Orso

Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Cztery Strony literatura piękna
Cztery Strony
1880-01-01
1880-01-01

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku. Głównymi bohaterami są Orso-obdarzony ogromną siłą pół-Indianin oraz piękna Jenny. Oboje pracują w cyrku pana Hirscha. Hirsch jest sadystą, jednak oboje tolerują jego okrucieństwo, gdyż nie znają innego życia. Wspólne spędzanie czasu i czytanie Biblii sprawia, że przyjaźń zmienia się w miłość. Kiedy pewnego dnia Hirsch w przypływie wściekłości usiłuje wychłostać Jenny, Orso po raz pierwszy buntuje się i staje w obronie przyjaciółki, dotkliwie bijąc Hirscha oraz śpieszących mu na pomoc Murzynów, pracujących w cyrku. Po zdarzeniu oboje uciekają na pustynię. Tam spotykają starego trapera samotnie mieszkającego na odludziu. Traper przygarnia ich i od tej pory mieszkają razem.

Sięgnąłem po kolejną nowelę Henryka Sienkiewicza, jednego z moich ulubionych pisarzy. Klimat opowiadania był zbliżony do tego co w noweli "Sachem" – też grunt Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, na który autor w sposób zakamuflowany (więc trzeba było zastanowić się nad "drugim dnem" prezentowanej historyjki) przeniósł zagadnienia patriotyczne (oczywiście: polskie). Krótkie, ciekawe, przyjemne.

Historia, która kojarzy się mocno z "Sachemem". Wzruszające opowiadanie o przyjaźni cyrkowego siłacza-Indianina z 13-letnią dziewczynką, którzy mając dość upokorzeń ze strony właściciela cyrku, postanawiają uciec. Znając tematykę twórczości Sienkiewicza, nietrudno domyślić się,że przedstawiona historia jest metaforą sytuacji Rzeczypospolitej pod zaborami, tęskniącej za wolnością.

Podejrzewam, że zaraz po powstaniu noweli „Orso” musiano uznawać ją za egzotyczną, opisuje ona bowiem kraj nie dość, że położony na zupełnie innym kontynencie to jeszcze zamieszkały przez ludność o innej, obcej kulturze a nierzadko i wyglądzie. Nie da się zaprzeczyć, że w tamtych czasach podróże do Stanów Zjednoczonych nie były czymś powszechnym.

Krótka, wzruszająca nowela o dwójce dzieci występujących w cyrku, które łączy specjalna więź, które z owego cyrku uciekają. Trochę tu analogii z powieścią „W pustyni i w puszczy” (obcy ląd, dwójka dzieci uciekających przez pustynię),a przynajmniej mnie to się silnie kojarzy.

Pięknie to zostało napisane, Sienkiewicz po raz kolejny dowiódł, że ma ogromny zmysł obserwacji i równie ogromny talent jeśli chodzi o język, formę i treść opisywanych przez siebie historii.

Krótka, wzruszająca nowela...

Bardzo nierealna i nierealistyczna.

Bardzo nierealna i nierealistyczna.

Przeczytałem z przyjemnością. Krótka i niewesoła nowela. Dobrze, że jej akcja ma miejsce za granicą, bo samych nowel o powstaniach czy polskiej biedocie bym nie wytrzymał. Jak ktoś ma w swoim zbiorze to może przeczytać, ale ja bym na waszym miejscu się nie spinał.

Bardzo przerysowane wydaje mi się to opowiadanie.

Bardzo przerysowane wydaje mi się to opowiadanie.

Nowela opowiadająca o wyzwoleniu spod ręki tyrana, które okazało się być dobrą decyzją.

Eskapistyczna emancypacja z rąk autokratycznego zaborcy. Siermiężne i mało oddające charakter paralelizmów między Indianami a Polakami.

Trochę trąci słodkim wyciskaczem łez. Ale porównując wolę to opowiadanie od Sachemu.

• Lektury
  • Klasyka