Zapada cień wszystkich nocy

Tłumaczenie: Jan Karłowski
Cykl: Imperium Grozy (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
A shadow of all night falling
8371206291
Konował

Pierwszy tom nowego cyklu Imperium Grozy jednego z mistrzów fantasy Glena Cooka. Akcja cyklu dzieje się na przestrzeni tysiąca lat w świecie Imperium Grozy. Poliyczne machinacje i magiczne knowania stanowią osnowę akcji, w którą uwikłane są losy głównych bohaterów opowieści.

Krzysztof | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Solidne fantasy na dobrym poziomie. Nie zaskakuje niczym szczególnym i jednocześnie nie nudzi czytelnika. Nie jest to Czarna Kompania, ale nazwisko autora zobowiązuje, by dać szansę drugiej części.

Yamashiro | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2012, Fantasy
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Ta książka jak zresztą cała seria "Imperium Grozy" nie jest zła, ale nie umywa się do "Czarnej Kompanii" czy "Detektywa Garreta"... Akcja toczy się wolno, a wątki zdają się być ze sobą powiązane dość niefortunnie... Jak na Cooka to naprawdę przeciętna pozycja...

CzarneEspresso | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2013

Bardzo lubię książki fantasy. Przenoszą mnie w cudowny, wyimaginowany świat czarodziejów, wojowników, smoków i innych fantastycznych postaci i stworzeń.

Zapada cień wszystkich nocy to pierwszy tom cyklu Imperium Grozy. Mamy tutaj czarodzieja Varthlokkura, który zdobywszy Moc i wiedzę w Shinsan – Imperium Grozy - mszcząc się za śmierć matki złamał całe Imperium Ilkazaru. Mamy Królów Burzy, którym udało się skraść Róg Gwiezdnego Jeźdźca, mamy Szydercę, którego tożsamość poznajemy dopiero na końcu (choć jego losy nadal osnuwa mgła tajemnicy), mamy Nephante, nieco kapryśną księżniczkę, siostrę Królów Burzy, która nie wiedziała czego chce i bała się mężczyzn. Postacie te oraz wiele innych przewijają się na tle politycznych wydarzeń, walk Losu i Norn oraz wszechobecnej magii.

Podobała mi się ta książka, jednak czytanie utrudniało mi to, iż autor robił skoki w czasie – w jednym rozdziale wydarzenia odbywały się na bieżąco, a w następnym cofamy się np. do dzieciństwa Varthlokkura....

Harashiken | 2013-03-11
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 09 lutego 2013

Ania | 2011-12-07

Po cyklu o Czarnej Kompanii czytelnik oczekuje czegoś równie fantastycznego, a czeka go niemiła niespodzianka. Brakuje tu malowniczych charakterów, fabuła też nie wciąga. Kto miał do czynienia z braćmi z Kompanii może mieć wrażenie, że scena kiedy żołnierze nabijają się z pisarskiej twórczości Konowała (alter ego autora?), odnosi się właśnie do "Zapada cień..." - i to chyba wytłumaczenie słabości tej książki - jest po prostu pozycją chronologicznie wcześniejszą w bibliografii Cook'a a u nas wydaną PO sukcesie "Czarnej Kompanii".

Temptation | 2015-05-27

Książka jest średnia, akcja nie nuży ale też nie porywa. Warto przeczytać ze względu na kolejne tomy, które są coraz lepsze.

Gwathgor | 2015-12-16
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Argh, co za męcząca, irytująca książka. Pomysł wyraźnie był i był nawet niezły, ale wykonanie... Jeszcze na początku jako tako wszystko się ze sobą kleiło, wątki polityczne zapowiadały się obiecująco, ogółem nastawiałam się pozytywnie. I się zawiodłam. Totalny chaos, nuda, brak prawdopodobieństwa psychologicznego i bohaterów, których można by polubić, za mało informacji o świecie przedstawionym... O Varthlokkurze nawet nie wspomnę, bo na samą myśl o tym, pardon my Klatchian, skurwysynu coś mi się robi.

Ingvar | 2011-08-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Przeczytana dopiero po drugiej, trzeciej i czwartej części nabiera szczególnego kolorku. Być może czytana jako pierwsza nie wywołuje tak genialnego efektu, ale jak dla mnie to był praktycznie ideał książki.

mtaaan | 2013-10-09
Przeczytana: 18 maja 2013

Cook jak zwykle zachwyca, czyta się genialnie, choć niestety muszę przyznać że historia Czarnej Kompanii bardziej przypadła mi do gustu. Niemniej jednak polecam:)

Kacpermk | 2010-08-02

Ciężka