Szklany szpon

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-36-0
Dębski
zbr

Sądzicie,. Że jest tylko jedna rzeczywistość? Błąd. Rzeczywistości jest wiele, ale trzeba mieć klucz, który otworzy do nich drzwi. Eugeniusz Dębski dawno ten klucz wykradł i światy stoją przed nim otworem, bawi się nimi. Otwiera przed nami kolejne furtki, by zatrzasnąć je, gdy już mamy przekroczyć próg. Nie zdradzi swojej tajemnicy. Jak bohater jednego z opowiadań, pożywia się naszymi pragnieniami, emocjami, naszym strachem.
Szklany Szpon to wybór najlepszej prozy z dorobku Eugeniusza Dębskiego, przez niego wybranej i dedykowanej czytelnikom. To książka, do której będziemy powracać wielokrotnie.

onika | 2014-10-10
Przeczytana: październik 2014

„Szklany szpon” to zbiór zróżnicowanych tematycznie opowiadań, które mają wspólny przekaz podprogowy: „Lepiej to już było, a jak ci się wydaje, że jest nieźle, to tylko dlatego, że jeszcze nie wiesz, jak bardzo jesteś w czarnej dupie”. No dobrze, może troszkę przesadzam - tytułowe opowiadanie jest w nienachalny sposób urocze (to nie jest dobre słowo, by je określić, ale innego znaleźć nie mogę), a trzy ostatnie historie: „Mizerna dola jaszczurki bojowej, czyli moja zepsuta wojna”, „Kumaryn” i „Anioły ujemne”, w porównaniu do pozostałych, są przekomiczne.

Wizje innych rzeczywistości EuGeniusza Dębskiego wcale nie zachęcają, by je lepiej poznać. Ja przynajmniej w większości przypadków, dochodząc do zakończenia, czułam się jakbym zarobiła od autora niezłą fangę w nos. Ogólnie za happy endami nie przepadam, ale autor poszedł krok dalej – u niego historie nie kończą się źle, one kończą się gorzej. I jest w tym coś przewrotnie fascynującego, że fantazja pisarza właśnie w smugę cienia...

Aga | 2010-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Zawsze w zbiorach opowiadań trafiają się te lepsze i te gorsze, te ciekawsze i te już mniej, te pozostawiające po sobie ślad i te przemijające bez echa. "Szklany szpon" natomiast to zbiór samych "tych dobrych". Każde opowiadanie wciąga, zaskakuje, daje do myślenia. Są smoki, są koty, są obcy i wreszcie "zwykli" ludzie. Jest świat teraźniejszy, przyszły i przeszły. Są opowiadania grzeczne i te trochę mniej. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

Dominik | 2014-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Porządne opowiadania. Są słabsze i lepsze, tych drugich zdecydowanie więcej. Jest parę zaskakujących.
Brak mi jednak trochę perełek, takich jakie możemy znaleźć np. u Sapkowskiego czy Kinga. Dlatego oceniam na 7 a nie wyżej.

Aleksandra | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Wspaniałe opowiadania, właściwie każde z innej beczki. Przyjemnie i lekko się czyta, a dają do myślenia.

qradomowa | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Nie mogę zgodzić się z opinią na okładce - "to książka, do której będziemy powracać wielokrotnie". Po czwartym opowiadaniu chciałoby się ją cisnąć w kąt. Jednak w końcu drgnęło, w postaci jakościowej sinusoidy, przy czym najlepsze opowiadania to dwa ostatnie napisane jako Pierce O.OTooley Sr. Szkoda, że nie spotkałam ich ciągu dalszego.

Adam Owczarek | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016