Body Positive. Superprzewodnik po ciałopozytywności

Okładka książki Body Positive. Superprzewodnik po ciałopozytywności Nicola Morgan
Okładka książki Body Positive. Superprzewodnik po ciałopozytywności
Nicola Morgan Wydawnictwo: YA! poradniki
poradniki
YA!
2022-03-23
2022-03-23
Patrycja Zarawska, Alicja Laskowska

Ten poradnik nie jest szczegółowy w swojej treści ale zawiera bardzo szerokie spektrum pojęć związanych z ciałopozytywnością. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla młodzieży oraz rodziców.

Poradnik skierowany jest raczej do młodszych czytelników, dobry lecz wg mnie mało inspirujący, powielający ogólnie znane zasady traktowania własnego ciała.

"Body positive. Superprzewodnik po ciałopozytywności" przede wszystkim kierowany jest do młodzieży. Jednak uważam, że każdy rodzic również powinien przeczytać tę pozycję.
Ja jako osoba dorosła znalazłam tam też kilka rzeczy, które wzięłam sobie do serca.
Książka przede wszystkim uświadamia nam, że swoje ciało powinniśmy traktować z należytym szacunkiem.
Mamy tutaj rozdziały poświęcone m.in. tożsamości płciowej, s*ksualności, odmienności fizycznej, czy zaburzeniach odżywiana.
Do tego znajdziemy również informacje jak zadbać o własne ciało. Bo body positive to nie promowanie otyłości, a właśnie zadbanie o swoje ciało, żeby było zdrowe.
Niestety mam wrażenie, że w obecnych czasach ten ruch jest bardzo mylnie odbierany.
Przewodnik jest pisany, lekkim, prostym językiem. Jednak nie brakuje w nim przypisów oraz zadań, które ułatwią nam z akceptacją samych siebie.
Jeśli szukacie książki, dzięki której spojrzycie inaczej na swoje ciało to polecam po nią sięgnąć.

Mamy tutaj rozdziały...

,,Masz wspaniałe ciało. Wiem to, chociaż nigdy cię nie spotkałam(...) Twoje ciało jest wspaniałe nie ze względu na to, jak wygląda, ale ze względu na to, co jest w stanie zrobić".

,,Porównujemy swoje nogi, piersi, nosy i tak dalej. Musimy w końcu zrozumieć i zaakceptować to, że każdy jest inny, że mamy odmienne zdolności i różnimy się od siebie pod względem wyglądu. Osobowość zaczyna się tam, gdzie kończy się porównanie".

,,Twoje ciało jest twoim przyjacielem na całe życie. To ono jest źródłem wszelkich wyborów i możliwości, ambicji i siły. To od niego zaczynają się twoje marzenia i to ono pomaga ci zrobić wszystko, aby je urzeczywistnić".

,,Chcę, aby ten przewodnik pomógł ci zrozumieć, że to, jak wyglądasz, jest o wiele mniej ważne od tego, jaki/jaka jesteś".

To książka, którą powinni przeczytać wszyscy ludzie na świecie! Każda osoba, która ma depresję, która nie lubi tego jak wygląda, która myśli, że jest niedoskonała, tak jak i ta, która uważa, że jest prawdziwym ideałem. Po prostu każdy, komu wydaje się, że coś musi. Przewodnik tłumaczy, że nikt nic nie musi, tylko może. Nie musimy się odchudzać, by ktoś nas polubił, tylko możemy, ale tylko wtedy, kiedy uznamy, że sami dla siebie chcemy to zrobić. Nie dla otoczenia. Co z tego, że ktoś ma długie nogi, skoro nie potrafi malować tak pięknie jak ty? Może i ktoś ma białe zęby, ale nie potrafi pisać książek. Po co wciąż się z kimś porównujemy, skoro nikt nie jest i nigdy nie będzie taki jak my. Każdy z nas jest jeden i nigdzie nie znajdzie się podobna kopia. Kochajmy swoje ciała, bo to z nimi jesteśmy związani do końca życia. Niesamowite ile ta książka ma w sobie pozytywnej energii. Czytając ją czułam się dobra i kochana. Wystarczyło, że ją przeczytałam, a moja samoocena poszybowała w górę. Czuję się lepiej, bo doceniłam to, co moje ciało dla mnie zrobiło. Urodziłam dzięki niemu piątkę zdrowych dzieci. Jak mogę go za to nie kochać? Pozwoliło mi być recenzentką, co spełniło moje marzenie. Jeśli tylko wyzdrowieję, będę je kochała do końca życia!

Świetna książka. Chociaż "przewodnik", to czyta się go bardzo szybko ;-) Porusza wiele istotnych kwestii w życiu nastolatków (ale nie tylko),jest zgrabnie napisany i ładnie wydany. Myślę, że rzeczywiście może pomóc osobom, które mają trudne relacje ze swoim ciałem - przede wszystkim w neutralnym traktowaniu siebie. Nie żałuję zakupu i zamierzam polecać tą książkę najbliższym, bo naprawdę jest warta przeczytania. Wam też polecam!

Jako ludzie jesteśmy tak skonstruowani, że nie potrafimy ignorować swojego wyglądu. I to jak siebie postrzegamy i jak się z tym czujemy wpływa na tak zwany "obraz ciała". Na jego pozytywny bądź negatywny wymiar przyczynia się nasze doświadczenie, to czy nasi rodzice/ opiekunowie akceptowali siebie, czy akceptowali nas, jak wyglądają ludzie, z którymi na co dzień się stykamy, a nawet z jakiej grupy etnograficznej pochodzimy. Nie bez znaczenia jest też nasze samopoczucie, czy jesteśmy wyspani, wypoczęci, a nawet w jakieś fazie cyklu się znajdujemy- jeśli jesteśmy kobietami. Trzeba jednak mocno podkreślić, że silny wpływ na nasze postrzeganie siebie ma obecna kultura: media społecznościowe, pornografia, kultura siłowni, chirurgia plastyczna, reklamy, wpływ celebrytów, a nawet zabawki!

To kultura dyktuje nam trendy. To przez nią przez ostatnie lata chcemy być szczuplejsi, umięśnieni, pozbawieni zmarszczeń i oznak zmęczenia. Ale nie zawsze tak było. "Ideały" ciała zmieniały się na przestrzeni wieków w zależności od kanonów sztuki i kultury. W XIX wieku panowała moda na gorsety, które miały zwęzić kobiecą talię i uwypuklić biust. Na początku XX wieku kobiecym pięknem określano płaską, chłopięcą figurę. Szybko jednak nastał kult Marylin Monroe i krągłości "tu i ówdzie". Po kilkudziesięciu latach nastała jednak moda na wychudzoną sylwetkę. Całe szczęście powoli coś zaczyna się zmieniać w dobrym kierunku.

Około 2015 roku powstał ruch body positive, czyli ciałopozytywności. Opiera się on na wzbudzaniu w ludziach pozytywnego nastawienia do swojego ciała niezależnie od jego rozmiaru. Niektórzy jednak krytykują tę ideologię, gdyż uważają, że może ona zachęcać do utrzymywania nadwagi czy otyłości, co prowadzi do chorób i wiąże się z różnymi trudnościami w życiu.

Ale przecież idealna sylwetka nie istnieje! Liczy się to, jakimi ludźmi jesteśmy, a nie jak wyglądamy! A lubienie siebie jest konieczne do szczęśliwego życia!

Jak to zrobić, kiedy Instagram pokazuje same szczupłe, dobrze ubrane i uśmiechnięte osoby w kolorowym i chilloutowym plenerze, a my jesteśmy posiadaczkami "maślanego tyłka" (to słowa mojej Córki na temat mojej części ciała),pociążowego brzucha, wiecznie puszących się włosów i nie mamy ochoty na maratony co weekend (ani nigdy!)?

Sięgnęłam po książkę "Body Positive. Super przewodnik po ciałopozytywności", choć niby jest adresowana do nastolatków 😜 I wiecie, co? Każdy- niezależnie od wieku i płci, znajdzie w niej dużo dobrego dla siebie 💖

Jestem zaskoczona naprawdę dobrym poziomem merytorycznym tego poradnika (bo przecież wiadomo, że z poradnikami bywa różnie...). Znajdziemy tu informacje na wiele ciekawych zagadnień, między innymi: w jaki sposób media społecznościowe i marketing internetowy wpływa na samoocenę? Co ma wspólnego tożsamość płciowa, dojrzewanie, orientacja seksualna, zaburzenia odżywiania i samookaleczenia z obrazem siebie? Czym jest dysmorfofobia? Jak radzić sobie z widoczną odmiennością fizyczną? Bardzo mnie zaciekawił wątek, jak buduje się obraz ciała u osób słabowidzących lub niewidomych.

Fajnym pomysłem w książce są ramki z "ZASTRZYKAMI CIAŁOPOZYTYWNOŚCI", czyli motywatory, rady podnoszące na duchu, pozwalające spojrzeć na siebie pozytywnym okiem, poprawiające relacje z ciałem.

Absolutnie genialną częścią publikacji są podane po każdym rozdziale linki do ciekawych filmów, artykułów, stron, wypowiedzi specjalistów na poruszany temat, a także książki z różnych gatunków literackich, z omawianym motywem. Są to anglojęzyczne, jak i polskie źródła.

Poradnik ten zawiera także wypowiedzi wielu nastolatków, którzy mierzą się z różnym obrazem swojego ciała. Dzięki temu możemy zdać sobie sprawę, że nie mierzymy się z tym sami, że wielu z nas, ma podobne wątpliwości, problemy, kryzysy, przeżycia, a także różne strategie radzenia sobie z nimi.

Co ważne, książka nie ma na celu TYLKO przekonanie czytelników, że są idealni, jacy są i już nic więcej nie muszą robić.

"Nie ma nic złego w dbaniu o wygląd, o ile wynika to z szacunku do własnego ciała, a nie z prób doścignięcia lub naśladowania wyimaginowanych ideałów piękna, o ile nie oznacza to, że wyznaczamy sobie nierozsądne cele.

Jesteśmy odpowiedzialni za nasze ciała, dlatego powinniśmy podejmować dobre decyzje i robić to z tego względu, że szanujemy samych siebie, a nie dlatego, że ktoś nam to powiedział. Nasze decyzje (...) mają realny wpływ na nasze życie. A konkretniej na nasz umysł i na nasze ciało, ponieważ te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane.

Body Positve tłumaczy, jak i dlaczego należy podejmować dobre decyzje, a także pokazuje, jak sprawić, żeby twoje ciało było naprawdę i w najlepszym tego słowa znaczeniu wspaniałe!"

Wspaniały, wartościowy poradnik, uczący szacunku do siebie, niezależnie od wieku 💝

"Nie ma nic złego w dbaniu o wygląd, o ile wynika to z szacunku do własnego ciała, a nie z prób doścignięcia lub naśladowania wyimaginowanych ideałów piękna, i o ile nie oznacza to, że wyznaczamy sobie nierozsądne cele".
_
"Body possitive. Super przewodnik po cialopozytywnosci" jest skierowany przede wszystkim do młodszych czytelników. Nawet jeśli #bodypositive nie ma wieku to właśnie oni doświadczają zmian w swoim organizmie i przyda im się wsparcie, aby zrozumieć że wygląd ich ciała nie ma żadnego wpływu na to jak wartościowym człowiekiem są.
_
Poradnik jest bardzo ciepły w odbiorze. Autorka podkreśla jak ważni jesteśmy my sami i nasze zdrowie, a nie dążenie do ideału, które kreują dzisiejszej społeczności social media. Porusza również wiele delikatnych aspektów. Takie jak zaburzenia odżywiania i tożsamość płciowa. Nicola Morgan uprzedza o tym czytelnika i daje mu czas na uporanie się z emocjami jakie może odczuć. Ponadto prosi - choć dla wielu może być to oczywiste, ale czasami to co oczywiste jest najtrudniejsze - aby nie dusić się w sobie, a prozomawiać z osobą, do której mamy zaufanie.
_
Podoba mi się bardzo oprawa graficzna książki i przystępne krótkie wskazówki tzw. zastrzyki ciałopozytywności. Od problemów dojrzewania, zmieniającego się ciała po radzenie sobie z emocjami i stresem.
_
Podsumowując "piękno kryje się w naszym wnętrzu".

_

Mamy tu książkę o naszym ciele, a właściwie przewodnik po tym czemu ciało jest super i jak je doceniać.

Mamy tu wiele wiedzy przestawionej w lekki, przyjemny, a nawet uroczy sposób. Mamy tu odpowiedzi na różne pytania, choćby czemu wielu ludzi negatywnie postrzegq sieje ciało, jak media wpływają na samoocenę oraz jaki ma to wpływ z tożsamością czy zaburzeniami odżywiania.

Choć książka skierowana jest jest nastolatków, bez względu na wiek to bardzo ważny temat, a ten przewodnik pomaga nie tylko go zrozumieć, ale przede wszystkim lepiej poczuć się w swoim własnym ciele. Każdy tekst jest ciekawy, a przede wszystkim osobisty, mamy tu życiowe doświadczenia różnych ludzi, które pomaga nam zrozumieć że nie jesteśmy sami oraz, że każdy jest inny. Ta książka pomaga poczuć się rozumianym.

Mamy tu wyróżnione graficznie treści, nagłówki, ilustracje, więc także wzrokowo książka sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Super pomysłem są też ramki tzw zastszyk cialopoztwyności, która mają pomóc nam poztwynie myśleć o naszym ciele. Jak widzicie lsiążka ma bardzo pozytywny wydźwięk i bardzo miło się ją czyta.

• Poradniki/Rozwój osobisty
  • Dobre dla YA