Grażyna

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
klasyka
Narthangel

Książka zawiera: starannie przygotowany i opatrzony przypisami tekst utworu; krótko i przystępnie zaprezentowane wiadomości wstępne; komentarze do tekstu na marginesach, oznaczone symbolami graficznymi; szerokie marginesy, na których można robić notatki; wyróżnione znane cytaty; życiorys autora; streszczenie utworu; wyczerpujące omówienie problematyki; plany najczęściej pojawiających się wypracowań związanych z lekturą.

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

Rege | 2019-09-15

Pozycja obowiązkowa

Tedinho13 | 2019-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 03 maja 2019

Kompletnie nie rozumiem z czego wynika tak niska ocena tego poematu. W porównaniu do niektórych Ballad i romansów Mickiewicza jest on naprawdę bardzo zrozumiały, napisany bez lania wody, krótki i wciągający.

książek: 2019
Efemeryda | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Wszystkie nowe i większość starych książek mam w formie elektronicznej. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…zajęły mi porządki ponad tydzień.
Kobieta niezłomna, o żelaznej woli, skrystalizowanych prerogatywach i romantycznie bohaterska. Ze wzruszeniem czytałam po latach.

Gerard Waldowski | 2018-11-04
Przeczytana: 01 marca 1993

1993 papier G5.

Adrian Pezda | 2018-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Co ma niecałe tysiąc sto wersów, jest niesamowitym utworem i nikt prócz znawców literatury nie docenia go należycie? Odpowiedź jest prosta – „Grażyna” Adama Mickiewicza. Muszę przyznać, że tytuł nie zachęcał mnie do wzięcia tej książki do ręki. Teraz cieszę się, że nie uległem pierwszemu wrażeniu!

Nie jestem na tyle wyedukowany, by wymienić wszystkie zalety tego poematu. Nie chcę też zanadto zdradzać fabuły niepotrzebnymi spoilerami. Napiszę więc tylko, że mamy tu wszystkie najlepsze cechy polskiego romantyzmu. Miłość każąca iść za ukochaną osobą w ogień, przelewanie krwi w wielkiej bitwie, kłótnie kochanków, zachowanie zasady trzech jedności, oniryczne motywy, honorowa śmierć…

Zbyt dużo by pisać, by dobrze przedstawić choćby połowę aspektów tego dzieła. Nie o to mi jednak chodzi. Jestem szczerze zawiedziony tym, że „Grażyny” nie czyta się w szkołach. Jest to utwór bardzo krótki, a jednocześnie bardzo bogaty, oddający w pełni wiele idei romantyzmu. Gdyby zamiast wycinania...

bahus | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Nieliczny z utworów Mickiewicza, który mi się bezdyskusyjnie podobał. Bardzo! Choć kanwa historii może i dość typowa.

Magdalena_S | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 listopada 2017

Ciężko jest oceniać twórczość jednego z naszych czołowych poetów. Niestety trochę trudno czytało mi się tę książeczkę, bo nie jestem przyzwyczajona do takiego języka i formy powieści. Czasami miałam problem ze skupieniem uwagi i łapałam się, że myślę o czym innym. Jednak zakończenie było dla mnie niemałym zaskoczeniem. Jestem pełna podziwu odwagi i oddania tytułowej Grażyny.

Ina | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2017

Zachwyca językiem, plastycznością opisu oraz bogactwem epitetów i środków stylistycznych. Pomimo upływu lat podejmuje uniwersalny i aktualny temat poświęcenia i miłości. Grażyna decyduje się na heroiczny gest wobec ojczyzny, ocalając jednocześnie życie swojego męża.

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Zwana Grażyną czyli Piękną Księżną.. Od lektury Grażyny mam ogromny sentyment i sympatię do tego imienia. Niewiasta z wdzięków a bohater z ducha.. Koniecznie!!

Ela91 | 2015-12-22
Przeczytana: 05 lutego 2008

Rycerze, bitwa i uwodzicielska kobieta. Czyta się szybko i przyjemnie, piękne rymy. Znajdziemy: emancypacje, władzę, patriotyzm i wiele więcej. Nosi znamiona tragedii, poprzez prowadzenie akcji z uwzględnieniem punktów kulminacyjnych tzw. perypetii...