Zamknięty świat. Chciwość

Okładka książki Zamknięty świat. Chciwość Anna Krystaszek
Okładka książki Zamknięty świat. Chciwość
Anna Krystaszek Wydawnictwo: Muza Cykl: Siedem grzechów głównych (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Siedem grzechów głównych (tom 4)
Muza
2023-06-21
2023-06-21

Świetna seria. Jestem już fanką autorki

Świetna seria. Jestem już fanką autorki

Zdecydowanie najlepsza część z serii. Świetna intryga, ciekawi i niejednoznaczni bohaterowie, kontrowersyjna postać zabójcy, spora dawka emocji, do tego akcja, która nie zwalnia tempa i niezłe zakończenie. Przyznam, że jestem ukontentowana. Ode mnie 9/10. Zabieram się od razu za kolejną część.

ZAMKNIĘTY ŚWIAT. CHCIWOŚĆ to czwarty tom cyklu SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH ze śledczym Czarnym i prokuratorem Hejdą.

Sięgając po tę książkę wiedziałam, że będę się świetnie bawić. Szybka i wciągająca akcja, dynamiczne śledztwo i parę plotów twistów zagwarantowało mi to. Anna Krystaszek stworzyła świetny cykl z fajnymi bohaterami, których bardzo polubiłam. Zatem czekam z niecierpliwością kiedy znów będę mogła się z nimi ponownie spotkać.

Rewelacyjna i nieodkładalna książka. Historia, która porywa od pierwszej do ostatniej strony. Polecam i czekam na kolejne spotkanie z Czarnym oraz prokuratorem Hejdą.

Wahałam się, w którym momencie wystawić taką ocenę, bo ona jest niejako zbiorcza wobec wszystkich dotychczas przeczytanych przeze mnie książek z cyklu (czyli 4). Wiem jedno, że 5 pewnie już nie przeczytam, bo mój gust czytelniczy ponownie rozminął się z demokratycznym głosem większości czytelników LC ;) Styl opowiadania jest prosty. Nie oczekuję oczywiście języka rodem z wymyślnych traktatów filozoficznych, ale znowu nie może być on zbyt prosty. Ponieważ zaś język jest narzędziem do kreacji bohaterów, akcji i klimatu danej książki to niestety tutaj był pies pogrzebany. Niby dużo się działo a ja nie byłam w stanie wczuć się w historie (wszystkie cztery). Cieszę się jednak, bo widzę, że autorka ma wielu zachwyconych swoich wiernych czytelników więc jeden mniej nie stanowić będzie dużej różnicy ;)

Anna Krystaszek powraca z czwartą częścią swojej fascynującej serii, „Zamknięty świat: Chciwość”, która wciąga czytelnika w mrok psychologicznego thrillera, stawiając pytania o naturę ludzką i moralność.

Powieść rozpoczyna się od dramatycznego włamania do domu jednorodzinnego na wsi, gdzie Monika i Mariusz, dwaj przestępcy, wpadają na pozór idealny plan rabunku. Jednak okazuje się, że w domu są dwójka nastolatków, w tym chłopiec ze spektrum autyzmu. W trakcie napadu pojawia się tajemniczy mężczyzna, „Czyściciel”, który wymierza sprawiedliwość przestępcom, podrzynając gardło jednemu z nich. To zdarzenie stawia pytanie o to, czy ktoś może mieć prawo do własnej sprawiedliwości, a także czy chciwość ludzi może prowadzić ich do popełnienia przestępstw.

Intrygujący początek i istotne pytania

Głównymi bohaterami powieści są komisarz Igor Szulc i prokurator Jan Hejda, którzy już wcześniej pojawiali się w innych częściach serii. Jan Hejda, zmagający się z problemami osobistymi, próbuje rozwiązać tajemnicę Czyściciela. Jego postać jest interesująca ze względu na jego wewnętrzne konflikty i walkę z alkoholizmem. Igor Szulc, pełen determinacji i profesjonalizmu, jest nieodłącznym partnerem Hejdy w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

Niezwykle ciekawym elementem tej powieści jest wprowadzenie chłopca ze spektrum autyzmu, Iwo. Autorka z sukcesem ukazuje, że osoby z autyzmem potrafią być bardziej wnikliwe i dokładne w swoich obserwacjach niż inni. Iwo staje się kluczowym świadkiem w sprawie Czyściciela, a jego sposób postrzegania świata dodaje głębi fabule.

Anna Krystaszek potrafi świetnie prowadzić fabułę, odkrywając kolejne warstwy tajemnic i zaskakujące zwroty akcji. Właśnie tu widzę jedno z największych atutów tej powieści. Autorka nie tylko trzyma czytelnika w napięciu, ale także podważa jego moralne przekonania. Wydarzenia, których świadkami są bohaterowie, zwłaszcza ci źli, prowadzą do kwestionowania, co jest dobrem a co złem. Czy sprawiedliwość wymierzona przez Czyściciela jest naprawdę taka czysta?

Mroczne tajemnice i moralne rozterki

Wprowadzenie siedmiu grzechów głównych jako inspiracji dla serii jest ciekawym zabiegiem, który nadaje książce dodatkowej głębi. „Chciwość” jest jednym z tych grzechów, które autorka bada, pokazując, jak może wpłynąć na ludzkie decyzje i zachowania.

Jeśli chodzi o styl autorki, można zauważyć, że jest on prosty i lekki. Krystaszek używa krótkich zdań, co sprawia, że narracja jest dynamiczna i szybka. Jednak czasami pojawiają się wtręty regionalne, które nieco przerywają płynność czytania. Pomimo tego, styl jest czytelny i dobrze oddaje tempo akcji.

"Zamknięty świat: Chciwość" Anny Krystaszek to opowieść o ludzkich słabościach, traumach z przeszłości i poszukiwaniu sprawiedliwości. Czy zło jest dziedziczne? Czy można wymierzyć sprawiedliwość w sposób prywatny? Te pytania towarzyszą czytelnikowi przez całą lekturę, a odpowiedzi na nie są zaskakujące i przemyślane. Anna Krystaszek to autorka, która potrafi poruszyć emocje i skłonić do refleksji. Dlatego gorąco polecam "Zamknięty świat: Chciwość" wszystkim miłośnikom literatury kryminalnej i psychologicznej.

Znowu mnie spotkała marność. Taka prostota, dialogi jak z "Ukrytej prawdy", jakieś powiązania z przeszłością bez żadnego wprowadzenia, zamiast opisów i fabuły to jakieś streszczenia, bryki. Pisanie książki to coś innego niż pisanie rozprawki. A tutaj każdy rozdział to jakaś właśnie szkolna rozprawka. Dziwne, bez żadnej duszy, za proste i w ogóle głupie.

Po ocenach poprzednich części wnoszę, że Zamknięty Świat miał by być najlepszy. Co ze mną jest nie tak, że w ogóle się z tym się nie zgadzam? Nie dość, że jedna z poprzednich części podobała mi się bardziej to ta, całkowicie mnie znudziła....
Pijaństwo i jakieś niestworzone wydarzenia dziełem jednej kobiety psychopatki. Oj, nie, to nie dla mnie.

Chciwość okazuje się silnym motorem napędowym tej części i póki co stawia ją bardzo wysoko na półce z innymi seriami kryminalnymi. Nie ukrywam, że w tej części było już trochę nawiązań do pierwszych dwóch historii, które bezdyskusyjnie muszę nadrobić. Sama historia zaś jest bardzo wciągająca i pochłania czytelnika niczym mrok. Człowiek, który sam wymierza sprawiedliwość złodziejom i nie pozwala na popełnianie przez nich przestępstw to bardzo odważny i ciekawy motyw a siedem grzechów głównych, które są osią tej serii niesamowcie mnie zaciekawiło.

Bardzo podobało mi się wplecenie tu chłopca ze spektrum autyzmu - autorka pokazuje, że często takie osoby mogą być lekceważone czy gorzej traktowane ze względu na swoje zaburzenia tymczasem Iwo widział i rozumiał wszystko bardzo dokładnie. Jego osąd wręcz był dokładniejszy niż siostry, która przez długi czas była pod wpływem silnego stresu i emocji.

Opisane wydarzenia jakich bohaterowie, zwłaszcza ci źli byli świadkami powodują, że czytelnik zaczyna sympatyzować z nimi i w pewnych momentach kwestionujemy co faktycznie było dobrem a co złem. Zaburzony zostaje nieco nasz osąd moralny i jest to genialnym zabiegem ze strony autorki!

Jedynym minusem jaki widzę jest język, generalnie bardzo prosty i lekki. Krótkie zdania, czasami wtręty regionalne, które nie są jakby stałe tylko pokazują się co kilkanaście zdań, mi osobiście doskwierają. Gdyby to było bardziej dopracowane pokusiłabym się o stwierdzenie majsterszyk, a tak powiem że jest dobrze, prosto ale i dobrze.

Koło Częstochowy, Monika i Mariusz opracowali jak się im wydaje idealny plan do obrabowania domu jednorodzinnego. Są pewni, że nikogo nie ma w domu. Niemałe jest zdziwienie, kiedy w środku znajdują dwójkę nastolatków, a na dodatek w trakcie rabunku mężczyzna pada ofiarą "Czyściciela", seryjnego mordercy, który grasuje w Polsce. Sprawą zajmuje się Czarny i oczywiście prokurator Jan Hejda, który próbuje otrząsnąć się po zaginięciu żony. Cały czas wierzy że kobieta się odnajdzie, a razem z Czarnym odnajdą nie tylko Kaśkę, ale i "Czyściciela". Czy to możliwe, że obie sprawy są połączone?

Książki Autorki czyta się szybko i przyjemnie. Po raz kolejny otrzymujemy zagadkę, która wręcz nami zawładnia. Przeczesujemy kolejne strony, żeby dowiedzieć się co będzie dalej. Żeby odkryć tajemnice. A jednocześnie mamy możliwość lepszego poznania bohaterów i ich rozterek, a także zrozumienia co im w duszy gra.

Chciwość to czwarty tom, który nie odstaje od poprzednich tomów, wciąż jest zaskakująco i wciągająca. Ponadto, uważam, że Autorka pisze coraz lepiej i jej warsztat dużo lepiej się prezentuje.

Mam tylko jedno pytanie. Czy w domu Hejdów będzie spokojniej? :D

Jeśli jeszcze nie znacie serii, to serdecznie Wam polecam.

• Kryminał
  • Tajemnice z przeszłaści