Panda Sex

2010-05-26
2010-05-26
Katarzyna Kulpa
Szanghaj proza chińska

Na kanwie pomysłu o wirusie panda sex możnaby ukręcić np. jakieś ciekawe postapo osadzone w Szanghaju, coś w stylu Pahlaniuka.

Zamiast tego mamy zlepek smętnych komunałów o miłości, które mogłyby się dziać (to też ciekawe stwierdzenie z tym "dzianiem się", bo akcja jest śladowa) w dowolnym miejscu na świecie. Szkoda.

Treść tej książki przemawia do czytelnika - jakoś po chińsku ;)
W sumie książka niby ma wiele do powiedzenia i na poważny temat, ale nie zachwyci moim zdaniem ani młodzieży ( bo ta nie ma żadnego doświadczenia w miłości) ani dojrzałego człowieka ( gdyż ten doświadczenia ma zbyt wiele). Refleksje nie są błędne, przekaz książki nie tak znów strasznie uciążliwy, schemat nowatorski, treść niewyuzdana. Za to wszystko w sumie należy się autorce spore uznanie. Mój sposób na tę książkę - podejść do niej jak do dzieła - Mian Mian skonstruowała swoją wizję na książkę, nie tylko spisała treść. Lubię nowe twory, ale nie mogą być brzydkie ... Panda sex nie jest, dlatego daję 8 gwiazdek, za całokształt dzieła.
P.S. Dla zainteresowanych - panda kopuluje (nie uprawia sexu, jak potrafią to robić delfiny) raz w roku za to przez 3 dni ;)

Treść tej książki przemawia do czytelnika - jakoś po chińsku ;)

Chyba wyrosłem z pseudokontrowersyjnych opowieści o życiu i seksie. Bez głębi i smaku jak rosół z kostki. Seria z miotłą jak znalazł - miotła się przyda, by wymieść tę powieść z mojej pamięci.

Jeśli znacie chińskojęzyczne kino przełomu wieków, jak "Upadłe anioły" Wonga Kar Waia czy "Suzhou He" Ye Lou, kadry z nich przypomną się wam podczas czytania. Książka przypomina pierwszy szkic scenariusza filmowego i pozwala dowolnie wyobrażać sobie takie obrazy. Jeśli nie znacie wspomnianych filmów, zostaniecie z pustką w głowie i koszmarnymi cytatami o miłości rodem z memów z Paulo Coelho.
Niewykluczone, że sięgnę po poprzednią książkę autorki. Jestem ciekawa, czy jest chociaż trochę lepsza.

1912

"Panda Sex" jest jak psychodeliczny koszmar o miłości, której nie ma.
Lektura tej powieści-kolażu przypomina skok na główkę pomiędzy ludzi związanych luźno, niemal niezauważalnie, wzajemnymi oczekiwaniami, niespełnieniami, deficytami. Ludzi ocierających się o siebie w jakiejś tajemnej, nawet dla nich samych, potrzebie.
Smutne to doświadczenie, smutne i nieprzyjemne, ale w jakiś sposób także oczyszczające.
Warto dotrwać do końca, bo to jedna z tych książek, których pozorny bałagan na ostatnich stronach elegancko nabiera kształtu. Oczywiście wszystko to razem wzięte może się bardzo nie podobać. Ba!, nawet powinno. Rozumiem więc zarzuty pod adresem powieści Mian Mian, ale... cóż, nie zgadzam się z nimi:)

"Panda Sex" jest jak psychodeliczny koszmar o miłości, której nie ma.
Smutne to doświadczenie, smutne i nieprzyjemne, ale w...

Ta książka szczerze mówiąc jest... nijaka. Wchodzi łatwo i dosyć przyjemnie się czyta, jakaś akcja, co prawda minimalna, niby jest, ale mam wrażenie że jest o niczym, lub o przysłowiowej "dupie Maryni". Mam też wrażenie, że z założenia miała być głęboka - ale ewidentnie coś "nie pykło", jakby autor na siłę starał się o głębię czy metaforyczność.
Znalazłam ją za 7zł na wyprzedaży, więc nie żałuję jakoś specjalnie że ją kupiłam, ale jakbym zapłaciła za nią więcej to na pewno byłabym zła, że jest na tak niskim poziomie.

Znalazłam ją za 7zł na...

Książka o wszystkim i o niczym. Szczerze mogę napisać, że nie ogarnęłam tematu przewodniego tej pozycji. Niby seks, niby nałogi, niby tabu... łatwa do czytania, trudna do skomentowania.

Skusiło mnie zdanie na okładce: "jestem jak panda, panda uprawia seks tylko dwa razy w roku", ale okazało się, że to jedyne zdanie w całej książce warte przeczytania - następnym razem kupię samą okładkę.

Totalnie beznadziejna. Przeczytałam z wysiłkiem i niby wiem o czym jest a tak naprawdę nie wiem. Nie polecam.

Panda Sex - wyimaginowany wirus objawiający się tym, że zarażeni mogą uprawiać seks tylko dwa razy do roku. Cały Szanghaj jest przerażony jego obecnością, gdyż życie Szanghajczyków kręci się tylko i wyłącznie wokół seksu. Książka jest nieudaną próbą rozdzielenia seksu od miłości, nie przekazuje żadnego większego morału niż ten, że ludzie żyją seksem, dla seksu i nie odróżniają go od miłości. Bohaterowie zdradzają się raz za razem, tłumacząc zdradę słowami: "każda, z którą cię zdradziłam dla mnie była tobą", a to wszystko przybrane serią poetyckich zdań jakby wyjętych z ust ludzi na haju, w surrealistycznym świecie niby undergroundowych Chin. Dla mnie ta książka jest jak napisana przez małą dziewczynkę oglądającą po raz pierwszy wielki świat i mogła się wydarzyć w absolutnie każdym zakątku świata. Trzy daję chyba za ładną okładkę i dobry tytuł.

• Seria z miotłą
  • 2011