Wichry nocy

Okładka książki Wichry nocy Karl Edward Wagner
Okładka książki Wichry nocy
Karl Edward Wagner Wydawnictwo: Amber Cykl: Kane (tom 3) fantasy, science fiction
Kane (tom 3)
Night winds
Amber
1994-01-01
1991-01-01
Konrad T. Lewandowski
Wichry nocy

Muszę przyznać, że jest to najlepsza część o przygodach Kane jaką do tej pory czytałem. Jest to swoista antologia na, którą składa się 6 opowiadań. Każde z nich jest oddzielną historią z życia tego czarnego charakteru. Według informacji opowiadania te dzieją się całe wieki przed wydarzeniami z pierwszej części przygód tego wojowniko-czarodzieja. Razem z głównym bohaterem udamy się do legendarnego miasta Carsultyal, spotkamy ostatniego z nielicznych Gigantów – szukającego utraconej chwały swojego gatunku, razem z artystą poznamy tajemnicę Mrocznej Muzy – która zaprowadziła wielu do szaleństwa, odwiedzimy gospodę nawiedzoną przez samego Władcę Piekieł i jego demonicznego psa, a także przejdziemy się polami starożytnej bitwy pełnej ruin i śmierci po legendarnym oblężeniu trwającym kilkadziesiąt lat. Ostatnie opowiadanie dotyczące oblężenia szczególnie przypadło mi do gustu i uważam, że jest najlepsze.
Książka jak dla mnie do tej pory jest najlepszą, opowiadającą o przygodach antybohatera Kane. Z jednej strony opowiadania są oderwane fabularnie od siebie ale w niczym to nie przeszkadza. Całą antologię szybko się czyta.

Na początku nawiąże do zarzutów, że napisane jest to topornie - Phantom Press "zasłynął" tym, że książki w ich wydaniach były tłumaczone szybko i bez poprawek przez co czasami widać błędy, kalki językowe czy też banalność słów.

Jednak sama przygoda to klimaty zbliżone do historii Conana Barbarzyńcy (Wagner sam napisał jedną z nich). Jest on główny bohater, wojownik idealny, strateg, filozof, mag - tak ideał bohatera. Od Conana odróżnia go to, że nie jest dobry bo Kane zdradza, oszukuje, manipuluje dla własnych korzyści.

Jest to zbiór pięciu opowiadań o losach Kane. Dla mnie już ne tak porywające jak wcześniejsze powieści.

To kolejna książka z serii opowiadań o Kane'ie. Książka podzielona jest na kilka małych opowiadań o różnych przygodach naszego ulubionego bohatera. Wprawdzie nie porywa tak jak "Pajęczyna utkana z ciemności", ale też nie nudzi. Są momenty naprawdę zaskakujące, tak więc przygoda z książkami Wagnera nie są straconym czasem. Z chęcią opowiedziałbym wam coś więcej, ale lepiej zaczytajcie się sami. Jeśli jesteście fanami "Wiedźmina", seria o Kane'ie was nie zawiedzie. Pozdrawiam

Bardzo mroczne heroic fantasy. Trudno jest pisać mrocznie bez popadania w przesadny patos i tandetę, Wagnerowi się to jednak udało.

Klasyka w najlepszym gatunku.

Klasyka w najlepszym gatunku.

Lepsze niż poprzednie, może dlatego, że przez fakt, iż są to krótkie formy, autor nie mógł popłynąć swoim rozbuchanym stylem i tematyka była bardziej różnorodna. Opowiadanie z gigantem i z poetą był całkiem oryginalne i ciekawe.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

6 opowiadań z których każde trzyma poziom, jest niższy niż w poprzednich tomach, ale dalej godny uwagi dla fanów.

Przyznam, że nie wszystkie opowiadania mi się podobały, ale ponury klimat tych opowieści urzeka. Podobnie główny bohater. Dobre otwarcie i zamknięcie zbioru.

Ciekawe opowiadania z świetnym bohaterem. Niestety opowiadania bardzo nierówne. Bardzo fajnie przedstawiony czarny charakter bohatera

• Mam
  • SF, Fantasy i Horror