Dzieci Hildora

Okładka książki Dzieci Hildora Tadeusz Markowski, Marek Żelkowski
Okładka książki Dzieci Hildora
Tadeusz MarkowskiMarek Żelkowski Wydawnictwo: Stalker Books Cykl: Mutanci (tom 2) Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Mutanci (tom 2)
Archiwum Polskiej Fantastyki
Stalker Books
2020-12-01
2020-12-01
fantastyka science-fiction polska fantastyka antuutopia dystopia

Okładka książki Spotkanie w przestworzach 4 Stefan Kot, Jerzy Lipka, Michał Markowski, Tadeusz Markowski, Marek Oramus, Andrzej Ziemiański, Andrzej Zimniak
Spotkanie w pr... Stefan Kot, Jerzy L...
Okładka książki Duch galaktyki Zbigniew Dolecki, Adam Hollanek, Tadeusz Markowski, Andrzej Milczarek, Zbigniew Prostak, Witold Thym, Andrzej Trepka
Duch galaktyki Zbigniew Dolecki, A...

Mam bardzo mieszane uczucia- z jednej strony wielkie WOW, że po latach w końcu udało się wydać Dzieci Hildora, o których krążyły legendy. Ale z drugiej strony jestem lekko zawiedziona, to nie jest to na co liczyłam. Początek był obiecujący, niestety później namnożyło się wątków, niedokończonych i niezupełnie się ze sobą splatających-jakby to był tylko niedopracowany i niechlujny zlepek pomysłów. Dzielnie dotrwałam do końca, choć z każdą godziną rósł mój poziom rozczarowania. Mój pierwszy audiobook wysłuchany w całości- dzięki panu lektorowi. Podobało mi się, aktorskie przygotowanie dało efekt słuchowiska, głos pana Rocha Siemianowskiego uprzyjemnił mi godziny słuchania. Za to realizacja pod względem technicznym słabiutka- różne poziomy głośności, ucięte słowa na początku zdań. Tylko dla fanów serii, którzy wiedzeni sentymentem jak ja przymkną oko na niedoróbki. 5 gwiazdek z sentymentu.

Poprzednie tomy były odkrywcze, wprowadzały coś nowego. Tutaj według mnie jest za dużo wątków, niedopowiedzianych często nie połaczonych. Brak spójności. Krótko mówiąc zawiodłem się na tym tomie, spodziewałem się czegoś lepszego.

Jako wczesny nastolatek przeczytałem Umrzeć by nie zginąć. Wrażenie było ogromne. Kilka lat później, pojawili się "Mutanci". Tym razem już takiego efektu nie było, niemniej dobra książka. Po ludziach krążyły opowieści o "Dzieciach Hildora", że nie istnieją, że istnieją, ale trudno dostępne, że autor już pisze, itp. Internetów nie było, więc rzecz nie była łatwa do zweryfikowania, właściwie było to niemożliwe dla czytelnika z prowincjonalnego miasteczka. Dziś wiemy, że książka nie istniała. Gdy kilka lat temu Wojtek Sedeńko ogłosił, że niedługo wyda "Dzieci Hildora" internet już był. Człowiek uśmiechnął się do wspomnień i zanotował, że trzeba tytuł poznać. Ekscytacji w tym już nie było, ot najwyżej trochę ciekawości, jakaś kolekcjonerska żyłka drgnęła, i to wszystko. Potem zapomniałem. I nagle na Storytelu pokazali się "Mutanci" i "Dzieci Hildora". Bardzo dobrze, pomyślałem, jest okazja wrócić najłatwiejszą drogą.

"Mutantów" przesłuchałem. Było trudno. Fabuła zagmatwana i naciągana, motywacje bohaterów, cała strona psychologiczna, silnie niewiarygodna, podobnie z relacjami społecznymi. Dominuje naiwniactwo i infantylizm. Technikalia dziś raczej wzruszają stereotypową ramotowatością. Warsztat literacki ubogi, niewprawny.

"Dzieci Hildora" porzuciłem w 1/3. Nie dałem rady. Rozumiem dylemat. Rzecz powstała współcześnie, ale powinna wpasować się w styl lat osiemdziesiątych. Paradoksalnie to się w zasadzie udało, Żelkowski wszedł bardzo dobrze w styl Markowskiego kopiując wszystkie wady, jednocześnie dorzucając prostacką wulgarność. Nie jestem w stanie znieść efektu.

Na dodatek wysłuchałem w interpretacji najgorszej z możliwych. Czytał Roch Siemianowski, lektor którego nie znoszę ze względu na żenujący poziom warsztatu.

1/10

Jako fan poprzednich tomów uważam że zmiana stylu powieści nie wyszło jej na zdrowie dla mnie za mało akcji , z sentymentu do serii sięgnę po czwarty tom

• Szukam
  • L5: ROZRYWKA