Mirror, Mirror

Jaguar
2017-10-11
2017-10-11
Zuzanna Byczek
debiut literacki literatura angielska manipulacja poszukiwanie prawdy problemy młodzieży przestępstwo przyjaźń śledztwo ucieczka od życia zabójstwo zdrada

Od początku właściwie drażniły mnie na siłę wprowadzone wulgaryzmy. Jest to historia dzieci z dorosłymi problemami, przykro się to czyta.
Książka według mnie jest przeznaczona dla osób w wieku max do liceum, dla starszych już zbyt młodzieżowy styl pisania.
Historia miała potencjał ale mam wrażenie że przez wprowadzenie takiej ilości wątków z każdym z głównych bohaterów wszystko trochę się pogubiło. Już od połowy właściwie główny wątek się zmienił. Dziwnie się między bohaterami porobiło i naprawdę słabo się to czytało. Zdecydowanie zbyt powymyślana fabuła, za dużo wszystkiego, nierealne sytuacje.
Temat Red czytało mi się w dziwny sposób, nie wiem co o tym myśleć, można było na początku wytłumaczyć sytuację, a nie w połowie książki napomknąć o naprawdę istotnej rzeczy.
Koniec końców uważam że historia była zbyt trudna do wyobrażenia sobie w rzeczywistości, przez co ciężko mi się to czytało. Może kilka lat wcześniej gdy byłam młodsza byłabym zaintrygowana tym że moi rówieśnicy robią takie rzeczy ale teraz jest to dla mnie tylko bajeczka.

Pokochałem tę książkę i odnalazłem w niej siebie. Poruszane jest tutaj wiele problemów współczesnych nastolatków. Wykluczenie, brak akceptacji ze strony środowiska, pijaństwo, patologia w rodzinie… Warte wspomnienia jest też, że główna bohaterka reprezentuje środowisko LGBTQIAP+ . Styl pisania jest przyjemny, książka jest absolutnie wciągająca i fascynująca.
„Jeśli nikt was nie słucha, krzyczcie z całych sił. Każdy zasługuje na głos.”

„Jeśli nikt was...

Czytałxm ją po raz pierwszy w 2017 roku, ale niewiele z niej pamiętałxm. Znalazłxm audiobooka na Legimi i zaczęłxm słuchać.
Niestety, z biegiem fabuły przypomniałxm sobie, jakie jest rozwiązanie głównej tajemnicy, wiec nie miałxm z niej takiej przyjemności, jak za pierwszym razem. Także elementu zaskoczenia nie było.
Natomiast ta książka ma dużo ciekawego do zaoferowania - kwestie tożsamości, rodziny (też dysfunkcyjnej),przyjaźni, zagubienia, zaufania niewłaściwym osobom itd.
Także nie jest to zła książka. Broni się nawet mimo upływu 6 lat. Po prostu najlepsze wrażenie ona robi tylko raz - podczas pierwszego czytania.

Natomiast ta książka ma dużo ciekawego do zaoferowania -...

Może nie powinnam się wypowiadać o lekturze, bo przede wszystkim dawno już nie mam nastu lat, a po drugie, co rzadko mi się zdarza, odkładam audiobook niedokończony, ale....

Poza sporą liczbą wulgaryzmów (co już ani nie dziwi ani nie szokuje) i płytkim przedstawieniem poważnych tematów (zaginięcie przyjaciółki, osamotnienie, zaburzenia odżywiania, prześladowanie ze strony rówieśników),nie jestem w stanie w tej powieści dopatrzeć się czegoś, co mogłoby ją w jakiś sposób wyróżnić.

Jest niby zagadka kryminalna typu "kto, jak i dlaczego", ale nic tu nie porusza, nie skłania do refleksji, a co najgorsze nie zaciekawia na tyle, by chcieć poznać rozwiązanie.
Wieje nudą i brakiem autentyczności, a potencjał, by uczynić z pomysłu fajną historię, zapadającą w pamięć na dłużej, moim zdaniem, został zmarnowany.

Nie polecam.

Zaskoczyła mnie Cara tą książką. Spodziewałam się lekkiej młodzieżówki, a tymczasem mamy wiele poważnych tematów, z jakimi borykają się młodzi ludzie. Do tego książka napisana jest przewrotnie, do połowy książki nie wiedziałam kim tak naprawdę jest narrator. Do tego lekki język, wartka akcja, ciekawe postacie. Chętnie przeczytałabym więcej spod pióra pani Delevingne.

Książka nie jest zła. Jest to typowa młodzieżówka. Porusza problemy społeczne młodzieży i to jak wykluczenie rujnuje ich świat. Wątek kryminalny jest naprawdę bardzo mały. Spodobało mi się pokazanie jak social media mogą zniszczyć życie oraz jak z drugiej strony są przydatne. Dużo przekleństw jak to na nastolatków przystało. Na początku książka strasznie nudziła, dopiero później po 200 stronie się rozkręciło, by przeczytać ją szybko. Powiem szczerze, że przez tą powieść zaliczyłam mały spadek czytelniczy.
Książka porusza fajne tematy i myślę, że dla młodszych czytelników będzie ona fajnym wyborem.

Po książkę sięgnęłam z absolutnej ciekawości, bo Carę Delevignę znałam z wybiegów i filmów i interesowało mnie czy to będzie kolejny gniot celebrytki. Zazwyczaj poprzestawałam na przeglądnięciu książki, ale w przypadku tej pozycji zaintrygowało mnie, że nie jest to poradnik z serii jak żyć a książka dla młodzieży z treścią. Pozytywnie mnie zaskoczyła, bo fabuła się kleiła. A małe rozeznanie w rozterkach związanych z tym jakie emocje wywołuje brak obecności młodzieży w social mediach sprawiło, że te wątki były dla mnie ciekawe i edukacyjne.

Ciekawie poprowadzona akcja, w której grupa nastolatków próbuje rozwiązać tajemniczą sprawę przyjaciółki. Doprowadzi to do niespodziewanych skutków.
Nagły zwrot akcji w połowie książki wyjaśnia miejscami dziwną formę pisania.

Nagły zwrot akcji w połowie książki wyjaśnia miejscami dziwną formę pisania.

Opowieść o współczesnych nastolatkach. Z dużą ilością problemów. Trochę dziwiło, że okazali się sprytniejsi niż policja.

Czytam sporo kryminałów więc sprawcy się domyśliłam, chociaż nie okoliczności. I plot twist z Red mocno mnie zaskoczył za co dodatkowy punk. Ogólnie książka jest momentami nudna, monetami ciekawa. Najbardziej wciąga pod koniec. Czasami wkurzy, czasami wzruszy. Porusza sporo rodzinnych problemów. Jest ok.
Fajnie że dobrze się skoczyła, polubiłam tę paczkę dzieciaków :)

Fajnie że dobrze się skoczyła, polubiłam tę paczkę dzieciaków :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2017