Cukiereczki

Wydawnictwo: W.A.B.
Tang
Szanghaj
Pistacia

Najgłośniejszy debiut literacki ostatnich lat w Chinach – historia szalonej miłości, buntu i upadku, rozgrywająca się u schyłku XX wieku w mrocznym, podziemnym świecie chińskich nocnych klubów, drobnych gangsterów, narkotyków i prostytucji. Hong, wrażliwa i niepokorna siedemnastolatka, rzuca szkołę – co w ówczesnych Chinach oznaczało rezygnację z życiowych perspektyw – i wyjeżdża z rodzinnego Szanghaju. W rozkwitającym wówczas mieście Shenzhen doświadcza prawdziwych niebezpieczeństw, rozpoczyna karierę szansonistki, poznaje, co to narkotyki, seks i alkohol, wreszcie spotyka Saininga, młodego muzyka, i w jej życie wdziera się wielka miłość. Razem zanurzają się w szaleńczy rytm ciemnej strony miasta. Książka Mian Mian, obrazoburcza i wywrotowa, nazwana przez chińskich cenzorów „świadectwem duchowego brudu”, przypominająca swym gorączkowym rytmem powieści Jacka Kerouaca, jest jednocześnie przejmującą, wyjątkowo osobistą opowieścią o młodzieńczych rozczarowaniach i samotności.

[opis wydawcy]

książek: 1991

Autorka tej książki obraziłaby się pewnie za to, co napiszę o jej książce, ale inaczej nie mogę - 'Cukiereczki' to miks większości znanych opowieści o narkotykach i upadku człowieka, okraszony pesymizmem rodem z Sylvii Plath i brakiem nadziei na lepsze jutro. Chyba tylko to, że akcja dzieje się w Chinach sprawia, że czytelnicy interesują się tą powieścią.
Po 'Cukiereczkach' smutek i dół murowany.

Ania | 2015-11-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2015

Początek nie zapowiadał, że "Cukiereczki" przyniosą mi kolejne rozczarowanie Serią z Miotłą.
Lektura ani głęboka, ani z przesłaniem. Wyłowiłam kilka interesujących zdań obrazujących ówczesne Chiny i na tym koniec.
Źle się czyta. Razi infantylizm, przerysowanie ocierające się o groteskę, nadużywanie przeróżnych patologii społecznych i boleśnie słaby warsztat autorki.
Śmieszyli mnie bohaterowie tacy jak: Żuczek, Smok, Kociak, Nankińskie Kluski, Rzodkiewka, Jabłko, Kiwi. Do szczęścia zabrakło mi tylko kolegi Banana i koleżanki Mandarynki i miałabym sałatkę owocową.
Ustawiłabym tę książkę na półce literatura młodzieżowa, mając szczerą nadzieję, że moja córka, która już niedługo przyjdzie na świat, kiedy dorośnie, będzie sięgała po mądrzejszą literaturę.
Zero gwiazdek.

Luiza | 2014-05-28
Przeczytana: 27 maja 2014

Młodziutka Hong bez wykształcenia, zagubiona, chcąc znaleźć szczęście i samą siebie łatwo wpada w sidła heroiny i wódki. Nie potrafi określić co jest dobre, a co złe, nie radzi sobie z otaczającą rzeczywistością, nie uczy się na błędach, a pseudo-przyjaciele na haju nie są wcale oparciem.
Mian Mian chciała pokazać, że jej kraj przyjmując zachodnią popkulturę wcale nie stał się lepszy - upadł jeszcze niżej - do rynsztoka. Cały brud: alkoholizm, prostytucja, narkomania nie ominął także Chin. Z nową, punk rockową, muzyką dotarła tu również jej zła strona.
Wszystkie poruszane aspekty w tej książce zostały już rozdmuchane wcześniej (choćby 'My, dzieci z dworca Zoo') i nie uderzyła mnie ona tak jak opowieść Christiane F. W dodatku styl w jakim zostały napisane 'Cukiereczki', mieszanie narracji, rozwlekanie jednych wątków, by drugie uciąć w jednym zdaniu, niespecjalnie przypadły mi do gustu. Pewnie gdybym czytała tę książkę parę lat wcześniej wywarłaby na mnie większe wrażenie. Tu mamy po...

Ervisha | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Co kto lubi, ale ja zdecydowanie odradzam tę książkę.

Słowianka | 2011-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 stycznia 2011
Małgorzata Warda | 2010-11-01

"Powiesz, że miłość jest jak Romeo i Julia,
Ale będziesz miała na myśli książkę
Powiesz, że miłość to anioły w Kaplicy Sykstyńskiej

Ale będziesz miała na myśli obraz. (...)
Bo chcesz napisać historię, w której będziesz Julią,
Bo chcesz namalować tysiące niebieskich
Aniołów grających na harfie
Bo chcesz skoczyć do tej swojej rzeki
I przemoczyć się do nitki."

Biorąc do ręki powieść nieznanej mi autorki Mian Mian, wydaną w serii „Z miotłą" wydawnictwa W.A.B ( tę serię rozpoczynały moje ulubione „Dziewczyny z Portofino" Plebanek), nie przypuszczałam, że zakocham się w tej książce. Mierzyłam ją w rękach z niepewnością, bo młoda Chinka na okładce, siedząca w podartych na kolanach rajstopach nie wyglądała przekonująco, tak samo, jak przesłodzony tytuł „Cukiereczki".

Zaskoczyło mnie słowo „od autorki", w którym stwierdziła bez kokieterii, że napisała tę powieść również dlatego, „że jestem pewna, że zdołacie mnie za to pokochać."

Mamy tu zwykłą ulicę, na której żyje para kochanków...

Loony_lunatic | 2012-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Ta powieść to istna sodoma i gomora, znajdziecie w niej każde zepsucie tego świata, każdą patologię. Prostytucja, gangi, usiłowanie morderstwa, gwałty, molestowanie seksualne, narkotyki, alkoholizm, samobójstwo. To tylko kilka z poruszanych tematów.

Dla mnie to książka o bandzie egzaltowanych obiboków. Bohaterowie co chwila wygłaszają jakieś złote myśli. Zastanawiają się czym jest miłość, prawda, jaki sens ma życie. Nieustannie prowadzą tego typu filozoficzne dysputy. Ani Hong ani Saining nie pracują. Utrzymują ich rodzice. A oni piją, ćpają, bzykają się i rozmawiają. Wiecznie nieszczęśliwi, znudzeni, poszukują wrażeń, uważają się za takich wrażliwych, widzących więcej, czujących głębiej.

Strata czasu. Nie polecam.

Alicja | 2011-01-13

Czyta się szybko, szybko się zapomina.

adorable | 2013-07-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Niektóre książki czytamy z nieukrywaną przyjemnością, delektując się każdym słowem, które wyszło spod pióra pisarza. Powieść intryguje i zachęca do przewracania kolejnej kartki, a czasami wymaga ogromnego skupienia, aby odpowiednio zinterpretować to, co miał na myśli autor. Pewne lektury sprawiają, że czytelnik nie potrafi o nich zapomnieć, a co ważne - nawet nie chce tego robić. Jednak nieraz w naszej pamięci pozostają książki, o których moglibyśmy zapomnieć, ponieważ nie wniosły niczego wartościowego do naszego życia, a do tego niepotrzebnie zajęły cenny czas, jaki można byłoby przeznaczyć na ciekawszą pozycję bądź inną, bardziej konstruktywną czynność. Pomimo potencjału, jaki zawierają "Cukiereczki" Mian Mian, zaliczam je do tej ostatniej kategorii książek. A szkoda, ponieważ zapowiadało się naprawdę nieźle.

Główną bohaterką "Cukiereczków" jest Hong - niepokorna i odważna, choć wrażliwa, nastoletnia Chinka, która...

Aleksandra | 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Książka, której nie mogę ocenić.
Jest zbyt słaba, aby ją docenić, zbyt dobra, aby ją skrytykować, zbyt przeintelektualizowana, żeby ją zrozumieć, zbyt prosta, aby nie znaleźć w niej części rzeczywistości. Momentami nudzi, momentami wciąga. Pełna kontrastów, brudu, emocji i Szanghaju. Powieść o młodych ludziach, którzy się zgubili, których seks, narkotyki i imprezowe życie doprowadziło do upadku. O tym, jak źle zdefiniowana miłość potrafi niszczyć.