Ratownik. Nie jestem bogiem

Okładka książki Ratownik. Nie jestem bogiem Justyna Dżbik-Kluge, Jarosław Sowizdraniuk
Logo Lubimyczytac Patronat
2023-03-22

Wyróżniona opinia i

Ratownik. Nie jestem bogiem

przeczytanych książek 1275 napisanych opinii 1273

Potrzebowałam takiej książki, gdyż w tym roku czytałam Łowców skór, którzy dalej są w mojej pamięci bardzo silnie zachowani. Więc miło było przeczytać o ratowniku, który chciał być i pomagać, być wsparciem i robi wszystko co może. To pokazuję, że w takim miejscu też są ludzie którzy nie tylko pracują, ale po prostu ratują życia z pasji do życia.
Ciężko ocenić mi tę książkę, gdyż dalej ratownictwo i pierwsza pomoc jest mi daleka. W ostatnim czasie miałam styczność z odziałem ratowniczym i wszyscy byli mili poza ratownikami. Niestety z każdej strony są ludzie, złe humory, złe momenty i niewrażliwość. Trudny zawód, trudne historie i trudno ocenić.

Ciężko ocenić mi tę...

Książka z perspektywy ratownika medycznego. Dużo tu było historii przy których chciało mi się płakać i paradoksalnie to zaplusowało. Poza tym blaski i cienie pracy w pogotowiu, typowe i nietypowe wezwania, różne niekoniecznie dobre zachowania pracowników także wobec siebie nawzajem. Na koniec przydatne wskazówki na temat pierwszej pomocy, tego nigdy za wiele.

Przez większą część lektury miałam z tyłu głowy myśl, że dobrze jest trafić na takiego ratownika jak Jarek. Nie tylko ciekawie opowiada, ale przede wszystkim traktuje ludzi z szacunkiem, a swoją pracę z zaangażowaniem. Pani Autorka nie przeszkadza swoimi pytaniami, także dobrze się czyta te rozmowy. A historie z życia - wiadomo - najlepiej.

Po tej lekturze mam zupełnie inne spojrzenie na środowisko lekarskie i ratownicze.
Pozycja warta uwagi.
Jarek przedstawia środowisko ratownicze z brutalną szczerością. Wcale nie wybiela swojego zawodu, często pokazuje sytuacje, które niekoniecznie stawiają ratowników w dobrym świetle. I to czyni książkę wiarygodną. 💙

Warto ją przeczytać. Dla samej świadomości człowieka, że covidowe oklaski dla medyków były chwilowe, a potem znowu zrzucono nas poza margines. Ale też dlatego, że Jarek przedstawia naprawdę ciekawe przypadki ze swojej pracy. 📚

Pozycja warta uwagi.

Warto ją przeczytać. Dla samej świadomości człowieka,...

Dość ciekawa książka, chociaż muszę przyznać, że mnie niektóre aspekty, a tak na prawdę zachowania i udzielanie pierwszej pomocy przez ratowników zaszokowały -: mnie jako pielęgniarkę. Przy niektórych fragmentach byłam rozczarowana i zaszokowana.

Ratownik jest od tego, żeby ratować, a lekarz od tego, żeby leczyć. To chyba najważniejsze, co mi po tej lekturze zostanie. I może jeszcze pewna "zabawna" historyjka z pacjentem typu F. Poza tym znów, podobnie jak przy "Będzie bolało", czyli reportażu z tej samej dziedziny, ale z brytyjskiego podwórka, zastanawiałam się nad sensem 12-godzinnego systemu pracy, skoro część tego czasu jest ewidentnie nieefektywna i nie służy ani medykom, ani pacjentom.

Nie ma tutaj nic rewolucyjnego, spodziewałam się więcej trudnych historii. Może to lepiej, że ich nie ma. Są za to opowieści o niedostatkach systemu i naszych własnych.

Książka naświetla specyfikę pracy ratownika medycznego, z jej trudami i radościami. Najmocniejszą stroną jest na pewno swobodny i gawędziarski styl opowieści.

Szybka, "przyjemna" lektura. Polecam.

Szybka, "przyjemna" lektura. Polecam.

Samo "mięso" w ratowniczej pracy.
Być może dlatego, że część mojej rodziny pracowała przez lata w pogotowiu i być może dlatego, że sama mam wymagającą pracę związaną z pomaganiem ludziom, wiem, jak to wygląda. Jakie relacje nawiązują się w ekstremalnie trudnych warunkach, jak działa się na adrenalinie, jak czarny humor (tak źle widziany przez niektórych) ratuje zdrowie psychiczne i staje się wentylem, umożliwiającym zachowanie zdrowych zmysłów... Rozumiem to, ale moim zdaniem ograniczyłabym tego typu opowieści w książce, ponieważ mogą być źle zrozumiane i zniechęcają do bohatera.

Samo "mięso" w ratowniczej pracy.

Lekka pozycja, przez której treść płynie się dość szybko. Pełna smaczków oraz zzakulisowych ciekawostek z życia ratownika medycznego. Nie mogę powiedzieć, że w jakimś wyraźnym stopniu poszerzyłam swoją wiedzę - co być może stanowi ukryty przekaz autora. Wydaje się, że to książka skierowana przede wszystkim do potencjalnych pacjentów. Słusznie uczula, że nie w naszej gestii jest brylować wiedzą, czy domniemywać diagnoz, gdyż to może znacznie utrudnić procedury medyczne, a w konsekwencji kosztować czyjeś życie. Warta przeczytania, polecam.

• Audiobooki
  • Reportaż