Uczta o północy

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Midnight Feast
anoreksja

Kiedy Grace przyjeżdża do przyklasztornej szkoły w Mayo, jest szczęśliwa, że wreszcie może się uwolnić od owdowiałej matki, której ulubionym zajęciem jest ciągłe narzekanie. Tu poznaje Colette, która jest piękna, kapryśna, wpływowa i... szczupła. Ma też brata Johnny'ego, chyba jeszcze bardziej zbuntowanego. On nie tylko wtrąca się w rozmowy dziewcząt, ale i prześladuje sny Grace... Stopniowo...

owdowiałej matki, której ulubionym zajęciem jest ciągłe narzekanie. Tu poznaje Colette, która jest piękna, kapryśna, wpływowa i... szczupła. Ma też brata Johnny'ego, chyba jeszcze bardziej zbuntowanego. On nie tylko wtrąca się w rozmowy dziewcząt, ale i prześladuje sny Grace... Stopniowo Grace całkowicie podporządkowuje się Colette. Razem wkraczają w świat fantazji, gdzie jedynym celem jest... spalenie jak największej liczby kalorii! Ich nowa filozofia okaże się tragiczna w skutkach i w końcu zmusi Grace do podjęcia ważnych życiowych decyzji...

Kocia_matka | 2015-07-01

Poruszająca ważną kwestię własnego wyglądu książka. Pomimo tego, nie wciągnęła mnie i cały czas czekałam na jakiś zwrot akcji czy cokolwiek
. Ale dobrnęłam do końca :D. Moim zdaniem jest kilka innych lepszych książek o tego typu tematyce :)

Wystarczyło zaledwie parę godzin, by przeczytać tę książkę. Wertując kolejne strony wciąż czekałam na coś bardziej głębokiego, ostrzejszego, poważnego…? Sama nie wiem. Może gdybym ją przeczytała w dzieciństwie, to zrobiłaby na mnie większe wrażenie. (nie jest to mimo wszystko lektura dla dzieci ze względu na tematykę !) Na pierwszej stronie widnieje rok 1977 - mnie się jednak wydaje, jakby opisane w nim czasy były co najmniej z jeszcze wcześniejszego stulecia. Gdyby nie pojawiające się epizodycznie zbuntowane, hipisowskie postacie w levisach z dostępem do marihuany itp., to byłabym już tego zupełnie pewna. Klasztor, (z reguły) grzeczne dziewczynki, ostre siostry, rygor… to wszystko ciągle przypominało mi o bajce „Madeleine”. Utwór mógłby być dłuższy i bogatszy w opisy stanów emocjonalnych Grace, ponieważ teraz, gdy lekturę mam już za sobą - raczej nie jestem w stanie potwierdzić „anorektycznej (czy bulimicznej) osobowości” głównej bohaterki. Jak dla mnie takim „wzorem” była...

Nina | 2010-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Chociaż o anoreksji, to inna, niż te, które już czytałam.
Główna bohaterka wydaje mi się oryginalna pośród gąszczu opisywanych anorektyczek i bulimiczek. Oryginalna dlatego, że w miarę normalna w swoim życiu. Naiwna nastolatka, dobra w szkole, ale trochę głupiutka. Nie rzuca świetnymi frazesami o złym świecie, etc.
Dobrze się czytało.

Półka, na której umieściłam tę książkę i ocena chyba mówią o niej wszystko.

Główna bohaterka - Grace - trafia do zakonu, tam poznaje Colette, jak później się okazuje, bulimiczkę. Colette była atrakcyjna i szczupła, Grace pragnęła jej akceptacji, uwagi i przyjaźni. I zdobyła to wszystko, choć popadła przy tym ze skrajności w skrajność. To, co wytworzyło się pomiędzy dziewczynami nie było już przyjaźnią, a relacją bogini i jej wyznawczyni.

Książka w zamyśle miała chyba stanowić swego rodzaju ostrzeżenie, w końcu opisano tam początek choroby i jej przebieg, ale też uświadomienie, że bulimia stanowi rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia poprzez ukazanie pobytów dziewczyn w szpitalu, w tym jednego kończącego się tragedią.

I choć cel szczytny i tematyka książki ciekawa, to z pewnością „ugryziona” w zły sposób.

Bohaterka nie uczy się na błędach swoich i swojej przyjaciółki, nie wyciąga wniosków 9co niszczy cały dydaktyczny element). Wydarzenie, które powinno wywołać u niej wstrząs,...

madame | 2013-01-03

Przeczytałam tę książkę kilka lat temu, a mimo to utkwiła mi wyraźnie w pamięci. Poruszone są w niej współczesne problemy.

Alicja | 2011-10-19
Przeczytana: 2010 rok

Za oryginalność tej książki tak wysoka ocena.
Czytałam ją dawno- pamiętam do dziś. O anoreksji, bulimii, działaniu innych na Ciebie- zaskoczyła mnie, to na pewno mogę o niej powiedzieć.

Weronikaa | 2012-11-12
Przeczytana: 2002 rok

Opowieść o wpływie jaki mogą mieć rózwieśnicy na siebie i jak ten wpływ może zniszczyć człowieka... Opowieść o chorobie jaką jest anoreksja i jak powoli i skutecznie opanowuje psychikę i ciało wyniszcając caly organizm.

tycha72 | 2013-10-16
Przeczytana: 2012 rok

Książka przeciętna, jednak opisuje realne pomysły anorektyczek na odchudzanie. Drastyczny koniec.

Vivan | 2012-08-28
Przeczytana: 23 stycznia 2006