Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
klasyka
Loreley

Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu; krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne; komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi; szerokie marginesy, na których można robić notatki; wyróżnione znane cytaty; życiorys autora; streszczenie utworu; wyczerpujące omówienie problematyki; plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą.

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

Arek | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Moim zdaniem pozycję można zaliczyć do dramatu, bowiem mamy tu wyraźnie zarysowane postacie, których posunięcia prowadzą do rozwoju akcji.
"Grażyna" to ambitny utwór, nawet opisy poetyckie mają drugie dno, są symbolami.
Jest tu ukazane jak bardzo mąż i żona stanowią jedno, co kobieta może zrobić dla męża i ojczyzny. Jest też przestroga by walczyć o słuszną sprawę, a nie ze samym sobą, gdyż wtedy dużo się traci.
Ten ambitny utwór jest napisany zawile, czasami nie łąpałem o co chodzi, z początku nudzi, jednak potem wciąga i pochłania, jak już dojdziemy do połowy to musimy to skończyć. Do tego jest napisany trochę w stylu Szekspira, pełny tajemnic, niedopowiedzeń, trzymający w napięciu.

michall_1985 | 2015-11-15
Przeczytana: marzec 2002

Piękna historia,którą w czasie,gdy to czytałem interpretowało się jako przełamywanie stereotypów "męskiego bohatera".
Historia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny i dramatyczny,napisana jest w taki sposób,że czyta się ją jak klasyczną tragedię antyczną.Na końcu jest oczywiście tragiczny punkt kulminacyjny...

Danway | 2011-11-29
Przeczytana: 1999 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Adama Mickiewicza opowiadająca o losach księżnej Grażyny, żony Litawora, księcia nowogródzkiego...

Jest to powieść ukazującą kolejną arenę walk litewsko-krzyżackich. Z początku Krzyżacy mają być sprzymierzeńcami Litawora w wojnie domowej na Litwie. Lecz dzięki niesamowitemu fortelowi księżnej Krzyżacy zostają odprawieni, przez co dochodzi do kolejnych starć litewsko-krzyżackich.

Do boju wojska litewskie prowadzi Grażyna (przebrana za Litawora). W wyniku walk ginie, poświęcając życie za ojczyznę. Dla mnie jest to największa cena, jaką można zapłacić za miłość do ojczyzny...

Książkowo_czyta | 2011-12-01
Przeczytana: 2000 rok

Utwór Mickiewicza jest opowieścią o ogromnym patriotyzmie. Tytułowa Grażyna poświęca w nim życie za ojczyznę. Możemy przyjrzeć się także tłu historycznemu, które stanowią walki krzyżaków z Litwinami.

książek: 1978
kryptonite | 2012-04-27
Przeczytana: kwiecień 2012

Wydaje mi się, że Mickiewicz inspirował się historią Joanny d'Arc oraz 'Odyseją', jak pisał tę powieść poetycką. Co najdziwniejsze, wymyślone przez niego żeńskie imię jest obecnie tak popularne.
Tylko dla wielbicieli Adama Mickiewicza lub studentów polonistyki.

Ina | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2017

Zachwyca językiem, plastycznością opisu oraz bogactwem epitetów i środków stylistycznych. Pomimo upływu lat podejmuje uniwersalny i aktualny temat poświęcenia i miłości. Grażyna decyduje się na heroiczny gest wobec ojczyzny, ocalając jednocześnie życie swojego męża.

Goszka | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 maja 2015

Krótko i romantycznie o Grażynie, księżnej litewskiej, która zrobi wszystko, by ocalić ojczyznę i ochronić męża. Czyli taki feminizm w średniowieczu :) Piękna historia i - jak na Mickiewicza przystało - w pięknej oprawie. Lektura dosłownie na dziesięć minut, więc wydaje mi się, że nawet antyfani poezji romantycznej mogą się przemęczyć i ją przeczytać. A przynajmniej spróbować.

Powieść Mickiewicza urzekła mnie nie tyle tematyką patriotyczną, co postawą Grażyny- odważnej, bezkompromisowej, gotowej poświęcić swoje życie w obronie honoru męża. Na kartach literatury znajdziemy niejeden portret romantycznego kochanka, ale drugiej tak wspanialej kreacji kobiecej, w moim odczuciu, chyba już nie.

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Zwana Grażyną czyli Piękną Księżną.. Od lektury Grażyny mam ogromny sentyment i sympatię do tego imienia. Niewiasta z wdzięków a bohater z ducha.. Koniecznie!!

Axsiu | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Widząc długość tej książki postanowiłem ją przeczytać i naprawdę nie rozumiem tej niskiej średniej oceny. Świetnie napisana opowieść o patriotyzmie bez zbędnego wodolejstwa. Trzeba także pochwalić autora za świetny klimat.
Klasyka, którą każdy Polak powinien znać.