Kamila

Wydawnictwo: Telbit

Uczniowie dobrego liceum, do którego nie każdy gimnazjalista jest w stanie się dostać, tworzą różnorodną, ale zgraną paczkę. Są w niej indywidualności, ale i szare myszki. Jedną z nich jest Kamila. Dziewczyna nosi w sobie tajemnicę, której klasa woli nie zauważać. Zawsze na uboczu, wciąż sama, niezrozumiana i odsunięta.

Tytułowa Kamila, to niezbyt popularna, w renomowanej szkole dziewczyna, której nie brak problemów. Wręcz przeciwnie - ma ich całe mnóstwo. Uwagę przykuwa dopiero po popełnieniu samobójstwa.
Historia opisana przez autorkę chwilami wzrusza i bez wątpienia zmusza do refleksji. Jest napisana językiem współczesnej młodzieży. Uwagę przyciąga okładka książki tajemnicza jakby chłodna i smutna, takimi właśnie słowami można opisać wydarzenia do których odwołuje się cały utwór.
Bohaterka opisująca wydarzenia jako jedyna z całej klasy stara się dociec co doprowadziło do tragicznej śmierci koleżanki. Cała reszta po krótkiej żałobie wraca do normalnego życia.
Czasem tak niewiele brakuje, by tragedia doszła do skutku, a śmierć zebrała swoje żniwo. Z drugiej strony – tak mało potrzeba, by kogoś uratować, odwrócić jego los. Książka Barańskiej uzmysłowiła mi właśnie tę prostą prawdę. Każdy z nas może dać drugiemu iskierkę nadziei, która na nowo rozpali płomień życia… Wszystko jest w naszych rękach....

Kamila, zwykła dziewczyna, chodząca do zwykłego liceum. Ma "kolegów", "rodzinę". Cicha i nieśmiała kujonka. Pozornie szczęśliwa. Ale czy na pewno? Po jej samobójstwie okazuje się, że jednak nie.

Dość dramatyczna historia młodej dziewczyny wciąga i daje wiele do namysłu. Z ręką na sercu mogę ją polecić każdemu.

Głównym tematem tej że książki jest samobójstwo Kamili,jednej z uczennic renomowanego liceum.Po samobójstwie Diana,dziewczyna z klasy Kamili,za wszelką ceną usiłuje dowiedzieć się co skłoniło dziewczynę do tak desperackiego czynu,jakim jest samobójstwo.
Gdy wychowawczyni informuje klasę o tym tragicznym wydarzeniu,wszyscy są tak samo zdezorientowani.Kamila,niegdyś szara myszka nie zabierająca głosu publicznie,staje się jedynym tematem rozmów w klasie.Ponury nastrój udziela się wszystkim,także głównej bohaterce i ukazuje,że nie jest obojętna na ludzkie cierpienie.Diana po części obwinia się o samobójstwo Kamili i postanawia odszukać jego powód.Jednak prawda jest bolesna ...
Książka doskonale pokazuje jak osoby radzą sobie ze stratą kogoś bliskiego.Chociaż koledzy i koleżanki,jak sami przyznają,prawie nie znali Kamili,to jednak każdy w jakiś sposób odczuwa jej brak.Sama historia jest możliwa,bohaterzy również,nawet Natalka,która mnie niemiłosiernie denerwowała swoim stosunkiem do...

Marta | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2015 rok
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Dramatyczna historia Kamili, nastoletniej dziewczyny, wzbudza w czytelniku wyrzuty sumienia i każe zastanowić się nad swoim podejściem do ludzi. Jest dowodem na to, że wolimy nie zauważać problemów innych, a gdy coś już zwróci naszą uwagę nie chcemy im pomóc.

Mogłoby się wydawać, ze temat jest banalny, oczywisty... I może właśnie dlatego warto zastanowić się nad nim bardziej. Nastolatka z problemami, nielubiana przez klasę, szara myszka o której nikt nic nie wie. Odrzucona przez wszystkich nie potrafi poradzić sobie z problemem skrywanym głęboko w sobie. I postanawia odebrać sobie życie.
Książka jest prosta, bez zbędnych opisów, wyolbrzymień i fantazji. Przedstawia świat taki jaki kręci się wokół nas. Szkolne życie nastolatków, ich miłości, problemy z rodzicami, próby wybicia się ponad wszystkich, zwrócenia na siebie uwagi. I gdzieś wśród tego wszystkiego żyje sobie przez nikogo niezauważana Kamila...

Bardzo dużym plusem tej książki jest to, że jest ona zapisana w formie...

Ervisha | 2010-12-29

"Kamila" Ewy Barańskiej jest świetnie napisaną historią młodych ludzi, którzy żyją razem, a jednocześnie osobno.

Gdy pewnego dnia Kamila - klasowa "szara myszka" popełnia samobójstwo, na usta każdego ciśnie się słowo: "Dlaczego?" Diana, którą męczą wyrzuty sumienia, stara się rozwikłać okoliczności śmierci koleżanki, która, zdaje się, nie miała przyczyny. Jednak refleksje na ten temat stawiają Kamilę i środowisko, w którym żyła w całkiem innym niz na początku świetle.

Książkę czyta się bardzo dobrze - trudno się od niej oderwać. Jej treść zmusza do refleksji nad naszym życiem, ludźmi którzy nas otaczają. Polecam na prawdę - to książka z przesłaniem. Może pozwoli ona niektórym, dostrzec drugiego człowieka a takze nauczy zrozumienia...

Weronika Rudnicka | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Opowieść o Kamili, szarej myszce z renomowanego liceum. I o tym, że łatwiej nam nie dostrzegać cudzego nieszczęścia. Mamy kochające rodziny, ładne ubrania i pieniądze na lody w kawiarni. Nie mamy ochoty zawracać sobie głów tym, że nie wszystkim powodzi się tak dobrze jak nam. Jesteśmy obojętni na to, że na naszych oczach innemu człowiekowi dzieje się krzywda. Ilu z nas reaguje na gnębienie nieśmiałej koleżanki? Ilu z nas naraziłoby swoją nienaganną reputację by wstawić się za kimś, kto tego potrzebuje?
Sama historia nie jest zaskakująca, ani niebywale porywająca, ale też nie taka ma być. Ma inne zadanie- skłonić nas do zastanowienia się nad własnym postępowaniem, zanim będzie za późno na pomoc kolejnej osobie.
Mi osobiście, przeszkadzał za bardzo stylizowany na "młodzieżowy" język. W ten sposób wcale łatwiej nie dociera się do ludzi w nastoletnim wieku...
Warto jednak przeczytać "Kamilę", by rozejrzeć się dookoła, patrząc na świat odrobinę więcej widzącymi oczami.

Kachusek | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Książka w ogólnym wydźwięku ma uczulić uczniów na problemy najbliższych znajomych ze szkolnej ławki. Na to by nie unikać rozmów z tymi, którym ktoś dokucza. By bronić słabszych, cichych i takich, którym brak mocy do przeciwstawienia się złu. Bardzo dobra opowieść, choć smutna, to warto dać ją do przeczytania młodzieży. Rodzice nastolatków również mogliby po nią sięgnąć. A przy okazji napisana jest swobodnym językiem, więc czyta się prawie sama. Polecam

książek: 2028
Luna | 2011-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 listopada 2011

Poruszająca opowieść o młodej dziewczynie na progu dorosłości, która popełnia samobójstwo. Dlaczego? - zadają sobie pytanie znajomi z klasy.

Dlaczego? - zawsze zadajemy sobie to pytanie w obliczu tragedii. Tak było i tym razem. Książka ma formę notatnika jednej z koleżanek z klasy Kamili, w którym to notatniku zastanawia się ona, czemu doszło do tragedii i czy nie było innego wyjścia.

Kamila to była taka szara myszka. Cicha, spokojna, niewyróżniająca się. Właściwie wyróżniała się i to znacznie na tle społeczności klasowej. Nie brała udziału w życiu klasy, z nikim nie miała kontaktu poza szkołą. Nosiła stare, brzydkie ubrania. I na dodatek była uczennicą renomowanego liceum, gdzie większość uczniów to byli dzieci zamożnych czy też bogatych rodziców. Kamila była tak zwanym typem ofiary. Pozwalała się obrażać, miała nadzieję, że jak nie będzie reagować, to docinki ucichną.

Dlaczego? - zadajemy sobie to pytanie w obliczu tragedii. A można by było wcześniej zwrócić uwagę na...

Tyśka | 2017-02-27
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Ta książka poruszyła mnie do łez. Opowiada ona o problemach, z jakimi Kamila musiała borykać się codziennie, a które zostały zauważone przez jej otoczenie zdecydowanie za późno, bo dopiero po popełnieniu przez nią samobójstwa. Mimo, iż akcja książki dzieje się już po śmierci dziewczyny, czytając ją przez długi czas nie docierał do mnie ten fakt. Ewa Barańska po mistrzowsku przez większą część utworu opisuje śledztwo w liceum na temat nastolatki, lecz spychając towarzyszące temu uczucia na drugi plan oraz wzbudzając napięcie i ciekawość u czytelnika, natomiast gdy sytuacja się rozjaśnia emocje w rekordowym tempie sięgają zenitu. Z pewnością jest to lektura zwracająca uwagę na bardzo ważne problemy. Należy do moich ulubionych pozycji i na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Śmietanka | 2014-04-27

Kamila to moja lektura szkolna i wcale nie jest tak okropna jak inne książki które na nieszczęście musimy przerobić na lekcji-bez urazy ale czytanie ich traktuje raczej jak przymus a nie przyjemność.

Ta książka jako lektura szkolna była inna. BA! Podobała mi się. Jest pisana w formię pamiętnika (już na wstępie wiemy że Kamila popełniła samobójstwo)gdzie głównym pytaniem które się nasuwa jest: Dlaczego? Warto się zastanowić nad sobą i czy przypadkiem w naszym otoczeniu nie ma takiej ''Kamili''.

Polecam: rodzicom oraz nauczycielom (może uda się im nas -młodzież- w końcu zrozumieć:D?) jak i uczniom (aby większą uwagę przykuwali na świat który ich otacza).