Podzielona wierność

Tłumaczenie: Jerzy Marcinkowski
Cykl: Czyny Paksenarrion (tom 2)
Wydawnictwo: ISA
Divided allegiance

Drugi tom cyklu Czyny Paksenarrion.

Karlan | 2016-01-13

Naprawdę zmuszałam się, by dokończyć tą książkę. Po niezbyt porywającym pierwszym tomie, początek drugiego zapowiadał się obiecująco. Tym większe było moje rozczarowanie.
Nie chodzi mi wcale o świat, jak wzięty żywcem z RPG w stylu "Dungeons & Dragons". Nie chodzi o przydługie opisy, pełne detali (można się spierać, czy potrzebnych, czy nie). Moim największym problemem, który uniemożliwia mi cieszenie się tym cyklem, jest główna bohaterka.
Dawno nie zetknęłam się z tak beznadziejną postacią jak Paksenarrion. Na początku pierwszego tomu jest niezbyt bystrą, naiwną i infantylną córką farmera, snującą dziecinne wyobrażenia o zostaniu wojowniczką. Pod koniec tomu drugiego... wciąż jest niezbyt bystra, naiwna, denerwująco dziecinna, a jej wiedza i wyobrażenia o otaczającym ją świecie nie zmieniają się wiele w stosunku do początkowych, o ile w ogóle. Jasne -czasami przyznaje głośno, że gdyby wcześniej wiedziała, to co wie teraz, nie zrobiłaby tego i tego. Jednak mam wrażenie, że są to...

Aiwlys | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejną część przygód Paks czytało mi się znakomicie. Wszystko w niej jest bardzo dynamiczne, szybko się dzieje, różnorodne przygody, zdarzenia, podróże, znaleziska. Jest tego mnóstwo, ale dzięki temu ta historia wciąga i nie pozwala się oderwać. Naprawdę polubiłam Paks, mimo iż z początku wydawała mi się szalenie naiwna i infantylna. Ale przeżywanie z nią kolejnych przygód, rozterek bardzo mi się podobało. Muszę przyznać, że nawet styl autorki przestał mnie tak razić po oczach, jednak lepiej skupić się na fabule i dać się jej pochłonąć. A po takim zakończeniu, grzechem byłoby nie sięgnąć po kolejny tom. Jest mi potwornie szkoda Paks, nie sądziłam, że będę się potrafiła tak wczuć w nią. Jestem z nią całym sercem i kibicuję jej, aby wszystko się ułożyło.

NonReal | 2016-12-02
Na półkach: Fantasy, Przeczytane