Wszystkie nasze tajemnice

Marta Malinowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Nocą literatura piękna
Wydawnictwo Nocą
2024-04-03
2024-04-03

Martyna z grupą przyjaciół świętuje swój sukces w konkursie fotograficznym. Jednak nie dane jej było długo cieszyć się wygraną, wracając ulega nieszczęśliwemu wypadkowi. W szpitalu trafia na oddział intensywnej terapii i zostaje wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej.

"Wszystkie nasze tajemnice" to historia kilku przyjaciół zainteresowanych fotografią, to historia wielowątkowa. Bohaterowie skrywają swoje sekrety, które stopniowo poznajemy. Czy wypadek Martyny był na pewno przypadkowy? Autorka stopniowo buduje napięcie, pokazując emocje bohaterów.

Historia jest opowiedziana z punktu widzenia kilku osób, zakończenie tej historii zaskakuje, ale ... będzie dalszy ciąg.

Czekam więc na kontynuację, a Was gorąco zachęcam do lektury .

"Wszystkie nasze tajemnice" to moje kolejne udane spotkanie z piórem p. Marty Malinowskiej. Stopniowo ujawniane tajemnice bohaterów sprawiły, że ciekawość wzięła górę i chciałam ją jak najszybciej przeczytać. Pasja do fotografii która łączy grupę przyjaciół sprawia, że postanawiają zapisać się na kurs. Marek, który jest instruktorem, proponuje grupie konkurs na najlepsze zdjęcie. Martyna go wygrywa. W dniu, w którym świętuje swoje zwycięstwo, ulega nieszczęśliwemu wypadkowi. Jej stan jest na tyle poważny, że zostaje wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Jej przyjaciele czują się w jakimś stopniu odpowiedzialni za ten wypadek, ale czy tylko tyle?
Przyznaję, że narracja prowadzona przez wszystkich bohaterów, jest ciekawym zabiegiem zastosowanym przez autorkę. Dzięki temu, w tempie narzuconym przez p. Martę, nie tylko poznajemy każdego z osobna ale również dowiadujemy jakie skrywają sekrety, które z każdą kolejną stroną wychodzą na jaw i co ich tak naprawdę łączy.
Każdy rozdział jest jak kolejny puzzel, które po odpowiednim dopasowaniu dają ciekawy i intrygujący obraz całej historii, która wcale się nie kończy ....
Teraz już wiem że będę mocno wypatrywać kontynuacji, ponieważ polubiłam tych jakże sympatycznych bohaterów, z którymi trochę żal było się rozstać.

Książka "Wszystkie nasze tajemnice" Marty Malinowskiej to powieść o przyjaźni, pasji i tajemnicach, które mogą zarówno łączyć, jak i dzielić. Autorka snuje historię grupy przyjaciół, dla których wspólna miłość do fotografii staje się początkiem niespodziewanego dramatu.

Malinowska ma talent do budowania napięcia i zręcznie podsuwa nam kolejne zagadki, które muszą rozwiązać jej bohaterowie. Plusem książki jest zdecydowanie jej wielowątkowość – każda postać ma swoją historię i swoje sekrety, które są stopniowo odkrywane w trakcie lektury. Dzięki temu powieść nie traci na dynamice, a nasze zainteresowanie jest ciągle podtrzymywane.

Narracja jest płynna i wciągająca, a dialogi naturalne, co sprawia, że postacie wydają się realne i bliskie. Malinowska umiejętnie oddaje emocje bohaterów, ich rozterki i dylematy. Mimo że motyw tajemnicy i niespodziewanych zwrotów akcji nie jest nowością w literaturze, autorka podchodzi do niego świeżo, oferując intrygujące spojrzenie na konsekwencje ludzkich wyborów.

Punktem kulminacyjnym książki jest wypadek Martyny, który staje się katalizatorem dla dalszych wydarzeń. To, jak przyjaciele reagują na tragedię, oraz jak radzą sobie z własnymi uczuciami i poczuciem winy, jest doskonale oddane i prowokuje refleksję nad własnymi życiowymi wyborami.

"Wszystkie nasze tajemnice" to także książka o sile przebaczenia i możliwości drugiej szansy. Mroczne tajemnice, które wychodzą na jaw, sprawdzają trwałość więzi i lojalność między postaciami.

Powieść Marty Malinowskiej, choć niewątpliwie bogata i złożona, może również sprawiać wrażenie przeciążonej ze względu na mnogość poruszanych tematów. Wielowątkowość powieści, będąca jej zaletą, przez niektórych czytelników może być odbierana jako wada. Autorka stara się zmieścić w jednym tomie wiele problemów-od społecznych, przez życiowe, medyczne, aż po kryminalne.

Przez wprowadzenie tak wielu zagadnień, jak wypadek, ciąża, aborcja, problemy LGBT, śpiączka, morderstwo, alkoholizm, porzucenie dziecka, czy też wychowywanie go przez babcię, książka ryzykuje rozmycie głównego wątku. Każdy z tych elementów, choć interesujący, wymagałby głębszego opracowania, by nie sprawiać wrażenia jedynie tła dla innych historii. Także postaci, mimo że zróżnicowane i dobrze nakreślone, mogą przez to tracić na głębi, gdyż nie zawsze jest dostatecznie dużo miejsca, by odpowiednio rozwinąć ich osobiste historie i wewnętrzne motywacje.

Na przykład, historia związana z tajemniczą chorobą jednej z bohaterek lub miłością, samodzielnymi wątkami, w natłoku innych tematów mogą wydawać się mniej przejmujące. Czytelnik, zamiast skupić się na jednym, poruszającym wątku, musi ciągle przeskakiwać między różnymi kryzysami, co może wpływać na spójność i ostateczne wrażenie płynące z lektury.

Podsumowując, choć "Wszystkie nasze tajemnice" imponuje ambitnością w podejmowaniu licznych, ważnych tematów, równie ważna jest umiejętność balansowania między nimi, aby każdy mógł zostać właściwie rozwinięty i zrozumiany przez odbiorców. Niemniej jednak książka ta stanowi cenne źródło refleksji nad ludzkimi relacjami i wyborami, a zręczność autorki w ukazywaniu skomplikowanych emocji i sytuacji zasługuje na uznanie.

Marta Malinowska dostarcza czytelnikom emocjonującej i pełnej niespodzianek opowieści. Książka idealnie nadaje się dla fanów literatury obyczajowej z elementami thrillera, którzy szukają czegoś więcej niż tylko prostego rozrywkowego czytadła.

Grupę przyjaciół łączy wspólna pasja do fotografii. Postanawiają wziąć udział w kursie, który kończy się konkursem na najlepsze zdjęcie. W dniu świętowania dochodzi jednak do nieszczęśliwego wypadku. Jedna z uczestniczek zostaje wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Przyjaciele trwają przy jej boku, w nadziei, że Martyna wkrótce się obudzi.
W międzyczasie poznajemy każdego z nich i odkrywamy jak wiele tajemnic skrywają… czy nadal są przyjaciółmi? Czy mogą sobie ufać?
I co tak naprawdę wydarzyło się w dniu świętowania? Czy to był wypadek?

Jedno jest pewne, podczas lektury pytania się mnożą i chcemy jak najszybciej poznać na nie odpowiedzi. Mam mały problem, bo momentami było dla mnie tego wszystkiego za dużo, ale mogą to być tylko moje osobiste odczucia bo poza tym natłokiem nic więcej mi nie przeszkadzało i ta historia naprawdę mnie kupiła. Jest dopracowana, zaskakująca i potrafi sprawić, że niejednokrotnie zastanawiamy się nad relacjami jakie tak naprawdę łączą przyjaciół. Ale najmocniejszym atutem jest finał- nie będę pisała dlaczego, musicie to sami sprawdzić. Jeśli lubicie lżejsze thrillery psychologiczne, jest to bez wątpienia coś dla Was. Polecam! 🖤

W międzyczasie poznajemy...

Czwórka przyjaciół mieszkających na terenie Wrocławia, wiedzie z pozoru zwyczajne życie. Jednak kiedy przyjrzymy się im bliżej poznajemy ich co raz większe sekrety. Czy pozory normalnego życia zaczną się kruszyć? Autorka od samego początku roztacza nad czytelnikiem aurę tajemniczości. Martyna, która ulega wypadkowi, w dzień, w którym świętuje wygraną w konkursie fotograficznym, zapada w śpiączkę. Intrygujący był dla mnie fakt, że przyjaciele przed sobą samym się obwiniają za wypadek dziewczyny. Tylko dlaczego? W końcu ich przyjaciółka wpadła pod autobus.. co takiego zobaczyła Maryna, że znajduje się pod jego kołami. Narracja w książce jest prowadzona przez wszystkie postacie, jednak autorka zadbała o to, aby była pomiędzy nimi spójność. Przyjemnym zabiegiem była również podróż do przeszłości przyjaciół, która daje nam obraz ich życia. Książkę czytało mi się lekko, przyjemnie i bardzo intrygująco. Wychodzące na jaw tajemnice wyprawiały mnie w często w niemałe zaskoczenie. Książka zwiera w sobie pełną pasji miłość do fotografii. Każdy z przyjaciół widzi ją w inny sposób, jednak to właśnie różnorodne ujęcia, sposób patrzenia na świat poprzez obiektyw ich ze sobą mocno zespala. Prawdziwie cierpienie zawsze, które jest wewnątrz duszy, prędzej czy później będzie chciało się wydostać na zewnątrz.
Kiedy ktoś ulega wypadkowi, kiedy ktoś zostaje więźniem swojego ciała, to szukamy winnych po sobie. I tak właśnie robią przyjaciele Martyny nie widząc, iż własny wstyd do przyznania się do prawdy również jest również cegiełką do wyzwolenia tego co duszące i palące od środka. Taka obrona przed wyjawieniem swoich tajemnic to lęk przed rozluźnieniem więzi pomiędzy przyjaciółmi. A czy tak powinno być ?

• Obyczajowa
  • Legimi powieści
  • Thriller

Dodaj cytat z książki Wszystkie nasze tajemnice