po jakichś 20 latach. Miałem w głowie bardzo dobre wspomnienia tej pozycji. Nowe czytanie potwierdza poprzedni odbiór. Akcja ciekawsza niż w 'Mutantach', mniej oczywista, choć wciąż 'lajtowa'.
Ta część dalej wybiega w przyszłość co dało Autorowi większą swobodę. Niektóre aspekty mogłyby być bardziej uwypuklone - ale Autor lubi politykę :) i sporo jej w książce umieścił. Mimo upływu lat w żadnym calu nie trąci myszką. Stary (noo - bez przesady) dobry SF.
Polecam.

Obie części można znaleźć na serwisach aukcyjnych w stanie nienaruszonym ale wydanie bylo niestety bardzo nędzne i obie części mają skłonność do autopodziału na kawałki.

Joanna | 2010-04-06

Jedna z pierwszych sf jakie przeczytałam, zapoczątkowała fascynację tematem. Do tej pory lubię do niej wracać.

datkap | 2011-01-11
Przeczytana: 1992 rok