Wichry nocy

Wydawnictwo: Amber
Night winds
Wichry, nocy
corrum

Ostatnia z wydanych w Polsce książek z cyklu o Kane'ie, chociaż nie ostatnia w rzeczywistości. Na "Wichry nocy" składa się 6 opowiadań, w których główny bohater znów odkrywa część ze swoich licznych tajemnic. Tym razem przeniesiemy się w czasy będące daleką przeszłością (całe wieki) dla wydarzeń rozgrywanych w poprzednich tomach. Kane, w legendarnym mieście Carsultyal, gdzie udało mu się zdobyć potęgę i władzę, nie pozostawiając jednocześnie po sobie tylko ruin, jak zwykł to czynić, próbuje siłą utrzymać chociaż część człowieczeństwa, w postaci pięknej kochanki; spotyka ostatniego z nielicznych już Gigantów, starającego się odnaleźć utraconą chwałę; stawia czoło tajemnicy Mrocznej Muzy, która wielu zaprowadziła do szaleństwa (widać tu ukłon Wagnera w kierunku idei przyświecających twórczości Lovecrafta); pojawia się nieoczekiwanie o czasie i miejscu, które Lord Tloluvin, Władca Piekieł, wybrał dla swojej straszliwej przepowiedni; powraca do ruin śmerci, będących pozostałością po trwającym kilkadziesiąt lat krwawym oblężeniu; jest świadkiem strasznej zemsty, za którą stoi nie tylko człowiek... Książki Wagnera, mimo że może inaczej to wyglądać na pierwszy rzut oka, są napisane w sposób "wielowarstwowy". Poza wartką akcją i niezwykle ciekawą fabułą, posiadają również tzw. drugie dno. Co ono zawiera?

ZadokAllen | 2015-12-17

Wichry Nocy to trzecia książka z przygodami Kane'a. Nie mamy tym razem do czynienia z powieścią jak w przypadku wcześniejszych dwóch części a ze zbiorem opowiadań.
Opowiadania są naprawdę zróżnicowane. Wykreowany przez autora świat w tym tomie jest chyba najmroczniej przedstawiony. Historie często ocierają się o horror. Jak dla mnie najlepsze opowiadania są w drugiej połowie zbioru.
Tą cześć przygód Kane'a czytało mi się najlepiej. Jest mrocznie i klimatycznie. Wagner szybko zawiązuje akcje przez co nie ma przestojów i dłużyzn. Historie naprawdę wciągają i pochłania się je jedną za drugą. Polecam miłośnikom mrocznej fantasy.

noname | 2016-11-19
Na półkach: Fantasy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 listopada 2016

Zdecydowanie najlepszy tom przygód Kane'a (z tych wydanych w Polsce). Najpózniej napisany i najdojrzalszy. Nie ma prawie w ogóle "sieczki", nie ma głupiutkich i naiwnych bitewek/pojedynków jak to było w pierwszych historiach z Kane'm. Jest za to to w czym Wagner był najlepszy - jest ponuro, posępnie, mroczno, depresyjnie. Jest tego dużo i można to poczuć. Opowiadania są w miarę różne tematycznie - pierwsze jest w konwencji horrorystycznej, jedno jest o poezji, następne jest o kondycji ludzkości i o przemijalności czasu, dzięki temu historie nie zlewają się w całość. Opisy i nastrój to największe atuty tej pozycji. Jedna z lepszych książek fantasy. Mocna rzecz.

Bartek Biedrzycki | 2016-05-25

Tym razem Wagner przygotował zbiór opowiadań. Są to utwory lepsze i gorsze, ale jeżeli ktoś lubi mroczne fantasy, to mają wszelkie szanse się spodobać. Kane wędruje przez kontynenty i stulecia, obala imperia, które zakładal, paktuje nawet z samym władcą demonów i odnajduje córkę, o której istnieniu nie miał pojęcia. Dla fanów nieśmiertelnego rudobrodego mańkuta jest to pozycja obowiązkowa. A "Ostatnia pieśń Valdessy" to historia miłosna, która zjada nie tylko "Zmierzch".

Fasoletti | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Po dwóch powieściach przyszedł czas na zbiór opowiadań o przygodach Kane'a. Tu jest nieco słabiej niż w przypadku dwóch poprzednich tomów. Teksty prezentują różny poziom, a każdy z nich ukazuje bohatera z nieco innej strony. Mnie osobiście nie spodobał się styl, jakim zostały napisane te historie. Czasem czytało się to jak romansidło, czasem jak pseudopoetycki bełkot.
Kane jest fajną postacią, ale według mnie lepiej sprawdza się w długich formach.

Nati | 2011-04-21
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Lubię tego autora za jego styl pisania. Swymi opowiadaniami i powieściami stwarza niesamowity klimat, któremu towarzyszy tajemniczość.

Jakub | 2015-01-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobry zbiór sześciu opowiadań, które różnią się od poprzednich części. Kane zamiast spiskować, knuć intrygi w celu osiągnięcia korzyści pomaga olbrzymowi dostać się do kopalni, gdzie skrywa się skarb, ratuje dziecko przed złożeniem w krwawej ofierze Władcy Demonów, czy wreszcie pomaga po latach oszpeconemu kochankowi zemścić się na oprawcach. Bardzo dobrze napisane opowiadania, które czyta się jednym tchem

tomasz | 2016-02-05

Kane w sześciu odsłonach. Dla mnie rewelacyjne to Zachód dwóch słońc, Odroczenie i Ofiarowanie. Wielka szkoda że w naszym kraju wydano tylko 5 książek z tym ponurym bohaterem. Ja chcę więcej....

voyager1975 | 2011-07-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

dobra

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1991 rok

Bardziej podobał mi się Kane niż Conan. Trochę lepiej pisane niż Howard, no ale tez później.
Miałem wszystkie części Kane i żałuje, że je sprzedałem. Z przyjemnością przeczytałbym je raz jeszcze. Warto.

LucaMcLeod | 2016-12-03