Darmowe dodatki Edytuj książkę
Cyrk, Dzieci, Walka, Cierpienie
literatura piękna
Arek

Nowela opowiada o losie dwóch dzieci wykorzystywanych i maltretowanych w cyrku, które postanawiają się temu przeciwstawić. Dzieci znają czasy kiedy było inaczej pragną dobra ale czy osiągną wolność dowiecie się czytając tą krótką i wzruszającą nowelę.

Queequeg | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Podejrzewam, że zaraz po powstaniu noweli „Orso” musiano uznawać ją za egzotyczną, opisuje ona bowiem kraj nie dość, że położony na zupełnie innym kontynencie to jeszcze zamieszkały przez ludność o innej, obcej kulturze a nierzadko i wyglądzie. Nie da się zaprzeczyć, że w tamtych czasach podróże do Stanów Zjednoczonych nie były czymś powszechnym.

Krótka, wzruszająca nowela o dwójce dzieci występujących w cyrku, które łączy specjalna więź, które z owego cyrku uciekają. Trochę tu analogii z powieścią „W pustyni i w puszczy” (obcy ląd, dwójka dzieci uciekających przez pustynię), a przynajmniej mnie to się silnie kojarzy.

Pięknie to zostało napisane, Sienkiewicz po raz kolejny dowiódł, że ma ogromny zmysł obserwacji i równie ogromny talent jeśli chodzi o język, formę i treść opisywanych przez siebie historii.

Ta nowela niesamowicie mnie wzruszyła. Sienkiewicz znów pokazał jakie wielkie ma serce i jak piękna i wielka jest miłość.
Miłość młodzieńca do dziewczyny dała im wolność.
Mimo tego że znęcano się nad nimi w cyrku i to mogło się fatalnie skończyć.
Zło którego doświadczyli nie pokonało ich, bo byli na tyle silni że nie dali zniewolić swoich serc.
Uciekają do lepszego świata, bez strachu, poniżenia, cierpienia, zniewolenia.

SłabyGracz | 2013-07-27

Przeczytałem z przyjemnością. Krótka i niewesoła nowela. Dobrze, że jej akcja ma miejsce za granicą, bo samych nowel o powstaniach czy polskiej biedocie bym nie wytrzymał. Jak ktoś ma w swoim zbiorze to może przeczytać, ale ja bym na waszym miejscu się nie spinał.

Natalia M | 2012-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2012, Z biblioteki
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Nowela opowiadająca o wyzwoleniu spod ręki tyrana, które okazało się być dobrą decyzją.

LifeOnMars | 2011-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Bardzo przerysowane wydaje mi się to opowiadanie.

olaf2009 | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Bardzo nierealna i nierealistyczna.

Gwiazdopatrznia | 2019-02-01
Na półkach: Przeczytane, E-booki