Jacy byli? Jacy jesteśmy?

Okładka książki Jacy byli? Jacy jesteśmy? Justyna Dżbik-Kluge
Okładka książki Jacy byli? Jacy jesteśmy?
Justyna Dżbik-Kluge Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2023-07-12
2023-07-12
literatura polska Powstańcy Warszawscy

Okładka książki Ratownik. Nie jestem bogiem Justyna Dżbik-Kluge, Jarosław Sowizdraniuk
Ratownik. Nie ... Justyna Dżbik-Kluge...
Okładka książki Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków Justyna Dżbik-Kluge, Tomasz Samojlik, Jarosław Sowizdraniuk
Praktycznie ws... Justyna Dżbik-Kluge...

Rodzinne historie z Powstaniem Warszawskim

Jacy byli powstańcy na co dzień i jak ich przeżycia wpłynęły na dalsze pokolenia. Uwielbiam cykl "Korzenie pamięci" to ich wersja papierowa z wybranymi postaciami i mam wrażenie że w wywiadach na YouTube jest więcej ale może to tylko wrażenie. Książka jest ok forma wywiadów sprawia że czyta się dość szybko. (jakość treści to taki felieton w książce). W audiobooku na początku brakowało mi drugiego głosu w czytaniu bo gdzieś na przyśpieszeniu czasami pytanie i odpowiedź mi się zlewały a i odp czytane przez innych lektorów by go uatrakcyjniły.

Bardzo dobry pomysł i świetna realizacja. Wiele pytań celnych i ponadczasowych. Ciekawie opowiedziane fragmenty z życia Powstańców i wpływ ich przeżyć na następne pokolenia.

Bardzo dobra książka. Rozdziały, w których dzieci i wnukowie Powstańców dzielą się swoimi wspomnieniami i przeżyciami- rewelacja. Można się wzruszyć, usmiechnąć... Świetna robota, polecam

Kilka rozdziałów bardzo wzruszających a kilka... można było wyciąć. Myślę że 7 to uczciwa ocena.

Szanuję twórczość tej autorki i nie mam obaw sięgać po kolejne jej książki. Ta jest bardzo ważna, bo zawiera wspomnienia, czasem te ostatnie - od ludzi, którzy już odchodzą lub odeszli. Doceńmy wartość naszych dziadków i babć, dopóki są, oby nie było już za późno.

Czytajcie, sluchajcie, bo tych ludzi za chwilé wsród nas juz nie bédzie. ,,Powstanie bez tragizmu'' ,,Nikt, kto nie przezyl lapanek, nie ma prawa oceniac''. W tej ksiázce padlo wiele mádrych, prosto z serca plynacych slów. Z jednej strony autorka chciala pokazac powstanców warszawskich, jako zwyklych rodzinnych ludzi, a z drugiej strony zaglebila sie w tzw stres powojenny''. Czy geny naszych przodków maja wplyw na to kim jestesmy? Nie mialam w reku tej pozycji, sluchalam audiobooka, ale oczyma wyobrazni widzé zdjecia Ich-cichych i skromnych ze swymi dziecmi, wnukami, w domowym zaciszu, moze w ogródku. Lektura obowiázkowa dla mlodego pokolenia. Bardzo polecam.

„To my dziś nadajemy przeszłości takie albo inne znaczenie. To od nas zależy, co wybierzemy dla siebie z historii naszej rodziny. Albo czy nie wybierzemy niczego. To my mamy wpływ na to, czy nasi przodkowie będą nieśmiertelni”.

„Jacy byli? Jacy jesteśmy?” to książka, która powstała w ramach inicjatywy „Korzenie pamięci” zapoczątkowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tej ciepłej, wzruszającej „opowieści o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie” Justyna Dżbik – Kluge utrwaliła wspomnienia dzieci, wnuków i krewnych Powstańców Warszawskich. Osobistymi, rodzinnymi historiami dzielą się m.in. Karolina Korwin – Piotrowska, Szymon Majewski, Andrzej Wrona, Władysław Teofil Bartoszewski. Całość uzupełniła Autorka o rozmowy z m.in. antropolożką kultury, psycholożką, genetykami. Pytała o rodzinę, istotę pamięci, dziedziczenie traum.

Bohaterami reportażu Justyny Dżbik – Kluge są Powstańcy Warszawscy, których poznajemy z zupełnie innej niż dotychczas strony. Dla swoich dzieci, wnuków czy krewnych byli oni bowiem nie tyle bohaterami wojennymi, co przede wszystkim rodzicami, dziadkami, przyjaciółmi – zwykłymi ludźmi stawiającymi czoła codzienności. Autorka stara się pokazać jak radzili sobie z traumą ci, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny, jakimi byli rodzicami, dziadkami, jakim wartościom hołdowali i jakie starali się wpoić kolejnym pokoleniom.

„Jacy byli? Jacy jesteśmy?” to poruszająca, momentami bardzo intymna opowieść o tym co pozostawiają nam przodkowie, zarówno w sferze materialnej, jak i niematerialnej. O tym jak kształtują wspomnienia, rodzinne więzi i relacje. To reportaż, który pielęgnuje pamięć o Powstańcach Warszawskich, ale przede wszystkim o bliskich, którzy wywarli wpływ na to jakimi ludźmi stali się rozmówcy Autorki.

Czy w Waszej rodzinie dziadkowie wspominali czasy wojenne?

Ja, niestety, nie przypominam sobie, by w mojej rodzinie czasy drugiej wojny światowej były wspominane dość często. Mam jakieś przebłyski opowiadań dziadka, ale nie jest tego za wiele. Zresztą, gdy dziadkowie żyli, nie za bardzo interesowałam się historią, a tym samym wydarzeniami wojennymi. Z perspektywy czasu bardzo tego żałuję, bo dzisiaj nie mam już nikogo, z kim mogłabym o tym porozmawiać. A jak to wyglądało u Was?

Jakimi ludźmi byli Powstańców Warszawscy? Czy żyli wspomnieniami wojennymi do końca swoich dni? Jakimi byli dziadkami, rodzicami, krewnymi po tym, jak wojenna zawierucha na zawsze pozostawiła ich z traumą?

Bohaterowie książki Justyny Dżbik – Kluge opowiadają historie swoich bliskich, Powstańców Warszawskich. Książka powstała w ramach inicjatywy „Korzenie pamięci” Muzeum Powstania Warszawskiego. Ich głosami poznajmy bliżej bohaterów wojennych z tej prywatnej, nieznanej dotąd strony. Historią swoich bliskich dzielą się m.in. Aga Zaryan, Karolina Korwin-Piotrowska, Karolina Sulej, Arleta Zalewska, Andrzej Wrona, Szymon Majewski, Władysław Teofil Bartoszewski.

„Jacy byli, jacy jesteśmy” to zbiór rodzinnych wspomnień, często bardzo poruszających. Bardzo trudno jest ocenić taką książkę, są w niej, bowiem opisane autentyczne wydarzenia i emocje. Niewątpliwym jest fakt, że autorka podeszła do jej napisania z niezwykłą delikatnością i szacunkiem.
Jest to jedna z tych książek, której warto poświęcić swój czas. To ważny reportaż o przynależności, rodzinnych korzeniach, emocjach, traumie, jaką w pozostawiła po sobie wojna. „Jacy byli, jacy jesteśmy” na pewno na długo zostanie w mojej pamięci. Zdecydowanie polecam.

Czy w Waszej rodzinie dziadkowie wspominali czasy wojenne?

Pierwsza połowa dużo ciekawsza od drugiej. Lektura trochę przesłodzona, ale wynika to z formy - dzieci/wnuczkowie opowiadają o swoich rodzicach/dziadkach, którzy walczyli w powstaniu warszawskim.

Polecam w formie audiobooka, czytana mogłaby trochę znużyć z uwagi na dużo podobieństw między historiami oraz ich przewidywalność (w większości spotkaliśmy się z tymi motywami w filmach/innych materiałach o powstaniu).

Niemniej, jest to lektura bardzo ciepła, w pewien sposób próbująca przekazać międzypokoleniowe wartości. Warto sięgnąć, ale nie jest to pozycja obowiązkowa.

Książkę pochłonęłam w jedno popołudnie, była bardzo wciągająca i po prostu ciekawa. Ogromny plus za wydanie! Podczas czytania brakowało mi tylko informacji, kim są osoby opowiadające o swoich przodkach, bo nie zawsze wiedziałam, a często fakt ten łączył się z opowieściami - nierzadko historia zatoczyła koło. Czasami w wywiadach odbiegano od tematu, ale ogólnie nie przeszkadzało to aż tak w poznawaniu przeszłości. Oprócz tych małych minusów jest to rewelacyjna lektura o historii rodzin i potrzeby poznania swoich przodków.

• Reportaż
  • Audiobooki