Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość

Okładka książki Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość Sam Knight
Sam Knight Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
2024-01-31
2024-01-31
9788381918138
Agnieszka Wilga (Lakatos)

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur OSPPE, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Macie czasami wrażenie, że coś się wydarzy i to się dzieje? Na przykład, że będzie jakaś katastrofa?
Biuro przeczuć powstało właśnie po to, by zbierać zawiadomienia o wypadkach i katastrofach naturalnych. Psychiatra John Baker poszukiwał ludzi, którzy potrafili przewidzieć przyszłość. W książce zostały opisane różne tragedie, jak pożar i katastrofa lotnicza.
Materiał został zebrany skrupulatnie. Autor opisał wiele sytuacji ze szczegółami, niemalże nadając tej lekturze charakteru powieści. Prawdziwe postaci stawały się niemalże bohaterami nadzwyczajnej historii. Forma beletrystyczna w tym przypadku nie przypadła mi do gustu. Spodziewałam się chyba czegoś innego, bardziej reporterskiego, rzeczowego przedstawienia osób, które nawiedzały wizje i prób wyjaśnienia, dlaczego tak się działo.
Ponadto mam poczucie, że w tej lekturze zostało poruszonych kilka tematów, połączonych ze sobą przeczuciami, psychiatrią i rzeczywistymi katastrofami, jednak ułożone w chaotyczny sposób, nie prowadzący wprost do jednej konkluzji, czego osobiście poszukiwałam.
Myślę, że jest to książka dla osób zainteresowanych zakamarkami ludzkiego umysłu, lecz nie czująca się komfortowo w reporterskiej formule. A może też zaciekawiłaby osoby, które dopiero wchodzą w świat faktów.

Materiał...

Tego nie da się czytać

Tego nie da się czytać

Biuro przeczuć to biografia brytyjskiego psychiatry Johna Barkera. Lekarz w 1966 roku powołał do życia tytułową instytucję, której celem było przewidywanie przyszłych tragedii.

Dźwignią osobliwego przedsięwzięcia były doniesienia o proroczych przeczuciach, związanych z katastrofą górniczą, w której tony gruzu spadły na walijską szkołę podstawową w Aberfan. Zdjęcia, listy i sprawozdania z prowadzonych przez biuro przeczuć działań, przeplatają się tu z portretami osób, których złe przeczucia ziściły się naprawdę. Jest też interesująca historia szpitala psychiatrycznego Shelton w hrabstwie Shropshire. Autor opisuje tu, co działo się za tymi starymi wiktoriańskimi murami, w latach sześćdziesiątych. Jest o złym traktowaniu starszych pacjentów, o umieraniu ze strachu, jest o reformach opieki psychiatrycznej i efekcie nacebo. Najciekawsza jednak, wydaje mi się próba pisania o czasie i naszym w nim miejscu.

Książkę zaliczam do ciekawych. To trochę takie Nie do wiary z solidną porcją faktów, zdarzeń i przypadków.

Historia opisana w reportażu „Biuro przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość” Sama Knighta miała duży potencjał, ktory niestety nie został wykorzystany.
Autor mógł nam przestawić badania nad proroczymi snami i wizjami, które były zbierane w tytułowym „Biurze przeczuć”. Mógł się skupić na Johnie Barkerze, który takimi badaniami się zajmował. Mógł nawet pokazać, jaką drogę przeszła psychiatria od lat 60 XX w. i jak teraz ta dziedzina zapatruje się na wizje i przepowiednie o mających nadejść katastrofach.
Widać, że materiałów było sporo, ale chyba autora przytłoczyły.
Początek książki zapowiadał się naprawdę interesująco. Potem wkradł się tam jednak okropny chaos -miałam wrażenie, że czytam nie książkę, a notatki notatki do niej… Mnóstwo tematów, przeskoki w czasie, nagle pojawiające się wątki bez kontynuacji.
Być może John Baker nie był na tyle barwną osobą, że można było na nim oprzeć całą książkę, a Biuro Przeczuć nie odniosło spektakularnych sukcesów?
Ale przecież te wątki mogły stać się punktem wyjścia do naprawdę fascynującej opowieści o tym, jak przez ostatnie 60-70 lat psychiatria zapatrywała się na przeczucia, prorocze sny.
Właściwie zaskakująco mało tu też samej psychiatrii.
Wielka szkoda, że wyszło tak chaotycznie, bo to naprawdę mogłaby być porywająca książka nie tylko dla fanów tematu.

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

Zgadzam się z negatywnymi komentarzami, że książka jest chaotycznie prowadzona, można się pogubić w wątkach, a czytelnik dostaje misz-masz historii, ale pomimo tego czytałam ją z zainteresowaniem i nie uważam czasu spędzonego na lekturze za straconego.

Nie wiem, co myśleć o tej książce. Wiele sobie po niej obiecywałam, ale ostatecznie jestem rozczarowana. Temat bardzo ciekawy, ale przedstawiony w tak chaotyczny sposób, że co chwilę gubiłam wątek. Poszatkowany materiał nie zachęca do uwierzenia w tę historię. Szkoda czasu.

Cała historia jest mocno nieuporządkowana. Autor skacze od tematu do tematu, od jednego bohatera do drugiego, a całość – moim zdaniem – zupełnie się nie spina. Pewne wątki wydają się być wrzucone tam w ramach ciekawostki, a może po prostu zapełnienia kolejnych stron. Zabrakło koncepcji na dobre rozplanowanie książki.

Nie miałam właściwie żadnych oczekiwań, a jednak mniej więcej od połowy lektury, łapałam się za głowę. Historia wydaje się mocno naciągana. Jeśli od dwóch miesięcy mam przeczucie, że „jutro” będzie padał grad i dnia 55 to się wydarzy, to czy można uznać, że posiadam wyjątkowe zdolności i jestem obdarzona darem przewidywania przyszłości? Mam wrażenie, że do tego właśnie próbuje nas przekonać autor książki. Ja tego nie kupuję.

Pomijam, że przez większość lektury byłam przekonana, iż to właśnie dr John Baker znajduje się na okładce. Spoiler alert – tak nie jest.

Muszę jednak przyznać, że książkę czyta się łatwo i szybko, można tam odnaleźć pojedyncze interesujące wątki. Dla mnie to jednak za mało żeby ją komukolwiek polecić.

Nie miałam właściwie żadnych oczekiwań, a jednak mniej...

Temat ciekawy, forma bardzo chaotyczna. To bardziej biografia głównego bohatera, Johna Barkera.

Dwa dni spędzone z tą książką uważam za zmarnowane...no może poza pierwszą godziną. Zaczyna się bowiem bardzo interesująco, od opisu tragedii wywołanej przez kopalnie i opisu przeczuć osób, które miały z nią coś wspólnego. Na tym kończy się ciekawa część. Później jest już wszystkiego dużo - opis wycieczki do USA, pożaru w szpitalu, francuskiego "sprzedawcy bananów" i auta żony głównego bohatera. Kilka razy zerkałam na okładkę czy aby na pewno cały czas czytam tę samą książkę....
Może dla wielkich miłośników psychologii i zjawisk paranormalnych, ale mnie nie przypadła wcale do gustu.

Książka ciekawa. Interesująca historia. Moje oczekiwania były inne, dlatego nie wystawiam wyższej oceny.

• Reportaż
  • Psychologia
  • Literatura faktu
  • Do kupienia

Sam Knight Biuro Przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość Zobacz więcej