Moje serce, mój wróg

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Bukowy Las
When My Heart Joins the Thousand
Aisha

Przejmująca opowieść o trudnym uczuciu, które połączyło dwoje młodych ludzi: dziewczynę z zespołem Aspergera i przewlekle chorego chłopaka, który spróbował przebić skorupę otaczającą jej serce. Alvie źle się odnajduje wśród innych ludzi, ale ma to w nosie. Wystarczy, że dotrwa do osiemnastych urodzin bez większej wpadki, a stanie się wolna. Potrzebuje tylko świętego spokoju i pozytywnej...

Alvie źle się odnajduje wśród innych ludzi, ale ma to w nosie. Wystarczy, że dotrwa do osiemnastych urodzin bez większej wpadki, a stanie się wolna. Potrzebuje tylko świętego spokoju i pozytywnej opinii kuratora, który ma jej pozwolić na samodzielne życie. Jednak los stawia na jej drodze Stanleya, kogoś tak samo dziwnego jak ona. Podpierającego się laską, chłopaka o ciele kruchym jak szkło. Wbrew swojej woli Alvie zbliża się do Stanleya, jednak nie potrafi zapomnieć tego, co się stało z ostatnią osobą, którą kochała. Przeszłość nie daje dziewczynie spokoju, ale jeśli Alvie znajdzie siłę, by stawić czoło wrogowi, który tkwi w niej samej, może uda jej się wreszcie znaleźć w życiu szczęście.

"Przepiękna opowieść o miłości, głęboka i prawdziwa, w niesamowity sposób rozprawiająca się z negatywną wizją autyzmu".
"Kirkus Review"

"Historia miłosna, która znajdzie uznanie także wśród dorosłych czytelników. Miłość dwojga głównych bohaterów to wywalczone z trudem, ale bardzo zasłużone uczucie".
"SLJ"

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

doczytam | 2019-05-19

"Alvie źle się odnajduje wśród innych ludzi, ale ma to w nosie. Za długo musiała przełykać niezliczone tabletki oraz porady dorosłych: "Zaadoptuj się. Udawaj, że jesteś normalna". To brzmi tak łatwo i banalnie, prawda? Plan na teraz: dotrwać do osiemnastych urodzin bez większej wpadki, a będzie samodzielna i niezależna. W o l n a. Jeśli jej się nie uda, trafi do państwowego ośrodka. Co się wtedy stanie z Chance'em, pozbawionym skrzydła myszołowem z zoo, w którym pracuje? To przyjaciel Alvie; ludzie są tacy przereklamowani... Jednak los stawia na drodze dziewczyny Stanleya, kogoś tak samo dziwnego jak ona. Posiadającego się laską chłopaka o ciele kruchym jak delikatne szkło. Wbrew swojej woli Alvie zbliża się do niego, ale nie potrafi zapomnieć tego, co się stało z ostatnią osobą, którą kochała. Jeśli znajdzie siłę, by stawić czoło wrogowi, który tkwi w niej samej, może uda jej się wreszcie znaleźć w życiu szczęście?" Przyznam się szczerze, że po przeczytaniu tego opisu, stałam się...

Eleonora | 2019-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2019

"Moje serce, mój wróg" przeczytałam w ciągu jednego dnia. Przepiękna historia oraz jedna z niewielu, po którą naprawdę powinna sięgnąć młodzież. Uczy, dostarcza prawdziwych emocji i skłania do refleksji.

Mimo to znalazło się coś, co nie wpasowało mi się w fabułę. A mianowicie temat seksu. Wydaje się, że wcale tu niepotrzebny i dodany tak jakby na siłę. Jest to jednak drobny szczegół, a na tle całej powieści niemalże niewidoczny.

Książka bardzo dobrze oddaje problemy bohaterów i ich zmagania, z którymi muszą się mierzyć na co dzień. Opowieść głęboka i prawdziwa, która znajdzie uznanie także wśród dorosłych czytelników.

Klaudia_p | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

"Moje serce, mój wróg" A. J. Steiger to książka o której nie da się zapomnieć. W tej powieści odkrywamy historie siedemnastoletniej Alvie, która zmaga się z zespołem Aspergera. Straciła ona matkę w młodym wieku, a ojca nigdy nie poznała. Kiedy trafiła do ośrodka wychowawczego pragnęła z niego uciec, dlatego w tak młodym wieku usamodzielniła się - wprowadziła do wynajmowanego mieszkania i znalazła pracę w ogrodzie zoologicznym. Wciąż pozostawała pod nadzorem kuratora - do 18 roku życia. Nie miała ona przyjaciół, ze względu na swoją chorobę, trudno jej było zawrzeć znajomości. Za to uwielbiała zwierzęta. Bardzo lubiła chodzić do parku na spacer. Często widziała tam chłopaka. Pewnego dnia zauważyła że on wrzuca telefon do wody. Kiedy odszedł, wyłowiła go i sprawdziła do kogo należy. W domu skontaktowała się z nim. Ich znajomość polegała głównie na przesyłaniu maili. Alvie nigdy nie spodziewała się, że znajdzie w sobie tyle odwagi, żeby kogoś poznać. Czy ich znajomość przetrwa? Czy...

Weatherwax | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

„Moje serce, mój wróg”, to już (albo raczej dopiero) moja druga książka o sobie z zespołem Aspergera. Lubię czytać o bohaterach borykających się z tym problemem. Z jednej strony są aspołeczni, a z drugiej bardzo inteligentni, potrafią zapamiętywać wiele informacji. Ich bezpośredniość i brak zahamować w trakcie rozmów doprowadza nie raz do zabawnych ale i również niebezpiecznych sytuacji.
„Moje serce, mój wróg” ukazuje zespół Aspergera o wiele bardziej „realistycznie”, niż „Gdy słowa zawodzą”. Ta druga książka jest bardziej infantylna i pogodna. Różnica wynika pewnie w dużym stopniu z sytuacji rodzinnej w jakiej znajdują się bohaterowie obu książek. Dawid z „Gdy słowa zawodzą” ma kochająca rodzinę, która go wspiera, stara zrozumieć, pewnie też nie mieli łatwo, ale nauczyli się żyć z Aspergerem. W tej książce Alvie nie ma tyle szczęścia. Ma tylko mamę, która nie radzi sobie z problematycznym dzieckiem, przerasta ją to, choć myślę, że sama miała problemy ze sobą. Bardzo mnie...

deerman22 | 2018-12-01

Uwielbiam fabuły, które zyskują w miarę czytania. Modyfikatory znanych zasad gry. Doceniam też każde podjęcie próby napisania książki o niełatwym pojęciu jakim jest jakiekolwiek spektrum autyzmu. Na fali Atypowego pojawiło się i serce. Choć momentami cukierkowe potrafi porazić autentycznością. Może ta książka nie zostanie w czytelniku do końca świata i dzień dłużej, jest jednak warta uwagi. Może na poprawę nastroju, jeśli ktoś myśli, że jego życie jest trudne. Może dla uświadomienia sobie ile miłość potrafi pokonać przeszkód. A może by pokazać, że każda inność nie ma tylko jednego wymiaru i to, co dla jednych jest wadą dla innych może być zaletą.

aktorka246 | 2018-11-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 04 listopada 2018

Powiem szczerze, że jest to na prawdę dobra książka, opowiadająca o przeżyciu, i osoby mającej zespół Aspergera. Wydaje mi się, że autorka bardzo dobrze ukazała na czym polega ten zespół. Jeśli chodzi o wątek miłosny, to już trochę gorzej, on jak ukochany głównej bohaterki, Stalney, wydawali mi się bardzo nierealistyczni. I w tych momentach, ciężko było mi się przekonać do głównej bohaterki. O wiele bardziej potrafiłam ją polubić w momentach gdy była sama. Stalney wydawał mi się zbyt idealny. I to co mi przeszkadza ostatnio w amerykańskich książkach dla młodzieży, czyli wszechobecny temat seksu. Ja wiem, że jest to ważny temat w życiu młodzieży, ale bez przesady, czułam, że był taki na siłę, jakby autorka nie wierzyła w siebie, że książka nie spodoba się młodzieży gdyby tego tematu nie było, więc dawała go gdy tylko można było.
Polecam książkę, nie tylko młodzieży, ale również rodzicom, ta historia może im otworzyć na niektóre sprawy oczy, o tym, że nie zawsze rzeczy, które...

mrs_cholera | 2018-11-06

mrs-cholera.blogspot.com

Mało która młodzieżówka mi się podoba i przedstawia faktyczną wartość. Ale z masochistycznym uporem sięgam po kolejne. Dlaczego to sobie robię? Żeby w końcu znaleźć, rozkochać się i opowiedzieć wam o takim tytule jak ,,Moje serce, mój wróg'’.

Wiele rzeczy sprawiało mi ból – jaskrawe światła, głośne dźwięki, drapiące ubrania- ale kiedy o tym mówiłam, nikt mi nie wierzył.

,,Zaadaptuj się. Udawaj, że jesteś normalna.’’ Alvie słyszała to zbyt wiele razy i od zbyt wielu ludzi, od których oczekiwała akceptacji i zrozumienia. Dorośli zawiedli pokładane w nich zaufanie i złamali swój autorytet. Zamknęła się na ich słowa, przepisywane tabletki oraz ludzi w ogóle.

I teraz, chociaż źle się odnajduje wśród innych, za wszelką cenę stara się udowodnić, że jest w stanie bez większych przeszkód utrzymać się i żyć przeciętnie. Inaczej wrócić do ośrodka dla problematycznych nastolatków. Alvie musi temu sprostać do osiemnastych urodzin bez większej wpadki, żeby mogła być...

Ivanerda | 2018-10-05

Byłam zaskoczona tą książką. Nie spodziewałam się tak dobrej, przejmującej i nietuzinkowej historii. Bohaterowie są daleko od ideałów, co stanowi zdecydowany plus. Ich problemy nie przysłaniają głównego wątku, jedynie stanowią najlepsze dla niego tło. Szczerze polecam wszystkim!

Aypa | 2018-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 września 2018

Książka bardzo mi się podobała, ale czułam, że jest skierowana do czytelnika trochę młodszego ode mnie. Nie potrafiłam się w 100% zaangażować w przedstawione tutaj wydarzenia, a także zabrakło mi czegoś bym mogła całkowicie utożsamić się z bohaterami. Chociaż ci, są największym brylantem dla tej pozycji. Alvie, jak i Stanley, są wykreowani bardzo porządnie, gdyż można odczuć, że faktycznie żyją, lecz patrząc na ich sytuację z dystansu, można zauważyć, że jest to lekko abstrakcyjny obrazek ułożony pod powieść. Tak więc, ich charaktery są jak najbardziej na plus, jednak wykorzystanie ich w takim, a nie innym scenariuszu, stworzyło otoczkę takiej momentami głupiutkiej historii o pierwszej miłości. Oczywiście nie chcę tutaj bagatelizować problemów, jakie wiązały się z chorobami obojga bohaterów, bo są one przedstawione realistycznie i - chociaż specjalistką nie jestem - wydaje się, że autorka wykonała porządny research. Poza tym język książki jest bardzo przyjemny i to on głównie...

zaczytAnna | 2018-08-21

Bardzo sympatyczna historia:-)