Droga Cienia

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Cykl: Nocny Anioł (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
The Way of Shadows
nataliaaa1987

Dla Durzo Blinta zabijanie to sztuka, a w tym mieście on jest największym artystą. Dla Merkuriusza przetrwanie nie jest rzeczą pewną. Nie ma żadnej gwarancji przeżycia. Jako szczur z ulicy wychował się w slumsach i nauczył się szybko oceniać ludzi. I podejmować ryzyko. Na przykład zgłaszając się na ucznia do Durzo Blinta. Jednak żeby zostać przyjętym do terminu, Merkuriusz musi odrzucić swoje dawne życie i przyjąć nową tożsamość. Jako Kylar Stern musi nauczyć się poruszać w świecie zabójców - w świecie niebezpiecznych polityków i dziwnej magii. I musi rozwijać talent do zabijania.

ania6258 | 2017-02-24
Przeczytana: 25 listopada 2015

"Droga Cienia" to książka, dzięki której po bardzo długiej przerwie od czytania, znów przekonałam się do tego rodzaju rozrywki.
Kochałam fabułę, świat i postaci, a Kylar to mój ulubiony anty-bohater.
Książka ma pełno wad, nie była bardzo oryginalna, ale przymykałam na to oko, gdyż jednak całość trafiła do mojego serca i na pewno się z niego nie wydostanie.
Oczywiście rozumiem czemu wielu osobom może się ona nie spodobać, ale dla mnie była cudowna.
Polecam każdemu fanowi fantasy, może też da się ponieść tej pięknej i brutalnej powieści.

Beata | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Rewelacyjna powieść fantasy. Autor wykreował skomplikowane universum z kilkoma grupami bohaterów. Ich losy przeplatają się, akcja dość zwrotna, bez dłużyzn. Losy Kylara, Logana, Mamy K i Durzo wciągają i intrygują. Świat pełen namiętności i brutalności, krwawy i barwny... Większość bohaterów nie ma kryształowej przeszłości, ale polubiłam ich i z pewnością sięgnę po dalszą część.

ZARAZA | 2015-09-21
Przeczytana: wrzesień 2015

"Droga Cienia" to dla mnie powieść, gdzie minusy i plusy są rozłożone po równo. Jednak ostatecznie stwierdzam, że powieść podobała mi się i ode mnie dostanie sześć gwiazdek. Może zacznę od początku powieści, który dla mnie była makabryczny. Nie mogłam zupełnie się wciągnąć, było nudno, miałam wrażenie, jakby narracja była "sucha" i dodatkowo nagły natłok bohaterów sprawiał, że czułam się trochę rozkojarzona. Poważnie zastanawiałam się, czy nie odłożyć jej i oddać do biblioteki. Postanowiłam jednak dać szanse i rzeczywiście okazało się być lepiej. Wydarzenia zaczęły mnie interesować, zorientowałam się już dobrze w bohaterach i nazwach krain. Fabuła zatem (od połowy) była ciekawa, bohaterowie również. Autor opisuje cały świat bez upiększeń, osobiście zaliczam to na plus. Mam natomiast wątpliwości do jednego bohatera Durzo Blinta, który mówił jedno, robił drugie, niby bezwzględny, a czasami bezbronny, jak dziecko. Chyba rozumiem, jakiego bohatera zamierzał stworzyć pisarz, ale mam...

wiejskifilozof | 2017-03-23

Bardzo dobra książka,od razu polubiłem.To fantasty bez trolli i elfów (czasem takie są :-))
ale odpowiada mi fabuła,szczególnie dobrze rozwija się na końcu.\
Lubię brutalność w fantasty,a tu miałem tego sporo.

Shimik | 2015-04-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sądząc po ocenie społeczności lubimyczytać spodziewałem się więcej....

Finkla | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Trudno mi orzec, do jakiego czytelnika skierowana jest powieść. Jeśli do młodzieży — za dużo w niej przemocy, jeśli do dorosłych — za dużo dzieciństwa protagonisty. Prawdopodobnie young adults. Motyw dziecka zabranego z ulicy przez mentora, a potem szkolonego na doskonałego wojownika nie jest specjalnie nowy w literaturze. No, gdyby to chociaż była dziewczynka, zawsze jakieś urozmaicenie.

Prawdziwa akcja zaczyna się, kiedy bohater podrośnie już na tyle, aby rozumieć bardziej złożone problemy. I żeby nieźle sobie radzić z zabijaniem. Dopiero wtedy pojawiają się intrygi polityczne, obce armie zagrażające krajowi, spiski na życie rodziny królewskiej... Innymi słowy, kłopoty postaci przestają być osobiste i przekształcają się w bardziej doniosłe.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/04/droga-cienia-przygodowka.html

Agata | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 lipca 2014

Fenomenalna książka! Historia Kylara i Durzo wciąga na wiele godzin. Nie da się od niej oderwać. Na początku problemem może być duża ilość postaci przez co łatwo się pogubić kto jest kim, jednak uczucie zagubienia szybko mija. Zaskakujące zwroty akcji, nieprzewidywalna fabuła i rewelacyjnie wykreowani bohaterowie czynią z tej powieści jedną z moich ulubionych książek. Jednym słowem jest rewelacyjna! Polecam!

Gdyby pierwsze 3 części Assassin's Creed były napisane tak jak "Droga Cienia", to miały by pełne 10 gwiazdek. W sumie zastanawiam się w jaki sposób mają po 8.
Kylar to zdecydowanie taki bohater jakiego bym widziała w fajnej grze komputerowej o asasynie. Książka zdecydowanie nie jest dla osób, które łatwo się zniechęcają jak książka jest długa i muszą się od niej zbyt często odrywać. Przeczytałam ją w 2 dni więc mogłam wejść w ten świat i bardzo go polubić. Pomimo, że nie za bardzo odpowiadają mi książki fantasy. Dziwią mnie negatywne oceny, ale o gustach się nie dyskutuje.

| 2013-11-07
Przeczytana: wrzesień 2013

Durzo Blint...Kylar...te imiona budzą we mnie emocje od paru miesięcy, nie mogę ochłonąć po przeczytaniu "Drogi Cienia". Dobra to książka i choć czytałam ją dość długo (bo dwa tygodnie), to z miejsca trafiła do moich ulubionych. Postać Durza jest tajemnicza, chce się przeniknąć jego maskę profesjonalizmu i spokoju, zobaczyć, co kryje się pod nią...Zaś Kylar jest tak doskonałym aniołem nocy, że trudno walczyć z wypiekami na twarzy podczas czytania o nim.

Co prawda odbieram tę książkę jako niezbyt feministyczną (i to powinno ją dla mnie przekreślić, bo kocham silne babki), ale Tolkien też feministyczny nie był i jeszcze się na niego nie obraziłam. Mężczyźni, o których opowiada powieść są na tyle intrygujący, styl na tyle wciągający, że bardzo trudno by było nie pokochać jej od pierwszego wejrzenia.

Tyle się nasłuchałam złego o tej serii i ogólnie o Weeksie - dobrze, że nie słucham się zbytnio ludzi, bo wiele bym straciła.

Patrycja | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

"Droga cienia" to moja piąta powieść tego autora pochłonięta w tym roku. Po przeczytaniu wszystkich dostępnych części "Sagi powiernika światła" moje oczekiwania były dość mocno wyśrubowane i lektura tej książki utwierdziła mnie, że Weeksa dobrze się czyta, o ile przebrniemy przez połowę pierwszego tomu.

Naprawdę dłuuuuugo męczyłam się z tą powieścią i dopiero po 200-250 stronach udało mi się wciągnąć w przedstawioną fabułę; dla porównania - kolejne 400 stron zajęły mi jedno popołudnie. Trudno mi na chwilę obecną powiedzieć, która seria wygrywa w moich oczach, obie mają swoje wady i zalety. System magii w tej powieści wypada wyjątkowo blado na tle krzesicieli luksynu, ale łatwiej było mi się przywiązać (o ile tak można powiedzieć) do bohaterów "Drogi cienia", z kolei niektóre postaci z "Czarnego pryzmatu" są wręcz niesamowicie wykreowane. Bardzo chciałabym doczekać czasów kiedy Weeks stworzy coś nowego; kolejny świat od podstaw, który zebrałby to co najlepsze z dotychczasowych...