Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Bukowy Las
When My Heart Joins the Thousand
Aisha

Przejmująca opowieść o trudnym uczuciu, które połączyło dwoje młodych ludzi: dziewczynę z zespołem Aspergera i przewlekle chorego chłopaka, który spróbował przebić skorupę otaczającą jej serce. Alvie źle się odnajduje wśród innych ludzi, ale ma to w nosie. Wystarczy, że dotrwa do osiemnastych urodzin bez większej wpadki, a stanie się wolna. Potrzebuje tylko świętego spokoju i pozytywnej...

Alvie źle się odnajduje wśród innych ludzi, ale ma to w nosie. Wystarczy, że dotrwa do osiemnastych urodzin bez większej wpadki, a stanie się wolna. Potrzebuje tylko świętego spokoju i pozytywnej opinii kuratora, który ma jej pozwolić na samodzielne życie. Jednak los stawia na jej drodze Stanleya, kogoś tak samo dziwnego jak ona. Podpierającego się laską, chłopaka o ciele kruchym jak szkło. Wbrew swojej woli Alvie zbliża się do Stanleya, jednak nie potrafi zapomnieć tego, co się stało z ostatnią osobą, którą kochała. Przeszłość nie daje dziewczynie spokoju, ale jeśli Alvie znajdzie siłę, by stawić czoło wrogowi, który tkwi w niej samej, może uda jej się wreszcie znaleźć w życiu szczęście.

"Przepiękna opowieść o miłości, głęboka i prawdziwa, w niesamowity sposób rozprawiająca się z negatywną wizją autyzmu".
"Kirkus Review"

"Historia miłosna, która znajdzie uznanie także wśród dorosłych czytelników. Miłość dwojga głównych bohaterów to wywalczone z trudem, ale bardzo zasłużone uczucie".
"SLJ"

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

midnight94 | 2018-07-03

To historia siedemnastoletniej Alvie, która ma zespół Aspergera (teraz już oficjalnie zrezygnowano z tej nazwy). Dziewczyna chce się usamodzielnić i nie być ciągle skazana na łaskę ośrodka. Aby się to udało jej psycholog sugeruje jej znalezienie przyjaciela, żeby pokazała, że naprawdę jest w stanie sama funkcjonować, że da sobie radę. Wkrótce po tym poznaje Stanleya – chłopaka, który podpiera się laską i zmaga się z tajemniczą chorobą.
Steiger pokazuje drugą stronę medalu, bo rzadko zdarza się żeby to główny bohater był osobą z Aspergerem i w dodatku przedstawionym w tak pozytywny sposób. Najczęściej pokazuje się jak to jest radzić sobie z osobą cierpiącą na tę przypadłość, ale nikt nie zastanawia się jak być kimś z Aspergerem. Ta książka pokazuje jakimi problemami boryka się Alvie i jak stara się z nimi sobie radzić, chociaż nie zawsze potrafi zrozumieć kierowane wobec niej zarzuty. Pokazuje też jakie przykrości spotykają osoby z Aspergerem ze strony społeczeństwa, które uważa ich...

GZal | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

"Do bulwersującej sytuacji doszło w jednej ze szkół niepublicznych na warszawskim Bemowie. Do jednej z klas miało dołączyć dwoje dzieci ze spektrum autyzmu. Pozostali rodzice zdecydowanie się sprzeciwili."
(źródło: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,23750902,rodzice-nie-zgodzili-sie-na-dzieci-z-autyzmem-w-klasie-bede.html)
To informacja z początku sierpnia 2018. Każdemu z tych rodziców należałoby nakazać przeczytanie książki A.J. Steiger. Może coś by do nich dotarło. Choć pewnie w wielu przypadkach to walenie głową w mur ich własnego samopoczucia i komfortu.

Nie chcąc ujawniać treści i psuć przyjemności z akcji napiszę tylko, że to jedna z najciekawszych młodzieżówek dotyczących świata osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Agatozaur | 2018-06-11

Cudowna historia, która jest lekcją tolerancji i pogromcą ignorancji, dotykającej osoby z autyzmem. To także wzruszająca i urocza historia miłosna dwojga ludzi o kruchych sercach i równie kruchych ciałach. Gorąco polecam.

deerman22 | 2018-12-01

Uwielbiam fabuły, które zyskują w miarę czytania. Modyfikatory znanych zasad gry. Doceniam też każde podjęcie próby napisania książki o niełatwym pojęciu jakim jest jakiekolwiek spektrum autyzmu. Na fali Atypowego pojawiło się i serce. Choć momentami cukierkowe potrafi porazić autentycznością. Może ta książka nie zostanie w czytelniku do końca świata i dzień dłużej, jest jednak warta uwagi. Może na poprawę nastroju, jeśli ktoś myśli, że jego życie jest trudne. Może dla uświadomienia sobie ile miłość potrafi pokonać przeszkód. A może by pokazać, że każda inność nie ma tylko jednego wymiaru i to, co dla jednych jest wadą dla innych może być zaletą.

Weatherwax | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

„Moje serce, mój wróg”, to już (albo raczej dopiero) moja druga książka o sobie z zespołem Aspergera. Lubię czytać o bohaterach borykających się z tym problemem. Z jednej strony są aspołeczni, a z drugiej bardzo inteligentni, potrafią zapamiętywać wiele informacji. Ich bezpośredniość i brak zahamować w trakcie rozmów doprowadza nie raz do zabawnych ale i również niebezpiecznych sytuacji.
„Moje serce, mój wróg” ukazuje zespół Aspergera o wiele bardziej „realistycznie”, niż „Gdy słowa zawodzą”. Ta druga książka jest bardziej infantylna i pogodna. Różnica wynika pewnie w dużym stopniu z sytuacji rodzinnej w jakiej znajdują się bohaterowie obu książek. Dawid z „Gdy słowa zawodzą” ma kochająca rodzinę, która go wspiera, stara zrozumieć, pewnie też nie mieli łatwo, ale nauczyli się żyć z Aspergerem. W tej książce Alvie nie ma tyle szczęścia. Ma tylko mamę, która nie radzi sobie z problematycznym dzieckiem, przerasta ją to, choć myślę, że sama miała problemy ze sobą. Bardzo mnie...

Czytaczyk | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Po przeczytaniu opisu zostałam niesamowicie zaintrygowana tą historią. Liczyłam na piękną i poruszającą historię. Moje oczekiwania zostały w każdym calu spełnione.
Jestem całkowicie zauroczona książką Steiger A. J.. Autorka porusza w niej ważne tematy w lekki i chwytający za serce sposób. Fabuła jest naprawdę interesująca, choć nie jest jakaś niesamowicie nieschematyczna. Wiele sytuacji można przewidzieć, ale nie skupiałam się na tym. Czerpałam czystą przyjemność z czytania. Autorka posługuje się lekkim i przystępnym piórem, które tylko ułatwia błyskawiczne pochłanianie treści. Bohaterowie są pełnokrwiści i uroczy, z łatwością zaskarbili sobie moją dozgonną sympatię. Jestem pewna, że jeszcze długo o nich nie zapomnę. Gdy ich obraz będzie zacierał mi się w pamięci, to z czystą przyjemnością ponownie sięgnę po tę książkę, aby znowu wczuć się w ich losy i osobowości. Dawno nie miałam do czynienia z tak dobrze nakreślonymi postaciami. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Steiger w swojej...

książek: 2033
olga | 2018-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

17-letnia Alvie Fitz ma autyzm, chce się jednak usamodzielnić, by uniknąć zamknięcia w ośrodku opiekuńczym. Praca w zoo pozwala jej nie tylko opłacić rachunki; Alvie lubi zwierzęta (szczególnie króliki) i czuje się wśród nich lepiej, niż wśród ludzi. Jednak pewnego dnia poznaje Stanley'a, chłopaka cierpiącego na wrodzoną łamliwość kości - i wszystko się zmienia. Zamknięta w sobie Alvie nie zamierza się angażować. Mimo to Stanley powoli staje się częścią jej życia i kruszy mur, którym się obwarowała. Ich źle zaczęta znajomość, która miała skończyć się na jednorazowym seksie (tak, tak! nie przewidziało Wam się), zaczyna powoli zmieniać się w głęboką więź. Im jednak stają się sobie bliżsi, tym wyraźniej Alvie czuje, że musi to zakończyć, by uniknąć katastrofy, do której w swoim przeczuciu niechybnie doprowadzi...
MOJE SERCE, MÓJ WRÓG to historia dwójki nastoletnich odludków, żyjących na marginesie społeczeństwa. Ona z autyzmem, on kruchy jak patyczek, oboje z mnóstwem piętrzących się...

pisareczka | 2018-06-14

Niesamowita książka, która zasługuje na uwagę każdego, zwłaszcza tego, kto czasem czuł się niedoskonały. Bohaterowie są zupełnie inni od typowych książkowych piękności i ideałów, których największą wadą potrafi być to, że pochłaniają w nadmiarze dropsy. Dziewczyna z Aspergerem i chłopak podpierający się przy chodzeniu laską to para, która zdaje się być skazana z miejsca na niepowodzenie. Jednak oni walczą, mierzą się z przeciwnościami losu i z samymi sobą. I jest to trudna walka, bo życie właśnie takie jest. Przytrafia się w nim wiele paskudnych historii, a gdy pojawia się szansa na szczęście, może się ona okazać przerażająca.
Dodatkowym plusem tej historii jest ukazanie odczuć osoby z ZA, od reakcji na dotyk i innych ludzi, po zdenerwowanie wywołane gryzącym materiałem ubrania. To cenna lekcja empatii.

Lenka | 2018-04-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Gorąco polecam. Nie wiem co jeszcze mogłabym napisać o tej książce, aby nie zdradzić za wiele. Jestem całkiem zakochana w tej powieści. I uwielbiam Alvie - jedną z najbardziej rzeczywistych, realistycznych i niebanalnych postaci z literatury młodzieżowej. Pozycja dla każdego.

Więcej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2018/04/moje-serce-moj-wrog-j-steiger.html

aktorka246 | 2018-11-11
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2018

Powiem szczerze, że jest to na prawdę dobra książka, opowiadająca o przeżyciu, i osoby mającej zespół Aspergera. Wydaje mi się, że autorka bardzo dobrze ukazała na czym polega ten zespół. Jeśli chodzi o wątek miłosny, to już trochę gorzej, on jak ukochany głównej bohaterki, Stalney, wydawali mi się bardzo nierealistyczni. I w tych momentach, ciężko było mi się przekonać do głównej bohaterki. O wiele bardziej potrafiłam ją polubić w momentach gdy była sama. Stalney wydawał mi się zbyt idealny. I to co mi przeszkadza ostatnio w amerykańskich książkach dla młodzieży, czyli wszechobecny temat seksu. Ja wiem, że jest to ważny temat w życiu młodzieży, ale bez przesady, czułam, że był taki na siłę, jakby autorka nie wierzyła w siebie, że książka nie spodoba się młodzieży gdyby tego tematu nie było, więc dawała go gdy tylko można było.
Polecam książkę, nie tylko młodzieży, ale również rodzicom, ta historia może im otworzyć na niektóre sprawy oczy, o tym, że nie zawsze rzeczy, które...