Pustelnia mordercy. Nieczystość

Okładka książki Pustelnia mordercy. Nieczystość Anna Krystaszek
Okładka książki Pustelnia mordercy. Nieczystość
Anna Krystaszek Wydawnictwo: Muza Cykl: Siedem grzechów głównych (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Siedem grzechów głównych (tom 3)
Muza
2023-01-18
2023-01-18

Trzecia część serii "7 grzechów głównych" Anny Krystaszek.
Na plus:
+ mocne, otwarte zakończenie wzbudzające w czytelniku spore emocje (za to podwyższyłam książce ocenę);
+ fabuła;
+ w pewien sposób kontrowersyjna postać mordercy (motywy, przeszłość, wychowanie).
Na minus:
- dość infantylny język autorki;
- bardzo irytujące postaci:
Czarnego - wulgarny typ, prostak, frustrat;
Jana - autorka zepsuła tę postać, w pierwszej części darzyłam go sympatią a od dwóch książek głównie mnie irytuje, męski szowinista: "gospodynię, która pomagała księżom w sprzątaniu, gotowaniu i tym wszystkim, co zazwyczaj WYKONUJE KOBIETA", ręce opadają, ta jego gwara też mi działa na nerwy;
Aniela - infantylna, z beznadziejną manierą odpowiadania poprzez podśpiewywanie utwór pasujących według niej do sytuacji;
Katarzyna - te jej problemy związane m.in. z macierzyństwem były przesadzone i łatwe do rozwiązania (laktator, odpuszczenie nakładania na siebie presji, pomoc ze strony innych osób, karmienie dziecka butelką),do tego była nierozsądna przez co naraziła się na niebezpieczeństwo;
- nieścisłości w fabule - Jan miał się spotkać z pewną bohaterką NASTĘPNEGO DNIA (w czwartek) a do spotkania doszło w środę (chociaż z fabuły i wypowiedzi postaci wynikało coś innego).
Mieszane uczucia:
* pojawienie się postaci z poprzednich serii, dość kontrowersyjnej, cały wątek z nią związany, zobaczymy jak potoczą się jej losy w kolejnej części, nie jestem na nie, bo dzięki niej w końcówce autorka zafundowała nam sporą dawkę emocji, nie jestem też na tak, bo pewne kwestie trącą mi oparami absurdu;
* praktycznie od początku znana tożsamość sprawcy, zabrakło elementu zaskoczenia, jednak nie wpłynęło to aż tak negatywnie na fabułę abym dała minusa.

Moja ocena to 8/10. Zabieram się od razu za kolejną część.

Trzecia część serii "7 grzechów głównych" Anny Krystaszek.
Na plus:
+ fabuła;
Na minus:
- dość infantylny język autorki;
- bardzo irytujące postaci:
Czarnego - wulgarny typ, prostak,...

Świetna ta seria. Pierwsza seria tej autorki, a taka ciekawa. Czyta się bardzo szybko. Na pewno sięgnę po następne książki tej Pani

Już dawno nie czytałam tak jednym tchem jak tutaj.Rewelacja!Krótkie rozdziały ,które zawsze mnie gubią ,bo jeszcze tylko jeden.Autorka według mnie może śmiało konkurować ze skandynawskimi pisarzami i na pewno jeszcze się spotkam z jej książkami .Nawet w trakcie czytania przestały mi przeszkadzać śląskie naleciałości .

Kryminały i thrillery jesienią jakoś bardziej mnie do siebie przekonują.
Wy też tak macie?

W Dukli odnaleziono okaleczone zwłoki księdza Tomasza, dobrego znajomego policjantów z częstochowskiej komendy. Wiele osób mu się zwierzało. Może wśród zasłyszanych sekretów znalazł się taki, za który ktoś był gotowy zabić.
W tym samym czasie z rzeki wyłowiono korpus młodej kobiety.
Śledztwo prowadzi komisarz "Czarny" i prokurator Hejda.

PUSTELNIA MORDERCY. NIECZYSTOŚĆ to kolejny tom z serii autorstwa Anny Krystaszek, a więc i ponownie niezrównane emocje towarzyszą nam podczas czytania.
Jest mrocznie za sprawą przemyśleń sprawcy, z którymi też możemy się zapoznać.
Całość toczy się dość szybko, choć za sprawą przedstawienia sytuacji z wielu perspektyw, również wielotorowo.

Ponownie dość dużo tutaj narratorów, dla mnie ciut za dużo. Ale pomijając tą kwestię, jest to kolejna interesująca pozycja spod pióra autorki.

Kryminały i thrillery jesienią jakoś bardziej mnie do siebie przekonują.
Wy też tak macie?

W tym samym czasie z rzeki wyłowiono korpus młodej kobiety....

Trzyma w napięciu Ciekawa

Trzyma w napięciu Ciekawa

Choć to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, a ksiązk jest trzecią częścią cyklu nie miałam trudności z tym by coś zrozumieć. Każda część dotyczy innej sprawy a w zasadzie innego grzechu i łączą się jedynie poprzez śledczych i ich losy, dla samej fabuły jednak danej historii nie jest to coś nie do przeskoczenia.

Historia już od samego prologu zaczyna się mocno i nawet bym powiedziała kontrowersyjnie, później zaś wcale nie jest delikatniej. Brutalność zbrodni zupełnie mnie nie przeraziła, nie mam problemu z mocnymi akcentami w książkach, wręcz bardzo je lubie. Ostrzegam jednak, że może się okazać za mocna dla tych, którzy się wystrzegają tak mocnych opisów zbrodni.

Od samego początku też w zasadzie wiadomo kto i dlaczego, nie ma więc żadnego elementu zaskoczenia dla czytelnika, budowanego suspensu czy szukania sprawcy wraz ze śledczymi, jednak historia jest wciągająca. Narratorów jest kilku, więc wiemy wszystko bardzo dokładnie.

Zakończenie na duży plus - tu było duże zaskoczenie i zastanawiam się co będzie dalej. Dobrze, że kolejny tom mam pod ręką już!

Historia już od samego prologu zaczyna się mocno i...

Anna Krystaszek, autorka dwóch rewelacyjnie przyjętych thrillerów psychologicznych, znów udowadnia swoje literackie umiejętności i talent w trzeciej części swojej serii. „Pustelnia Mordercy. Nieczystość” to kolejna mrożąca krew w żyłach historia, która dostarcza czytelnikom dawkę niesamowitego napięcia i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. To książka, która nie tylko zapewnia mocne wrażenia, ale również stawia pytania o naturę zła, winy, kary, zemsty i zadośćuczynienia za grzechy. Czytelnik jest zmuszony do głębokiego zastanowienia się nad naturą ludzką i tym, co może ją spowodować.

Akcja książki rozgrywa się w okolicach Dukli, w miejscu otoczonym gęstwiną lasów, gdzie czterdzieści lat wcześniej stało się coś strasznego. Makabryczne morderstwo w okolicach pustelni św. Jana stawia przed częstochowską policją zagadkową i przerażającą zagadkę. Ksiądz Tomasz, ofiara tego okrutnego aktu, był osobą powszechnie lubianą i szanowaną. Jednak ktoś zdecydował się na bestialski czyn, wyłupując mu oczy, obcinając język i uszy. To zbrodnia przypominająca japońskie przysłowie: „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego". Ksiądz Tomasz miał dostęp do najskrytszych tajemnic swoich wiernych, a teraz te tajemnice mogą wyjść na jaw.

Książka rozpoczyna się od tej makabrycznej zbrodni, która wprawia czytelnika w stan szoku i niepokoju. Autorka potrafi wspaniale budować atmosferę grozy i niepewności, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Zagadka związana z morderstwem księdza Tomasza to tylko początek, ponieważ wkrótce w okolicach Częstochowy odkrywane są kolejne przerażające znaleziska, kolejne okaleczone zwłoki. Pytanie, czy te dwie brutalne zbrodnie mają ze sobą coś wspólnego, towarzyszy czytelnikowi przez całą książkę. I co najważniejsze, dlaczego ksiądz Tomasz dzień przed śmiercią chciał spotkać się z komisarzem Szulcem, zw. „Czarnym"? To tylko niektóre z pytań, które napędzają narrację.

"Pustelnia Mordercy” to dopracowany w najdrobniejszych szczegółach thriller psychologiczny, który czyta się jednym tchem. Autorka eksploruje motyw zła rodzącego zło, a także ludzkie słabości i bolesne doświadczenia z przeszłości, które wpływają na życie bohaterów. Autorka bawi się psychologią postaci, ukazując ich wewnętrzne konflikty i dylematy moralne. Czytelnik jest w stanie zrozumieć, dlaczego niektórzy bohaterowie podejmują okropne decyzje, choć są to decyzje nie do zaakceptowania. To właśnie ta niejednoznaczność czyni postaci bardziej realistycznymi i interesującymi.

Jednym z mocnych punktów tej książki jest sceneria, w której częściowo toczy się akcja. Położona w województwie podkarpackim Dukla, na wzgórzu Zaśpit znajduje się słynna pustelnia św. Jana. Anna Krystaszek doskonale wykorzystuje tę scenerię, nadając powieści wyjątkowy klimat i tajemniczość. Miejsce to staje się nie tylko tłem dla intrygi kryminalnej, ale także ważnym elementem samej historii.

Anna Krystaszek, z wykształcenia pedagog i socjoterapeuta, wykorzystuje swoje doświadczenia w pracy terapeutycznej jako inspirację do tworzenia swoich książek. Jej podejście do psychologii postaci jest widoczne w sposób, w jaki kreuje bohaterów i ich motywacje. Książki Krystaszek skupiają się na ludzkich słabościach, ale także na bolesnych przeżyciach z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość i decyzje bohaterów.

To brzemię ciążyło mi niczym głaz, który ściągał mnie w dół piekła. Od samego poczęcia. Dlatego zawsze po jego powrotach musiałam się wyspowiadać

To już moje trzecie spotkanie z autorką, i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem jej umiejętności tworzenia trzymających w napięciu thrillerów psychologicznych. „Pustelnia Mordercy. Nieczystość” okazała się być jeszcze lepsza niż jej poprzednie powieści. Autorka zaskakuje czytelnika nie tylko makabrycznymi zbrodniami, ale także głębią psychologiczną swoich postaci. To nie tylko książka kryminalna, ale także psychologiczna, która zmusza do refleksji nad naturą człowieka i tym, co może go spowodować do działania.

Czytając tę książkę, można odczuć dreszcz emocji i niepewności, ponieważ nic nie jest pewne, a zakończenie pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. To znakomicie skonstruowany thriller psychologiczny, który polecam każdemu miłośnikowi gatunku. Anna Krystaszek udowadnia, że jest jednym z najciekawszych głosów w polskiej literaturze kryminalnej i z niecierpliwością oczekuję na jej kolejne książki. Jeśli szukacie świetnego czytadła, które wciągnie Was od pierwszej strony i nie pozwoli oderwać się od lektury, „Pustelnia Mordercy. Nieczystość” jest idealnym wyborem.

Poprzednie książki autorki z tego cyklu podobały mi się znacznie bardziej, zwłaszcza "Wizje. Gniew". Tu wyszło przewidywalnie, nie było ani tajemnicy, ani zaskoczenia. Lekkie rozczarowanie.

Trzecia część cyklu Anny Krystaszek podobała mi się o wiele bardziej od poprzedniej.
Nie ma tu jakiejś wyszukanej intrygi kryminalnej, zwłaszcza, że osoba mordercy jest ujawniona bardzo wcześnie, ale zdecydowanie sprawdził się patent autorki na opowiadanie tej historii z perspektywy różnych, uczestniczących w niej osób.
Liczyłem na większą rolę w tym cyklu prokuratora Hejdy i nadal irytujące są jego kompletnie z czapy “śląskie” wtręty, ale uważam, że całość naprawdę nieźle się broni.
Autorka nie sili się na fabularną oryginalność, ale ma swój pomysł na budowę fabuły, pisze zwięźle, w pełni panuje nad treścią i w efekcie czytelnik dostaje dość lekką, ale interesującą lekturę w sam raz na okres podróży i wypoczynku.

Liczyłem na większą rolę w tym cyklu prokuratora...

Najlepsza część. Tu od początku wiemy kto zabija. Ale mimo to jest mega ciekawie.

• Kryminał
  • Rok 2023