Najgorętsze lato

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Heißester Sommer
opowiadania

Coś się kończy: przyjaźń, miłość, dzieciństwo, podróż nad morze, całe życie. Coś się niezauważalnie zmienia, przesuwa i nic już nie będzie takie, jak było. Zsuzsa Bánk opowiada o ludziach, którzy pewnego dnia po prostu zamykają za sobą drzwi i odchodzą, albo wracają po latach, choć nie bardzo jest do czego wracać, albo nie potrafią odejść. O Larrym - nieszczęśliwie zakochanym olbrzymie-homoseksualiście piszącym wiersze; o dwóch kobietach, z których przyjaźni zostały tylko coroczne odwiedziny w szpitalu psychiatrycznym, a które mimo to nie potrafią się od siebie oddzielić; i o Lisie, która na jedno popołudnie wraca do maleńkiej włoskiej wioski, skąd kiedyś uciekła jej matka. Opowiada pozornie zwykłe historie o przemijaniu i związanym z nim smutku. Piękne i melancholijne.

"Jej opowiadania zachwycają lekkością. Pewnie dlatego, że autorka nie odsłania wszystkich tajemnic swoich bohaterów".
Christa Gürtler, "Der Standard"

"Dobre opowiadania to wielka sztuka, a Zsuzsa Bánk jest mistrzynią opisywania sytuacji w taki sposób, że czytelnik odnosi wrażenie, iż siedzi z bohaterami przy jednym stole".
Stephanie Lamprecht, "Hamburger Morgenpost"

"Sprawić by czytelnik odczuwał cierpienie bohaterów - to potrafi tylko wielka literatura. Zsuzsa Bánk dokonuje tego, tworząc wielowarstwowe, bolesne scenariusze pożegnań".
Peter Mohr, "Rheinische Post"

"Zuzsa Bánk została obdarzona nadmiarem psychologicznej wyobraźni, co widać nawet w opisach krajobrazów, domów czy pogody. Jej historie są nasycone nastrojami; zdania przepełnione kolorami, zapachem i dźwiękiem".
Uta Beiküfner, "Berliner Zeitung"

źródło opisu: Czarne, 2006

źródło okładki: www.czarne.com.pl

czytankianki | 2012-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Zbiór świetnych opowiadań utrzymanych w melancholijnym nastroju. Kończą się przyjaźnie z dzieciństwa, rozpadają związki damsko-męskie, nieszczęśliwy wypadek kładzie kres małżeństwu. Wszystko dzieje się tu jakby w spowolnionym tempie, za lekką mgłą, bez gwałtownych zachowań czy intensywnych emocji, a jednak czytelnik zostaje pod wrażeniem. Styl Bank ma w sobie coś nieuchwytnego, trudnego do zdefiniowania i nie jest to tylko zasługa niedopowiedzeń. Takie książki chętnie czytałabym częściej.

Kosa | 2011-10-17
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór opowiadań Niemki, z pochodzenia Węgierki, Zsuzsy Bank. Są to krótkie historie o rozstaniach, powrotach, powitaniach i pożegnaniach, czasem po wielu, wielu latach. Wszystkie ujęte przez kobiece spojrzenie, subtelne i delikatne, a zarazem niezwykle spostrzegawcze. Książka pełna refleksji, w której "opowieści z życia wzięte" zostają pozbawione tak często pojawiającej się kiczowatej otoczki, dostając w zamian niebanalną kompilację relacji i uczuć międzyludzkich.

Gloriana | 2015-07-12

Przeczytałam "Najgorętsze lato" tuż po lekturze "Jasnych dni" Zsuzsy Bank i może to właśnie to porównanie z pierwszą książką sprawiło, że nie odnalazłam w tych opowiadaniach tego, co chciałam. Są napisane w pięknym stylu Bank i na pewno ich literacki poziom nadal zachwyca, ale może to kwestia długości opowiadań. Krótkie spotkania z postaciami, o których niby coś wiemy, a nie wiemy praktycznie niczego... Za dużo postaci, za dużo wątków, za mało stron o każdym z nich. Wolałabym dwa, trzy opowiadania i jednak wniknięcie w psychikę bohaterów, niczym z "Jasnych dni", gdzie autorka popisała się prawdziwym kunsztem i znajomością mechanizmów rządzących człowiekiem. Trochę szkoda, ale wciąż bardzo ładne.

lirael | 2016-06-11
Horesz | 2015-12-30