Poniedziałki są czerwone

Tłumaczenie: Agata Kowalczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "My Nastolatki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Mondays are red
8324111948
dla młodzieży, dramat
sujeczka

Wybitny debiut literacki, jedna z najlepszych powieści dla młodzieży. Literacka narracja, zaskakujący pomysł i prawdziwie faustowska walka wewnętrzna. Demoralizująca pokusa nieograniczonej władzy i trudne wybory bohatera, który musi odróżnić nienawiść od strachu, miłość od marzenia, realność od ułudy "Poniedziałki są czerwone. Smutek ma pusty błękitny zapach. A muzyka może smakować...

Wybitny debiut literacki, jedna z najlepszych powieści dla młodzieży.
Demoralizująca pokusa nieograniczonej władzy i trudne wybory bohatera, który musi odróżnić nienawiść od strachu, miłość od marzenia, realność od ułudy>

"Poniedziałki są czerwone. Smutek ma pusty błękitny zapach. A muzyka może smakować czymkolwiek, od musu bananowego po siki nietoperza. Właśnie to muszę wam wyjaśnić, począwszy od dnia, kiedy wszystko się zaczęło - od dnia, kiedy obudziłem się w szpitalnym łóżku z kalejdoskopem w głowie."
W głowie Luke'a jest jednak jeszcze Dreeg, dziwny stwór, który komentuje tę nową rzeczywistość, daje mu moc jej zmieniania i obiecuje nieograniczoną władzę. Pokusa jest silna. Ale cena okazuje się wysoka. Kto ją zapłaci? Irytująca siostra Luke'a? Stworzona siłą jego umysłu dziewczyna doskonała? Czy on sam?

Przebudzona | 2015-08-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Kupiłam ją jak byłam nastolatką - zaintrygował mnie tytuł i miałam ochotę się dowiedzieć o co biega z tą całą SYNESTEZJĄ i pamiętam, że przepadałam tak wciągnęła mnie cała historia. BARDZO mi się podobała.

Polecam w 100%

Ps. Myślę, że kiedyś jeszcze raz ją przeczytam, bo może nie pamiętam fabuły, ale pozostawiła we mnie miłe wrażenie po lekturze.

Agnieczka | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Jako osoba z synestezją zainteresowałam się tą książką. Przy czym o ile moja synestezja jest nieszkodliwa, to przypadek bohatera jest już chorobą. Dla mnie nic istotnego nie zmienia, że np. „A” jest czerwone, a „K” niebieskie, ale w przypadku książkowym dolegliwości bohatera są bardziej uciążliwe (choć oczywiście całość jest trochę przerysowana).

Samo jednak zjawisko synestezji jest wg mnie niesamowite! Wielu artystów miało synestezję, co odbijało się w pewnym stopniu na ich twórczości (wspomniany w książce Morgan – Nabokov, wśród malarzy – Kandinsky, Klee, a z kompozytorów Liszt czy Rimski-Korsakow).
W książce „Kiedy mózg pracuje inaczej” Bragdona jest rozdział poświęcony tej „chorobie”, jednak nie do końca mnie zadowolił i chętnie przeczytałabym jakąś obfitszy opis tego zjawiska. Wiadomo że jest wiele różnych rodzajów synestezji – połączeń zmysłów – od widzenia kolorów znaków graficznych (najczęstsze), poprzez widzenie kolorów dźwięków, czucie smaku dźwięku itd.

W moim...

Pyromaniac | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo nietypowa, ale i przyjemna książka. Uświadamia o bardzo niezwykłej chorobie, synestezji, gdzie chorzy posiadają "barwne słyszenie". Potrafią skojarzyć liczby i litery z kolorami, co dla mnie jest niesamowite. Chętnie przeczytałabym podobną książkę.

Hekate | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane, Inne

czytałam ją bardzo dawno temu ale zapadła mi w pamięć
była raczej nietypowa i czytało się ją bardzo szybko i przyjemnie

Maddie | 2011-05-04
Przeczytana: kwiecień 2011

"Poniedziałki są czerwone. Smutek ma pusty błękitny zapach. A muzyka może smakować czymkolwiek, od musu bananowego po siki nietoperza. Właśnie to muszę wam wyjaśnić, począwszy od dnia, kiedy wszystko się zaczęło - od dnia, kiedy obudziłem się w szpitalnym łóżku z kalejdoskopem w głowie.”

Tak zaczyna się debiut Nicoli Morgan „Poniedziałki są czerwone”. Natknęłam się na tę pozycję „zwiedzając” szpitalną bibliotekę i moja pierwsza myśl, gdy zobaczyłam okładkę, była: „O, pewnie książka o samobójcach”. Tak też wskazywała nazwa serii Amber „My nastolatki... na poważnie”. Nic bardziej mylnego. Książka ta bowiem opisuje coś, z czym, muszę przyznać, zderzyłam się po raz pierwszy – ze zjawiskiem syntezji.
Syntezja jest bowiem stanem, w którym „mieszają” się zmysły. Syntezyk czuje na przykład fakturę kolorów, smak dźwięków, albo słyszy barwy. Tego też doświadcza Luke, bohater książki, którą przyszło mi recenzować.

Historia rozpoczyna się w momencie, gdy Luke budzi się po zapaleniu opon...

asiulka | 2013-11-16

To oczywiste, że są takie książki, które zapadają w pamięć na zawsze i w istotnym stopniu poszerzają nasz światopogląd. Jedną z takich pozycji niewątpliwie jest powieść Nicoli Morgan pt.: "Poniedziałki są czerwone", Bo nie da się inaczej powiedzieć o książce, która do głębi porusza i powoduje, że mózg eksploduje od nowych doznań i niecodziennych przemyśleń.
Bohaterem tej powieści jest nastoletni chłopak Luke, a właściwie nawet nie on sam, ale jego choroba- synestezja. Luke budzi się w szpitalu z, jak sam mówi, "kalejdoskopem w głowie". Jego zmysły uległy kompletnemu przemieszaniu: czuje zapachy uczuć, smakuje muzykę, dostrzega kolory wyrazów. Oprócz tej przypadłości chłopak zyskuje coś jeszcze- intruza Dreega, który zagnieżdża się w jego głowie i z charyzmą samego diabła, roztacza przed Lukiem cudowne korzyści, jakie może za sobą nieść władza. Bo Dreeg umożliwia chłopcu kreowanie rzeczywistości tylko za pomocą siły woli. Szybko jednak okazuje się, że moc władzy jest ekscytująca,...

dirtyblack | 2015-12-15

Bardzo dobrze opisany problem synestezji. Bo w przypadku głównego bohatera to już problem. Niewymuszony styl pisarski, który przyjemnie się czyta. Być może kiedyś do niej powrócę, by odświeżyć fabułę.

Mylengrave | 2013-02-10

Zupełnie przypadkowo sięgnęłam po tę książkę w bibliotece, pamiętam, że byłam wtedy w gimnazjum, i mocno się nią zachwyciłam. Opowieść niby nadzwyczajna, a przecież taka realna - synestezja to choroba, która może spotkać każdego z nas. Ciekawa, sprawnie napisana, na pewno spodoba się nastolatkom lubiącym wędrówki wgłąb ludzkiego umysłu.

krasnylud | 2015-06-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przerażająca historia z dodatkiem synestezji (moja pierwsza styczność z tą "chorobą"). Jedna z ulubionych książek, wbrew pozorom

blueberry-smile | 2013-04-03
Przeczytana: 01 października 2012

też tak jak większość pewnie osób tutaj natknęłam się na nią przypadkiem w bibliotece. szuakałam czegoś "innego". ta książka mnie w pełni pod tym względem usatysfakcjonowała. może to zrobić nawet tak bardzo, że można się przez nią zacząć interesować psychologią. opisuje uczucia tak, że czułam się jakbym była w głowie tej osoby z syntezją. bardzo realistycznie i oryginalnie. ja na przykład, nigdy wcześniej nie słyszałam o takiej chorobie, a tym bardziej o żadnej książce temu poświęconej. poza tym szybko i przyjemnie się ją czyta, jak najbardziej polecam, jestem mile zaskoczona!