Twarz muśnięta smutkiem

Tłumaczenie: Agnieszka Taborska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le visage effleure de peine
83-06-02968-2
powieść, francuska

Wydana w 1964 roku powieść Gisele Prassinos przeżywa dziś we Francji renesans zainteresowania. Autorka zawarła w tej książce- parodii powieści pikaryjskiej, rozprawy naukowej oraz osiemnastowiecznej powiastki filozoficznej- wiele autobiograficznych aluzji. Purnonsensowy humor, parakryminalna, ekscentryczni bohaterowie, szufladkowa struktura narracji oraz zaskakujący finał składają się na magiczną opowieść, od której nie sposób się oderwać.

Karolina Jarząbek | 2012-01-11

Prassinos nieźle sparodiowała pewne formy literackie, nawet więcej skopiowała świat z nich. Narracja jest utrzymana w konwencji gawędy, bardzo długiej opowieść, na początku której bohaterka jest bierną stroną dwukąta- czyli małżeńskiego tandemu, trwa u boku męża- naukowca, nudząc się, w efekcie zaczyna zwiedzać swoją własną głowę, niespodziewanie role się odwracają, to ona musi zrobić bardzo ważną i trudną rzecz, zgłębia się w wody nauki, które ją pochłaniają. Tak w skrócie. Ostatnio ta powieść przeżywa renesans we Francji, mnie bardziej pobudziła przedmowa przybliżająca osobę Gisele, napisana, przez tłumaczkę książki, Agnieszkę Taborską.

Lilai | 2016-10-10
Przeczytana: 22 października 2016