Nie zostawaj influencerem

reportaż
Znak Literanova
2024-02-05
2024-02-05
literatura polska influencer internet social media

Ciekawa okładka, chwytliwy, mocny cytat z tyłu książki. Środek dobry, choć jakiś taki "płynny", a nieuporządkowane myśli przenikają się i powtarzają, co sprawia, że autor jakby chce na raz za dużo powiedzieć. Świetny zabieg mniej więcej na początku książki. Polecam zajrzeć :)
Z jednej strony za stara jestem na Tik Toka a z drugiej strony jako rodzic i nauczyciel widzę skutki, o których autor pisze.
Chłopak jest szczery, przedstawia swoją historię, jeszcze nie z perspektywy czasu, więc ma spory ładunek emocjonalny. Jeśli szukasz szczerej historii pewnego Janka to ją znajdziesz, jeśli dogłębnej analizy świata influeserskiego to nie ta książka

To bardzo chaotyczna książka. I chyba nie jestem jej grupą docelową. Mimo że social media nie są mi obce to fenomen Tik Toka zupełnie mnie ominął. Nigdy go nie rozumiałam i po lekturze książki nic się nie zmieniło.
Doceniam autora, że chciał podzielić się swoimi przeżyciami, ale zabrakło mi jakiegoś porządku w tej opowieści. Wątki skaczą (jakbym oglądała krótkie zajawki filmików na wspomnianej platformie),wiele kwestii powtarzanych jest wielokrotnie innymi słowami, duża część książki to nie tyle opis internetowego środowiska influencerów co opis kariery internetowej autora i wszystkich konsekwencji jego decyzji.
Nie chciałabym umniejszać pracy jaką wykonywał autor, ale szczerze mówiąc ciężko czytało mi się narzekania na kulisy pracy twórców internetowych. Nie chodzi nawet o to, że "sam chciałeś" ile o to, że każda praca prędzej czy później jest podobna w skutkach. Tak, często w końcu robisz to na co nie masz ochoty, żeby zarobić na życie. Tak, masz do czynienia z nieprzychylnymi osobami. Nie rozumiem zdziwienia czy tak silnych emocji związanych z tym, że na co dzień nie robi się cały dzień tego na co się ma ochotę. I w ogóle takiego podkreślania do czego prowadzi uzależnienie od mediów społecznościowych... Nic co przeczytałam nie było dla mnie nowe, mimo że w tym w ogóle nie siedzę. To wszystko spowodowało, że miałam wrażenie, że czytam bardzo emocjonalną pracę kogoś niedojrzałego, który nie miał okazji żyć dorosłym życiem ze wszystkimi jego wadami i zaletami.
Myślę, że może to książka dla młodszych osób, które zafascynowane wchodzą w ten świat i nie zdają sobie sprawy z czym to się je i nie są sobie w stanie wyobrazić wszystkich konsekwencji, bo za mało jeszcze w życiu przeżyły? Brzmi to pewnie jak wynurzenia Boomera ;) Ale tak właśnie odebrałam tę pozycję. Ciekawie byłoby poznać perspektywę osoby, dla której przedstawione historie były szokujące i nowe.

eeeeeeee.... taka seeeee.... jak caly ten Tik Tak Tok ;) nic nowego poza tym, ze to zlo.

Na półkach: , , , , , ,

Po wysłuchaniu cieszę się, że nie należę do ludzi zagrożonych tą influenserską modą. Współczuję młodzieży bo tak jak bohater, nawet nie zdają dobie sprawy z tego co im grozi jeśli wpadną w ten ocean sztuczności, hipokryzji, wyzysku, braku zasad i wielu innych złych doświadczeń, które ich czekają. Brawa dla autora za szczere opisanie i zdemaskowanie tego niby cukierkowego półświatka. Szkoda, że zapłacił taką cenę. Oby ta książka była ostrzeżeniem dla młodych cwaniaków, którzy myślą, że łatwy pieniądz przychodzi łatwo i bez żadnych negatywnych konsekwencji. Oby rodzice tych dzieci w porę ich przystopowali, choć biorąc pod uwagę nikły kontakt rodziców z dziećmi, może to być trudne. Trzymam kciuki aby książka uratowała przed upadkiem niejednego przedstawiciela młodego pokolenia. Czasem warto posłuchać starszych i bardziej doświadczonych.

To opowieść Janka o tym, jak został, był influenserem, to też historia o tym, dlaczego z TikTokowego świata się wypisał i nie zamierza wracać.

To bardzo szczera książka, autor dzieli się nie tylko ciekawostkami z branży, ale to co jest moim zdaniem najmocniejszą stroną, swoimi przeżyciami wewnętrznymi, tym co go dotknęło, przeorało i sprawiło, że idzie w innym kierunku, uwzględniając swoje potrzeby i zdrowie psychiczne. Jest w tej smutnej historii dużo światła, nadziei i samoświadomości. To co również zasługuje na uwagę, to język, błyskotliwy i zaczepny. Fragmenty o pobycie w szpitalu psychiatrycznym, mierzeniu się z codziennością uzależnienia, cierpienia, ratowania starych przyjaźni, są tymi, które zasługują na osobną książkę.

W trakcie czytania, kiedy myślałam, że już znam patent kolejności rozdziałów, czy doboru tematów, okazywało się, że jestem w błędzie. Przez to miałam poczucie lekkiego bałaganu. Mam też wrażenie, że Janek nie wyczerpał tematu z okładki. Obawiam się, że jego prywatne doświadczenia nie przełożą się nie zmniejszenie chęci bycia influencerem wśród młodych ludzi, o ile w ogóle sięgną po tę książkę, bo pewnie łatwiej byłoby im zobaczyć video. Ten TikTokowy świat ma na kartach tej historii jednak dużo koloru i wabiacych benefitów, ktoś muszę widzieć głównie to, przez proporcję.

Jestdm bardzo ciekawa i chętnie przeczytałabym więcej o doświadczeniach emocjonalnych Janka. Mniej interesuje mnie świat celebrytów, a bardziej emocjonalny rollercoaster, jaki przeżywają osoby siedzące w tych barwnych wagonikach. Może ktoś kiedyś wpadnie na pomysł, aby nakręcić film na bazie doświadczeń influencerów, to zwiększy szanse na dotarcie do młodych.

🔥 Ocena 1-10: 8
⭐️ Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak

,Nie zostawaj influencerem"
Autor: Janek Strojny
Ocena: ⭐️4/10
Data zakończenia czytania: 21.03.2024
__________________________________________
Recenzja
Mam takie wrażenie, że celem Janka wcale nie było ,,chronienie młodych odbiorców" tylko przekonanie osób, które nie siedzą w tym świecie do swoich spostrzeżeń, które w ogóle mijają się z prawdą. Przez całą książką autor podając argumenty dlaczego mamy ,,nie zostawać influencerami",przekazuję swoje doświadczenia i obserwację tłumacząc, że "tak jest i ja wiem". Dlatego warto jest też posłuchać wypowiedzi innych twórców ( a jest ich wielu np. prostracja, która nagrała całą recenzję na temat książki Janka),a nie ślepo wierzyć w wypowiedzi jednej osoby, która w tym momencie już nie jest nawet związana z tym światem. Więc dlaczego dałam 4 gwiazdki zamiast jednej? Uważam, że nie jest to książka którą powinien przeczytać każdy nastolatek, bo są o wiele lepsze książki edukacyjne, jednakże dla osób spędzających dosyć dużo czasu w internecie i social mediach może dać to nowe spojrzenie ,pokazujące jak ci ludzie są nieszczerzy i fałszywi. Ale warto jest mieć też z tyłu głowy to, że w całym internecie istnieją też osoby, które tworzą treści interesujące i na serio fajne.

,Nie zostawaj influencerem"
Autor: Janek Strojny
Ocena: ⭐️4/10
Data zakończenia czytania: 21.03.2024
__________________________________________
Recenzja

Ta książka to złoto! Na pewno znajdzie się w mojej topce marca.
Serio! Czytajcie, nie zastanawiajcie się.

Wnikliwy czytelnik znajdzie tu ogrom tipów jak rozwinąć swoje konto w social mediach.
Ale znajdzie też niezwykle ważne ostrzeżenie, jak życie w sieci może przysłonić i zniszczyć to prawdziwe.

Autor zwraca uwagę na to, jak cienka jest granica między realem, a internetem. Jak wiele można stracić, myśląc bezustannie o zwiększaniu lajków i zasięgów.

Janek Strojny wylogował się z sieci, zaczął żyć prawdziwym życiem i napisał tę niezwykle ciekawą, mądrą i potrzebą książkę, której przeczytanie bardzo Wam polecam.

Ta książka to złoto! Na pewno znajdzie się w mojej topce marca.
Serio! Czytajcie, nie zastanawiajcie się.

Autor zwraca uwagę na to, jak cienka jest granica między realem, a...

Książka to ważne i bardzo aktualne spojrzenie w głąb środowiska współczesnych celebrytów. Napisana lekkim językiem traktuje o rzeczach trudnych i dlatego przeczytałem z dużym zainteresowaniem.
Pozycja obowiązkowa dla każdego kto tworzenie treści chce się zajmować, kto te treści konsumuje, a także dla każdego rodzica.

Dla mnie książka miała duży walor edukacyjny o współczesności i młodym pokoleniu, trochę jakbym słuchał o równoległej rzeczywistości o której nie wiedziałem, a jest obok. Przedstawiona historia w pewnym sensie przypomina wyznanie alkoholika, narkomana lub hazardzisty, który zszedł na dno ale wyszedł z nałogu i naprawił swoje życie. Dawno minęły czasy kiedy sądziliśmy, że uzależnić się można tylko od substancji psychoaktywnych. Obecnie wiemy, że nałóg to też zachowania np.: hazard, media społecznościowe, pornografia, itp. Ta książka uświadomiła mi, że jest nowe uzależnienie, o którym nie miałem wcześniej pojęcia: ZASIĘG, ze wszystkimi jego prawdziwymi, dopaminowymi i złymi konsekwencjami.

Janek Strojny przez lata prowadził bardzo popularne konto na TikToku. Obserwowały go setki tysięcy osób, co przekładało się na pieniądze. Świat mediów społecznościowych wciągnął go na tyle, że mężczyzna przypłacił to zdrowiem psychicznym. Autor bez cenzury opowiada o swojej drodze na „szczyt” TikToka, walce o zdrowie i ucieczce od mediów społecznościowych.

Bardzo dobrze czytało się tę książkę. Wyniosłam z niej wiele informacji. Podziwiam autora, że potrafił tak bardzo się obnażyć. Uwiera mnie tylko jedna rzecz. Mimo że autor chce pokazać, ile zła może wyrządzić TikTok, generalnie media społecznościowe, to jednak podpowiada, co należy zrobić, aby zasięgi były coraz lepsze, a konto popularniejsze. Książka byłaby świetnym materiałem dla młodzieży, która ślepo wierzy i korzysta z mediów społecznościowych.

Bardzo dobrze...

• Reportaż
  • Empik Go
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Nie zostawaj influencerem