Błędne koło. Nieumiarkowanie

Okładka książki Błędne koło. Nieumiarkowanie Anna Krystaszek
Okładka książki Błędne koło. Nieumiarkowanie
Anna Krystaszek Wydawnictwo: Muza Cykl: Siedem grzechów głównych (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Siedem grzechów głównych (tom 5)
Muza
2024-02-21
2024-02-21

Jak ciężko jest odejść od osoby, która Cię krzywdzi są w stanie powiedzieć tylko Ci, którzy byli w takim toksycznym związku.
Lata upokorzeń, bicia i braku jakiegokolwiek wsparcia są nie do wytrzymania.A jednak wiele kobiet tkwi w tym latami. Najbardziej cierpią dzieci, które to wszystko widzą lub, które też tego doświadczają.
Trzy kobiety, które w końcu powiedziały dość.. Helena,Julita i Marlena, Bohaterki najnowszej powieści Anny Krystaszek nie miały łatwego życia. Dzięki pomocy pracownika MOPSU wyrwały się z toksycznych relacji by móc zacząć żyć na nowo. To dzięki jego zawziętości i determinacji by je stamtąd wyciągnąć wszystko miało się udać. Jednak nie poszło tak jak trzeba.. Każdej z tych kobiet po odejściu z domu ktoś mordował ich dręczycieli.
Trzy morderstwa mężczyzn z jednego budynku. Trzech przemocowców i alkoholików spotkało najgorsze co może spotkać człowieka. I wydaje się,że może być to proste śledztwo jednak to tylko pozory. POdejrzani są zawsze najbliżsi czy w tym przypadku było tak samo?

Anna Krystoszek wplątała czytelnika w błędne koło. Dosłownie. Tutaj nic nie jest takie jak mogłoby się wydawać. Zwroty akcji i bohaterowie z tajemnicami to wszystko co lubię. Autorka potrafi wzbudzić zaciekawienie i wie jak sprawić by książki nie dało się odłożyć. I tutaj było tak samo. Przeczytałam tę historie na jednym posiedzeniu. A zakończenie.. No cóż , zaskakujące!

Trzy kobiety, które w końcu powiedziały dość.....

Bardzo wciągająca seria. Gratuluję autorce i czekam na jeszcze

Bardzo wciągająca seria. Gratuluję autorce i czekam na jeszcze

Jeśli wcześniej nie pisałam to teraz mam okazję - uwielbiam książki Anny Krystaszek. Autorka zachwyciła mnie już swoją debiutancką powieścią, a z każdą kolejną było tylko lepiej. "Błędne koło. Nieumiarkowanie" to powieść z gatunku tych, które nie tylko wstrząsną czytelnikiem, ale też zmuszą go do refleksji nad otaczającym nas światem, a zagadka kryminalna dodatkowo sprawi, że od lektury nie sposób się oderwać (mam tu na myśli, że dosłownie nie można się oderwać, więc miejcie tego świadomość biorąc książkę do ręki).

Tym razem Autorka wzięła na warsztat nieumiarkowanie. W jednej z kamienic zaczynają ginąć mężczyźni uzależnieni od alkoholu i skłonni do przemocy względem swoich najbliższych. Spotkał ich los jaki oni sami przez lata zgotowali swoim rodzinom. Czy to gnębione kobiety postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce? A może ktoś z zewnątrz miał już dość biernego przyglądania się przemocy?

Początek powieści był dla mnie trudny do przebrnięcia. Nie tyle z powodu podjętej tematyki, co moich osobistych przekonań. Ja po prostu nie umiem zrozumieć kobiet, które są dobrymi i oddanymi matkami, a jednak pozwalają by ich partnerzy krzywdzili dzieci. Jestem w stanie zrozumieć mechanizmy godzenia się na przemoc, ale kiedy w grę wchodzą dzieci to całe moje zrozumienie odchodzi w zapomnienie. Ale po tym wstępie i wylaniu z siebie wielu gorzkich słów po raz kolejny dałam się porwać historii, którą stworzyła Autorka. I żeby była jasność to, że początek był dla mnie ciężki wcale nie jest mankamentem powieści! Tylko jednym z jej największych atutów! Bo właśnie o to chodzi w powieściach Anny Krystaszek. Żeby ich tematyka uwierała nas gdzieś w środku, żeby kazała nam na nowo przemyśleć pewne sprawy, a być może i przewartościować priorytety i zastanowić się nad moralnością.

W tej książce jest wszystko. Genialnie poprowadzony wątek kryminalny, ważny temat społeczny i bohaterowie, których polubiłam już przy pierwszym spotkaniu i o których w każdej powieści dowiaduję się czegoś nowego. Jak zwykle akcja pędzi na złamanie karku i momentami brak czytelnikowi czasu nie tylko na przemyślenie tego co właśnie przeczytał, ale wręcz na złapanie oddechu, a jednak całość jest tak dopracowana, że każdy najmniejszy szczegół ma znaczenie, a czytelnik po skończonej lekturze jeszcze przez dłuższy czas myśli o powieści. Ja do teraz mam mętlik w głowie i nie mogę wyjść z podziwu jak Autorce udało się skonstruować tak misterną intrygę.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

Jak dobrze wrócić na stare śmieci, do bohaterów z którymi jestem od początku ☺️

" Błędne koło. Nieumiarkowanie " to kolejna część losów prokuratora Jana Hejdy i komisarza Igora Szulca.
W jednej z kamienic dochodzi do kolejnego już morderstwa. Giną mężczyźni, alkoholicy znęcający się nad żonami i dziećmi.
Czy to przypadek?
Być może to zmowa partnerek, które w końcu postanawiają uwolnić się od tyranii i dać nauczkę tym którzy przez wiele lat gotowali im piekło na ziemi?
A może ktoś z zewnątrz postanowił dopaść tych zwyrodnialców?

Jedno jest pewne. Ekipa Częstochowskiego Trójkąta nie odpuści póki nie pozna prawdy.

Ten thriller psychologiczny czyta się błyskawicznie! Akcja, reakcja. Nie ma czasu na myślenie. Sam wątek kryminalny bardzo mnie wciągnął, czułam się zaintrygowana czy zabijają one czy...
Wątek głównych bohaterów także nie zawodzi. Przemiana Czarnego, jego podejście do życia, do przyszłości. To jest cudowne!
Natomiast historia Hejdy... Przyznam szczerze, że sprawa jego i Izki wgniotła mnie w fotel. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy! Nie, nie i jeszcze raz nie! Szok i niedowierzanie.
Ciekawa jestem w jakim momencie, przy pisaniu której części, autorka to wymyśliła?
Pani Aniu!!! Zdradź coś!

Historia idealna. I nie będę Wam spojlerować, nie mam tego w zwyczaju, ale czytajcie ( polecam czytać od pierwszej części )
Znalazłam tu wszystko czego potrzebowałam. Ta historia tak wciąga! Nie odłożysz książki póki nie skończysz.

" Błędne koło. Nieumiarkowanie" moim zdaniem najlepsza.
Pani Aniu po raz kolejny gratuluję ❤️

Jak dobrze wrócić na stare śmieci, do bohaterów z którymi jestem od początku ☺️

Czy to przypadek?
Być może to zmowa partnerek, które w końcu...

"Błędne koło. Nieumiarkowanie" to niebywale interesująca historia, opowiadająca o przemocy w rodzinie, którą obarczone jest kilka kobiet mieszkających w tej samej kamienicy.
Gdy już udaje im się wyrwać z rąk swoich oprawców, policja natrafia na zwłoki mężczyzny, który był mężem jednej z kobiet, a zadane rany są łudząco podobne do tych, które on sam serwował swojej żonie. Kolejne ujawnione zwłoki oraz sposób zadania ran przypominają policji zeznania drugiej z prześladowanych kobiet.
Nasuwa się pytanie: kto jest sprawcą tych zdarzeń? Czyżby w mieście pojawił się ktoś, kto postanowił pomóc dręczonym kobietom? A może to one same wzięły sprawy w swoje ręce?

To było moje pierwsze spotkanie z książkami autorki i z pewnością sięgnę po poprzednie tomy, gdyż bardzo podpasował mi lekki w odbiorze styl Pani Krystaszek oraz ciekawa fabuła. Niewątpliwym atutem jest akcja książki, tocząca się w moim mieście w Częstochowie, dzięki czemu miałam wrażenie, że towarzyszę śledczym na każdym kroku w dochodzeniu.
Zakończenie książki zaskakujące i skłaniajace do refleksji także polecam dodać ten tytuł do listy TBR 😉

"Błędne koło" Anny Krystaszek to kolejny kryminał z cyklu "Siedem grzechów głównych". W tym razem motywem przewodnim jest grzech nieumiarkowania i dotyczy alkoholizmu.

Historia opiera się na dramacie kobiet, które są żonami alkoholików. Jedna z nich - Helena Deska podjęła decyzję, aby odejść od męża. Razem z dziećmi chce wyjechać w bezpieczne miejsce. Jednak w niedługim czasie, w jej dawnym mieszkaniu policja odkrywa zwłoki jej męża. Nie była to zwykła śmierć, a morderstwo w konkretny sposób zainscenizowane. Później dochodzi do kolejnej zbrodni, bardzo podobnej i w tej samej kamienicy. Szybko cień podejrzeń pada na żony alkoholików - te kobiety były przez lata dręczone i poniewierane i mogły mieć motyw ale czy były w stanie posunąć się do tak drastycznych czynów?

Sprawą zajmują się prokurator Hejda i komisarz Szulc i od początku zakładają, że była to zmowa skrzywdzonych żon. Jednak rozwiązanie wcale nie jest takie oczywiste.

"Błędne koło" - ten tytuł tak bardzo tutaj pasuje! Autorka przedstawia nam mroczny świat złożony z przemocy, strachu i ludzkich dramatów. Ofiarami zbrodni są mężczyźni, którzy wcześniej znęcali się nad swoimi żonami. I to właśnie one stają się głównymi podejrzanymi. Samo śledztwo nie jest jakieś skomplikowane a krąg podejrzanych bardzo wąski ale w tej książce przede wszystkim uwydatnione zostały problemy społeczne. Sprawa kryminalna rozbija się na kilka wątków i bez szczególnych zaskoczeń daje nam kompletną historię opartą na dramacie kobiet.

Gdy myślę o "Błędnym kole" Anny Krystaszek myślę o tym jak przemoc domowa wpływa na życie kobiet i dzieci. Jak problem alkoholizmu w Polsce jest na porządku dziennym.
Pod tym względem ta książka to nie tylko kryminał, ale również społeczny komentarz. Autorka porusza ważne tematy, skupiając się na funkcjonowaniu w przemocowym środowisku i ukazując, jak trudno jest wydostać się z tego kręgu.

"Błędno koło. Nieumiarkowanie" to piąty tom niezwykle wciągającej serii "Siedem grzechów głównych". Wiem, takim wstępem można zacząć opis wielu serii kryminalnych, ale uwierzcie - tu jest naprawdę wyjątkowo 🔥. Anna Krystaszek wykreowała świetnych bohaterów. Hejda i Szulc są mocnym filarem tych książek, a ich prywatne wątki rozwijające się przez wszystkie części są świetnym spoiwem całej historii. Dodatkowo, każda z części niesie swoją odrębną opowieść utkaną wokół kolejnych grzechów głównych.
Autorka znów wyciąga ciężki kaliber, bo do czynienia mamy z alkoholizmem i przemocą domową. Kto stoi za morderstwem jednego z dręczycieli? I czy więcej niż pojedyncza zbrodnia to nie za dużo jak na jedną kamienicę? Szulc i Hejda mają swoje tropy, ale kto czytał poprzednie części, ten wie, że pani Ania nie lubi oczywistych rozwiązań!
"Błędne koło. Nieumiarkowanie" to raczej niedługa książka, ale po brzegi naładowana mocnymi wrażeniami - zarówno z perspektywy pojedynczej historii, jak i kontynuacji poprzednich wątków. Dużo się tu dzieje, tempo nie zwalnia, a emocje nie opadają. Wątek psychologiczny też jest tu bardzo istotny i znacząco wpływa na rozwój wydarzeń, a przy tym nieźle daje do myślenia...
Najgorsze w tym w szystkim jest to, że czytając, zapomina się o otaczającym świecie, bo ta książka tak pochłania myśli! I nagle wszystko gaśnie, a nam pozostaje czekać na kolejną część, bo zakończenie było niczym cios w nos! Oszołomienie zaraz minie, ale emocje jeszcze na długo pozostaną - pewnie do kolejnego tomu!

( #współpracareklamowa @wydawnictwomuza @muza.shadows ) #siedemgrzechówgłuchych #annakrystaszek #błędnekołonieumiarkowanie #czytanieuzależnia #książka #terazczytam #mólksiążkowy   #kochamksiążki

• recenzja • współpraca • książka • czytanie • opinia • seria

Piąta część z serii Siedmiu Grzechów Głównych. Nie wiem jak Wy, ale mi już powoli robi się przykro, że ta seria dobiega końca bo bardzo dobrze mi się ją czyta. Polubiłam głównych bohaterów i za każdym razem jestem ciekawa jak rozwinie się ich sytuacja w życiu osobistym. A nie da się ukryć, że u każdego z nich, z każdym kolejnym tomem, dzieje się dużo. Bohaterowie nie mogą narzekać na nudę, oj nie!
Do tego powracają do nich demony przeszłości.
Czy będą potrafili stawić im czoła?
W tej części autorka porusza trudny temat alkoholizmu i przemocy domowej. Tym sposobem mamy kolejny grzech: nieumiarkowanie (w jedzeniu i piciu).
Kiedy w jednej z kamienic brutalnie zamordowany zostaje jeden z oprawców policja rozpoczyna śledztwo. Dzień wcześniej żona denata postanowiła od niego odejść.
Dlaczego ofiary tak późno decydują się sięgnąć po pomoc?
Czy można było zapobiec tragedii?

Książka wciągająca od pierwszych stron. Już niejednokrotnie wspominałam, że lubię ten prosty styl autorki. I pomimo, że tym razem udało mi się przewidzieć zakończenie to jednak autorka przez cały czas próbowała zwodzić mnie za nos, że to jednak nie tak do końca. Nie mniej jednak moja intuicja mnie nie zawiodła 😉 Polecam Wam tę lekturę i oczywiście czekam na kontynuację 😊
Za egzemplarz i możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Muza.

Błędne koło. Nieumiarkowanie - Anna Krystaszek

„Dręczona od lat Helena Deska decyduje się odejść wraz z dziećmi od męża alkoholika. Kilka dni później w kamienicy przy ul. Krakowskiej policja odkrywa zwłoki. To Robert Deska. Nie ma wątpliwości, że został zamordowany.”

„To nie pierwsze brutalne morderstwo w tej kamienicy i jak się wkrótce okaże – nie ostatnie. Kilkadziesiąt godzin później kolejny trup.”

„Prokurator Hejda wkracza do sprawy z bagażem własnych wspomnień o ojcu tyranie. Czarny od początku twierdzi, że to zmowa skrzywdzonych żon. Latami będąc ofiarami przemocy, w końcu same stały się oprawcami… Tyle że do zbrodni doszło akurat wtedy, gdy kobiety zdecydowały się zacząć żyć od nowa, z dala od swoich katów. Kto więc jest mordercą?”

Jak tylko dostałam propozycję, by zrecenzować kolejną książkę Pani Anny nie wahałam się ani chwili! To kolejna część z cyklu siedem grzechów głównych!
Jakże miło było wrócić do polubionych przeze mnie postaci Igora oraz Jana. Tym razem, śledczy i prokurator mają nie lada wyzwanie, bo przemoc psychiczną i fizyczna w patologicznym świecie. Kiedy wydawać się może, że kobiety chcą zacząć od nowa, historia zatacza błędne koło, a do tego odzywają się historie i osoby z przeszłości, które chcą utrudnić śledztwo.

Autorka świetnie poprowadził fabułę, wydawać się mogło oczywiste, ale tak nie było. Oczywiście zakończenie pozostaje otwarte, bo gra dopiero się rozpoczęła. A w tej części dowiadujemy się istnej bomby o prokuratorze Hejdzie! Mówię Wam, to szaleństwo i musicie koniecznie przeczytać tą serię.
Ja już nie mogę się doczekać następnej części! Będzie się działo!

Polecam!

Współpraca - Wydawnictwo Muza

Błędne koło. Nieumiarkowanie - Anna Krystaszek

''Błędne koło. Nieumiarkowanie'' Anny Krystaszek to już 5 tom z cyklu ''Siedem grzechów głównych'', który stworzyła autorka. Ja swoją przygodę zaczęłam od 4 t., więc spokojnie możecie czytać osobno.

W jednej z częstochowskich kamienic dochodzi do morderstwa. Ofiara to alkoholik i przemocowiec, od którego po wielu latach udręki decyduje się odejść żona. Sprawa jest o tyle dziwna, że po tym zabójstwie dochodzi jeszcze do dwóch podobnych. Trzy rodziny, trzy kobiety i trzech brutalnie zamordowanych mężczyzn. Prokurator Hejda i komisarz Szulc, mają nie lada zagadkę do rozwikłania. Czy mają do czynienia z seryjnym, który robi, ''czystkę'', a może to ofiary stały się katami?

Fabuła książki bardzo ciężka, tytułowe błędne koło ma tu niemałe znaczenie. Autorka przedstawia nam historie kobiet, które wychowały się w patologicznych rodzinach, a pragnąc uciec z domu, dosłownie trafiły z ''deszczu pod rynnę''. Nękane latami przez swoich mężów psychicznie i fizycznie, doświadczające gwałtów i poniżania, nieznające innego życia i niepotrafiące wyrwać się z kieratu, który powiela schemat. To wszystko budziło we mnie mnóstwo sprzecznych emocji. Wciąż i wciąż zastanawiałam się, dlaczego te kobiety nie wyciągnęły żadnych wniosków, dlaczego dały sobie wmówić, że tak musi być.

Podążając wraz z prokuratorem Hejdą i komisarzem Szulcem tropem zbrodni, ani przez chwilę nie poczułam współczucia dla ofiar. Uważałam, że dostali to, na co zasłużyli. Trzeba jednak przyznać pani Ani, że potrafi ona wzbudzić w czytelniku całe spektrum emocji. Dynamika prowadzonego śledztwa, postaci psychologiczne bohaterów, wątki i tropy, które autorka podsuwa, potrafią namieszać w głowie. Coś, co zdaje się być oczywiste, wcale takie nie jest, a to sprawia, że strony książki przywracają się praktycznie same.

Trudna tematyka, brutalność, skomplikowane śledztwo i zakończenie, które jeży włos na głowie — jeśli lubicie takie klimaty, to ta historia jest właśnie dla Was.

We współpracy : Wydawnictwo Muza

• Kryminał