Ja, Dago Władca

Cykl: Dagome Iudex (tom 3)
Wydawnictwo: Pojezierze
837002372X
Agent

Akcja tej TRYLOGII rozgrywa się w IX wieku, w czasach Polski przedchrześcijańskiej i prowadzi do momentu utworzenia państwa przez Mieszka I. Bohaterem powieści jest ogarnięty chorobą zwaną Żądzą Czynów, Dago Pistun.
Dwa pierwsze tomy bywają w bibliotekach, trzeci - ostatni to biały kruk!

Pablos | 2011-03-02
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 01 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzeci tom “Dagome iudex” znacznie bardziej, niż na samym Dago Panu i Piastunie skupia się ne jego czterech potomkach: Lestku, Siemowicie, Awdańcu i Pałuce. Sytuacja ta zostaje wyjaśniona zmianami, jakie w Piastunie zaszły - osiągnąwszy siłę wieku przestał brać czynny udział w życiu Państwa Polan, co miało dwie przyczyny. Pierwszą z nich był prosty fakt, iż na chwilę obecną nie zostało mu wiele ziem do podbicia - jedynie południe, lecz tam trwa Wielka Morawa, rządzona przez Svatopluka (Świętopełka I), władcy mocarnego i groźnego. Drugą przyczyną była miłość i sentyment, uczucia, których u Piastuna nikt się nie spodziewał.

Jak na lud, który ma w sobie tyle samo z olbrzymów, co z karłów, przystało, między synami władcy szybko dochodzi do politycznych konfliktów. Książka opowiada o wszelakich manipulacjach, jakich dopuszczają się potomkowie, którym zdaje się, iż są olbrzymami podobnymi ojcu. Dago zostaje uznany za karła, mówią, iż choruje na Brak Woli... Czytelnik poznając losy...

Galfryd | 2018-05-31
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Znakomite zwieńczenie genialnej trylogii , historyczne fantasy opisujące legendarne początki państwowości polskiej. Trzeci tom nieznacznie ustępuje swym poprzednikom, głównie z uwagi na fakt, że tym razem to nie sam Dago jest bohaterem powieści, a walczący o poszerzenie władztwa Polan i uznanie w oczach ojca synowie. Odrobinę mniej jest też w finałowej części trademarków całej serii - wulgarnego, brutalnego seksu, oraz nieco spowszedniałych zdrad, wiarołomstw i okrucieństw, niemniej nadal nie sposób oderwać się od czytania.
Gdy w zakończeniu drugiej części sagi otruty i zdradzony Piastun wraca do życia i mści się na zdrajcach, wydaje się, że post-arturiański mit osłabionego i wracającego do siły władcy został przez Nienackiego skutecznie wykorzystany. Motyw Słabego Króla powraca jednak z całą mocą w trzecim tomie.
Państwo Polan wkracza w okres stabilizacji i  pokoju. Dago Piastun podpisawszy traktaty z sąsiadami zapewnia ludności bezpieczeństwo od najazdów i możliwość szybkiego...

Agent | 2010-03-20

Nie moge wyjść z podziwu! Sądziłam dotąd, że znam Nienackiego. Myliłam się!

Kasia | 2016-06-26
Przeczytana: czerwiec 2016

Domeru | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 lipca 2017

Dużo trucia i pieprzenia, przy czym odnosi się to zarówno do sposobu narracji jak i do warstwy fabularnej. Bardzo mocno w dół w porównaniu z poprzednimi tomami, nawet szkoda się rozpisywać na ten temat - doczytane (a właściwie - zmęczone) i wystarczy.

Karol | 2014-07-16

Szkoda, że taka słaba w porównaniu do Ja, Dago i Ja, Dago Piastun.

kokorka | 2016-03-30

Ciężko zdobyta :D

koemata | 2014-03-01
Na półkach: Przeczytane, Az w 2014
Przeczytana: 01 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dago żył 100 lat

zbigniew1oo | 2012-09-26