Zapada cień wszystkich nocy

Okładka książki Zapada cień wszystkich nocy Glen Cook
Okładka książki Zapada cień wszystkich nocy
Glen Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Imperium Grozy (tom 1) fantasy, science fiction
Imperium Grozy (tom 1)
A shadow of all night falling
Rebis
1999-01-01
1999-01-01
8371206291
Jan Karłowski

Na półkach: , , , , , ,

Na pewno fantasy. Dużo magii, walki, nienawiści, zemsty ... i nieznane lądy stworzone przez autora.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Elementy składowe brane przeze mnie przy ocenie:
Świat przedstawiony: 6/10;
Bohaterowie: 5/10
Historia: 6/10
Przystępność w czytaniu: 6/10
Średnia = 5,75 ~ 6

Chciałbym zauważyć, że jest to moja pierwsza książka Glena Cooka... Czytałem omawianą pozycje z myślą, że jest to swego rodzaju wprowadzenie do nowego cyklu wspomnianego autora. Największy problem książki jest chyba zbyt duża ilość postaci, które się pojawiają.  Po przeczytaniu książki bylem przekonany, że poznałem głównych bohaterów cyklu, którymi mają być 3 przedstawione  postacie. Niestety po przeczytaniu kolejnego tomu cyklu okazało się, że istotne są również inne postacie. Związku, z czym uważam, że przedstawienie głównych postaci cyklu w pierwszym tomie nie wyszło najlepiej.  Historia przedstawiona w książce jest wciągająca na samym początku - koncepty może  nie są oryginalne, ale nie są przynajmniej złe; i na końcu - moje zaciekawienie wzbudziła trochę absurdalna ilość informacji, jaką dostaje czytelnik. Wydarzenia przedstawione  w środkowej części opowieści nie zainteresowały mnie zbytnio.  Ogólnie mówiąc, książka przedstawia grupę bohaterów, która  będzie odgrywała ważną rolę w dalszej części cyklu. Wspomniana prezentacja postaci odbywa się w ramach tylko albo aż niezłej historii.

Elementy składowe brane przeze mnie przy ocenie:
Świat przedstawiony: 6/10;
Bohaterowie: 5/10
Historia: 6/10
Przystępność w czytaniu: 6/10
Średnia = 5,75 ~ 6

Po przeczytaniu cudownej Czarnej Kompanii postanowiłem wziąć się za kolejne książki Cooka i spodziewałem się czegoś naprawdę solidnego. Wypożyczyłem 3 pierwsze tomy (Okrutny Wiatr),ale przebicie się przez pierwszy wymagało niesamowitego zagryzania zębów i po przeczytaniu mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie było warto.

Początek nie jest taki zły, tak samo jak i historia, która szybko zaczyna się rozwijać, ale sami bohaterowie są niesamowicie irytujący, ich zachowanie momentami prosi o facepalm, a przemyślenia i wiara w przeznaczenie jednego z nich wręcz błaga o zamknięcie książki i oddanie jej do biblioteki, by nie marnować więcej czasu. Mimo, że końcówka prezentuje całkiem niezłe pole dla kolejnych części, to bohaterowie i ich zachowania nie zachęcają do zapoznania się z nimi.

Początek nie jest taki zły, tak samo jak i...

6,5 Zaczyna się obiecująco, ale druga połowa jest zwyczajnie słaba.

6,5 Zaczyna się obiecująco, ale druga połowa jest zwyczajnie słaba.

Przed zakupem tej książki przeczytałem opinie czytelników na łamach lubimyczytac.pl i nie zachęciły mnie one zbytnio. Obawiałem się rozczarowania, lecz pomyślałem sobie, iż autor tak znamienity nie poświęcił by tyle trudu by stworzyć coś tak lichego. Postanowiłem przekonać się na własnej skórze. Szczerze przyznam, że nie zawiodłem się, książka wciągnęła mnie bardzo, czytałem z zapartym tchem. Akcja jest wartka i nietuzinkowa. Zakończenie zaskakujące. Owszem w książce są przeskoki pomiędzy teraźniejszością a przeszłością lecz wynika to z historii w niej zawartej i czyni dzieło jeszcze pełniejszym. Nie jest tak lekka w czytaniu jak książki odpowiadające o dziejach Czarnej Kompanii lecz w mojej jakże subiektywnej ocenie równie interesująca.

Jak dla mnie nudna, nie polecam.

Jak dla mnie nudna, nie polecam.

Argh, co za męcząca, irytująca książka. Pomysł wyraźnie był i był nawet niezły, ale wykonanie... Jeszcze na początku jako tako wszystko się ze sobą kleiło, wątki polityczne zapowiadały się obiecująco, ogółem nastawiałam się pozytywnie. I się zawiodłam. Totalny chaos, nuda, brak prawdopodobieństwa psychologicznego i bohaterów, których można by polubić, za mało informacji o świecie przedstawionym... O Varthlokkurze nawet nie wspomnę, bo na samą myśl o tym, pardon my Klatchian, skurwysynu coś mi się robi.

Książka jest średnia, akcja nie nuży ale też nie porywa. Warto przeczytać ze względu na kolejne tomy, które są coraz lepsze.

Solidne fantasy na dobrym poziomie. Nie zaskakuje niczym szczególnym i jednocześnie nie nudzi czytelnika. Nie jest to Czarna Kompania, ale nazwisko autora zobowiązuje, by dać szansę drugiej części.

• Glen Cook
  • Imperium Grozy

Dodaj cytat z książki Zapada cień wszystkich nocy