Jak będzie po śmierci i inne opowiadania

Tłumaczenie: Leszek Engelking
Seria: Małe pasaże
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Jak bude po smrti. Povídky

Proza Klímy, nasycona tajemniczością, nie stroniąca od groteski, czarnego humoru, psychopatologii, szokujących tematów i ostrych efektów, wykorzystująca motywy literatury popularnej, a zarazem bez żenady podejmująca istotną i skomplikowaną problematykę filozoficzną, wyrasta z klimatu artystycznego przełomu wieków, antycypuje jednak zarazem zjawiska znacznie późniejsze. Porównywana była m.in. z twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Cieszyła się zawsze dużą popularnością w środowiskach literackich outsiderów, poszukujących nowych rozwiązań z dala od utartych ścieżek.

źródło opisu: słowo/obraz terytoria, 2004

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,48.html

Marta B | 2011-09-19
Przeczytana: 19 września 2011

Na początku nie byłam do niej przekonana, ale to książka, w której ciekawa filozofia Ladislava Klimy z przełomu wieków XIX i XX jest podana w wyjątkowo interesujący sposób. Nie bez powodu autor jest porównywany do Stanisława Witkiewicza. Mimo wszystko jego absurd nie jest tak przytłaczający, dzięki czemu lektura nie jest męcząca. I normalny czytelnik jest w stanie zrozumieć o co mu chodziło:)

Sarahov | 2011-04-13
Na półkach: Przeczytane, Własność
Przeczytana: 2011 rok

To książka dziwna. Prowokuje czytelnika, grając na jego obawą przed Nieznanym. Może zarażać ponuractwem. Albo nadzieją.

myggfa | 2016-11-06
Szymon | 2016-10-23