Mroczna przyszłość

Anna Kowalczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo WasPos
2023-10-17
2023-10-17

Straszne postaop to było. Autorka napisała wypracowanie o ludziach że wsi, kto czym się zajmuje i w co jest ubrany, ale nie dała nam odczuć w żaden sposób cierpienia tych ludzi. Największym problemem wsi był brak kawowy. Na prawdę momentami się zastanawiałam czy to nie jakiś eksperyment społeczny, bo książką sci-fi tego nazwać nie mogę. Nie wiem co osoby dające tej pozycji wysokie noty czytają na codzień, chyba książeczki dla pięciolatków. Dramat

Sam pomysł fajny, inny niż wszystkie i z ciekawym poprowadzeniem fabuły. Problemem są niedopracowane szczegóły. Brak konsultacji ze specjalistami podczas pisania oraz słaba znajomość zasobów z których można by było skorzystać. Wszystko fajnie leci ale co jakby zbóje dorwały czołg, albo frakcja militarna z Czech zaanektowała by Pomorze? Oczywiście pisze to prześmiewczo a samą książkę czytało się nieźle (Po za zakończeniami rozdziałów. Zwykle nie mam nic przeciwko tego typu wstawką to tutaj z nimi coś jest nie tak).
Sporo technicznych niedoróbek, które sprowadziły wszystko do zwykłego czytadła. Nie żałuje poświęconego czasu ale trochę mi przykro że autorka nie przyłożyła się trochę bardziej bo mógł powstać całkiem niezły cykl.

Jest rok 2052, na świecie żyje już niewielu ludzi, nastąpiły ogromne zmiany klimatyczne, brakuje żywności.
Książka opowiada o życiu niewielkiej osady. Mieszka w niej Kraina, główna postać. A obok niej jest bardzo dużo innych postaci. Ciągle są wymieniane imiona i to czym się kto zajmuje. A także kto co zjadł, założył na siebie, co i komu powiedział, co później jest jeszcze wiele razy powtórzone innym osobom (dużo według mnie niepotrzebnych dialogów). Karina ciągle coś robi, ale mam wrażenie że w całej książce nic szczególnego się nie dzieje.
Ja gubiłam się w postaciach, dla mnie zdecydowanie było ich za dużo.
Pojawił się także wątek miłosny, ale bardzo beznamiętnie opisany.

Dawno nie czytalam tak dobrej ksiazki postapo, ktora wciagnela mnie od pierwszych stron.
Mamy tu bardzo ciekawie wykreowany swiat, gdzie autorka swietnie opisuje ciezkie warunki zycia mieszkancow, ich walke o przetrwanie oraz ich emocje i wspolne dzialania aby bylo lepiej.
Naprawde bardzo mi sie podobalo i mysle , ze z checia przeczytalabym o dalszych losach wszystkich bohaterow.
Tak wiec, ksiazke naprawde polecam wszystkim

Nawet w świecie chaosu, można odnaleźć odrobinę szczęścia.

W roku 2052 świat przestał wyglądać tak, jak go pamiętamy. Nieodwracalne skutki zmian klimatycznych, doprowadziły do niemal całkowitego wyginięcia rodzaju ludzkiego. W tym wszystkim pojawia się Karina Wilga, której doświadczenie i wiedza pozwala przerwać niewielkiej społeczności. Pewnego dnia dziewczyna poznaje Alexa, co całkowicie zmienia jej dotychczasowe życie.

Przy książkach spod szyldu postapo, jesteśmy przyzwyczajeni do brudu i beznadziei, jak np w serii Mad Max. Okazuje się, że w tym ponurym świecie można pokazać także odrobinę blasku, co udało się dokonać Annie Kowalczyk 😁

Mroczna Przyszłość zapowiadała się na książkę, jak wiele innych, typu Uniwersum Metro 2033. W rzeczywistości, okazała się przyjemnym obyczajem, który skupia się na ukazywaniu promyczka nadziei w świecie, w którym próżno jej szukać. Czy to źle? Wielu uzna, że tak, ale dla mnie była to naprawdę miła odskocznia 😊

Książkę czyta się przyjemnie, a fabuła jest niezwykle wciągająca. Fajnie obserwuje się życie ludzi, którym udało się przetrwać, ale także odnaleźć w wymagających czasach. Można to odebrać jako nieco naiwne, ale czasem każdy z nas potrzebuje nagięcia pewnych zasad i tutaj wypada to naprawdę nieźle 🙃

Nie jest to książka typu droga, co wielokrotnie powtarza się w tym schemacie. Tutaj bardziej chodzi o uczucia (których odbiór ułatwia nam pierwszoosobowa narracja) niż sam czynnik przetrwania, którego i tak trochę znajdziemy. Jest miło, przyjemnie i z poczuciem spełnienia. Naprawdę warto zapoznać się z tą książką! 🥰

Nawet w świecie chaosu, można odnaleźć odrobinę szczęścia.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

" W świecie ogarniętym chaosem nic nie jest takie, jakie znamy, nawet ludzie "
*****

Poznajcie Karinę Wilgę, dla przyjaciół Kara. Ma 27 lat, jest rok 2052. Zmiany klimatyczne dotknęły cały świat, zginęło mnóstwo ludzi, populacja jest coraz mniejsza. Mrozy są okrutne, a lato mordercze. Nie ma już wszystkich dobrodziejstw cywilizacji, a zwykła czekolada staje się marzeniem, które jest wręcz nierealne.
Karina straciła rodziców, gdy w pogoni za antybiotykami dla chorych sami zachorowali, i zmarli. Żyje w niewielkiej osadzie, wraz z innymi, którzy tworzą wlasną społeczność. Sami uprawiają rośliny, hodują zwierzęta, wytwarzają ogrzewanie. Są nawet osoby, które zajmują się szyciem, pieczeniem chleba, jest kowal. Z książek, poradników nauczyli się wszystkiego, jak przeżyć i radzić sobie w warunkach ekstremalnych. Każdy z mieszkańców wyposażony jest w strzelbę lub łuk. Kariny zajęciem jest polowanie. Wszyscy żyją w wielkiej zgodzie, pomagają sobie nawzajem. Prowadzą też handel wymienny z inną osadą, wymieniają miód, jajka, ziemniaki, sery na np . paliwo. Spokój zakłóca przybycie Aleksa , który trafia tutaj szukając porwanej siostry. Okazuje się, że niedawno do osady przybył również pewien mężczyzna o imieniu Fabian, z młodszą dziewczyną. Po opowieści Aleksa okazuje się, że może to być właśnie poszukiwany porywacz.
Czy rzeczywiście? Tego juz Wam nie zdradzę...
Mieszkańcy obserwują dziwne zachowanie wilków, a także dłuższą nieobecność mieszkańców z innej społeczności. Sami próbują dowiedzieć się, co tam się wydarzyło.
Na miejscu spotykają przerażające odkrycie...

To wspaniały hołd dla ludzkich relacji. Pokazuje nam to, jak ważni jesteśmy jeden dla drugiego. Jak cały mechanizm przeżycia zależy od tego, jak współpracujemy. Stworzenie tak idealnie działającej osady, mogło być tylko możliwe dlatego, że każdy szanował życie drugiego. Jestem pełna podziwu dla wszystkich mieszkańców, tego jakie warunki stworzyli w obliczu katastrofy klimatycznej. Możemy się naprawdę z lektury bardzo wiele nauczyć. Mamy też wątek miłosny, który jest takim promyczkiem słońca. Dla mnie to książka przede wszystkim o człowieczeństwie, marzę o tym, aby każdy z nas był właśnie taki jak np. Szymon czy Kazik.
Podoba mi się cały świat wykreowany przez autorkę, siła płynąca z przyjaźni i zaufania. To dobra książka. Pełna cennych rad i ostrzeżeń na przyszłość.
Bo przecież nikt nie chce stracić tego, co dziś mamy, prawda?
Zachęcam bardzo do tej cudownej przygody, jaką oferuje mój patronat. ♥️

" W świecie ogarniętym chaosem nic nie jest takie, jakie znamy, nawet ludzie "
*****

Współpraca
Mroczna Przyszłość autorstwa Anny Kowalczyk

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki. Czytałam już w przeszłości powieść dystopijną, która nie przypadła mi do gustu. Postanowiłam dać szansę tej powieści aby odczarować ten niesmak. I jak najbardziej się to udało. Świat jest przedstawiony z perspektywy głównej bohaterki Kariny Wilgi, 27 letniej dziewczyny, która została sierotą. Obecnie jest rok 2052.
Jak sobie wyobrażamy rok 2052? Najprawdopodobniej latające auta, robotyka na pełnym poziomie oraz technologia, która wykonuje za nas dużą część pracy. Niestety pokazana historia w książce pokazuje nam całkiem inne oblicze. Katastrofa klimatyczna przyszła wcześniej niż się można było spodziewać. Temperatura latem oraz zimą osiągają ekstremalnych temperatur. Obecnie są tylko te dwie pory roku. A cywilizacja jest zdziesiątkowana przez liczne choroby zakaźne oraz covid. Nie ma już takich metropolii jak znamy z naszych czasów. Teraz są niewielkie osady, gdzie mieszkańcy muszą żyć w symbiozie. Tak samo to działa między osadami. Ale jak zawsze wiadomo w życiu nigdy nie jest tak że każdy jest przychylny i pomocny, na drodze między osadami trafiają się zbiry i rabusie. Karina ma to szczęście, że gdy zostają przesiedleni to jej rodzice wybrali osadę i to jej ojciec ustalał zasady. Czy w takim świecie można odnaleźć szczęście i miłość. Jak najbardziej organizowane są śluby. Tworzone są rodziny mimo, że jest to trudne. Właśnie Karina także pokazuje, że miłość można znaleźć wszędzie.
Książka była wciągająca i interesującą, lecz także bardzo przewidująca, co nieco zaniżyło ocenę tej pozycji. Narracja pierwszoosobowa pomogła nam bardziej wczuć się w rolę i myśli głównej bohaterki. Dzięki temu powieść jest właśnie bardziej wciągająca. Myślę że w przyszłości chętnie sięgnę po kolejne pozycje autorki. A książkę polecam każdemu. Najbardziej chyba grupie młodzieżowej, język jest bardzo prosty i zrozumiały, dzięki temu każdemu ona przypadnie do gustu, najbardziej w długie jesienne i zimowe wieczory.

Współpraca
Mroczna Przyszłość autorstwa Anny Kowalczyk

Mroczna przyszłość — Anna Kowalczyk

Dobroć, pracowitość, miłość, harmonia, spokój, rodzina — wspólny mianownik człowieka z sercem na dłoni.

Lubicie serię Więzień labiryntu, Niezgodną, Intruza czy też Miłość i Potwory? (Oczywiście jest tego o wiele, wiele więcej...)
Jeśli tak, to ta książka jest właśnie dla was.
Lektura dla czytelników 16+.
Autorka przedstawia nam jak mógłby wyglądać nasz świat za 20 parę lat,gdzie na pierwszym planie jest Polska. Ludzie potrafią wszystko zniszczyć, a niby tak staramy się być ekologiczni. Niestety to wszystko jest wciąż za mało. Co zrobić z zanieczyszczeniami oceanów, śmieciami czy chemikaliami?
Przez to wszystko powstają różne mutacje chorób,a co jeszcze gorsze, traci się również życie.
Powieść dostarcza nam wiele emocji, nie jest to sztywna historia gdzie robi się wszystko, aby przetrwać. Mamy też wiele zabawnych fragmentów oraz ważnych lekcji.
Polubiłam główną bohaterkę książki,rudowłosą Karinę. Kobieta żywiołowa, dobra, odważna, ale chwilami też nierozważna. Działa instynktownie, najpierw myśli o innych, a na końcu o sobie.
Super czytało się tą historię, gdzie bohaterowie dzięki wspólnej pracy przetrwali wszelkie przeszkody. Wyobraźcie sobie miejsce, gdzie nie ma władców, polityków, czy też to, że pieniądze nie są już w obiegu. Brak obrotu pieniądza w takim sensie, że nie mają one już wartości nominalnej, jest tylko wymiana handlowa. Właśnie w tej powieści możecie sobie to wszystko wyobrazić. Całość niesie ze sobą jak już wcześniej wspomniałam, bardzo wiele lekcji. Takich jak ta, że większość ludzie jak chce, to może wszystko, jeśli tylko wniesie coś od siebie.
Bywają też źli ludzie, którzy mimo kryzysu nadal myślą tylko o bogactwie. To i wiele innych rzeczy przeczytacie w tej oto książce. Gorąco polecam 10/10

"- No nareszcie! - wykrzyknęła na nasz widok.- Czekałam na was od wieków!
- Nie postarzałaś się aż tak bardzo w tym czasie — drażnił się Kamil. [...]"

"- Nie, ale jakoś muszę sobie wytłumaczyć to, że spotkałem ciebie. Moja matka powiedziała mi kiedyś, żebym nigdy nie szukał miłości, bo ta prawdziwa...
- Znajdzie cię sama — dokończyłam za niego i uśmiechnęliśmy się do siebie. - Moja mama też mi to mówiła. [...] "

"- Kiedyś Zosia powiedziała, że łatwo jest przespać się z byle kim, za to prawdziwym wyzwaniem jest poczekać na kogoś, kto będzie tego warty. A ja lubię wyzwania. "

" [...] - Mój ojciec powiedział mi kiedyś, że w dziejach świata nie było takiej epoki, w której wszyscy byliby najedzeni i szczęśliwi. Zawsze i wszędzie będą biedni i bogaci, najedzeni i głodni. Nawet jeżeli będę ludzie, którzy chcą pomóc tym biednym, to zawsze będzie ich za mało. "

" [...] - Kiedy ludzkość wróci do normy i rozwinie gospodarkę, zacznie się ta sama pogoń za zyskiem, która zniszczyła poprzedni świat. [...]"

Mroczna przyszłość — Anna Kowalczyk

Jeśli tak, to ta książka jest właśnie dla was.
Lektura dla czytelników 16+.
Autorka przedstawia nam jak...

"W świecie ogarniętym chaosem nic nie jest takie, jakie znamy, nawet ludzie".

Jaka może być przyszłość? Co może się wydarzyć? Będzie dobrze czy źle? Każdy z pewnością chciałby znać odpowiedź na takie pytania. Ja oczywiście również. Tak mnie zastanawia czy będzie jeszcze większy rozwój czy może upadek. Nikt tego nie przewidzi. Karina właśnie żyje w gorszej przyszłości. Jest rok 2052. Zmiany klimatyczne widać gołym okiem. Są tylko dwie pory roku, gorące lato i zabójcza zima. Oraz choroby, które zdziesiątkowały znaczną cześć ludzkości. Początki były przerażające. Ludzie musieli nauczyć się żyć z takimi zmianami. Ale czy wszyscy? Powstawały osady, które starały się wiązały koniec z końcem. Były również takie, które zmieniły ludzi w prawdziwych potworów.

Książka ukazuję wizję świata widzianą oczami autorki. Za trzydzieści lat może wiele się wydarzyć. Do książki podchodziłam z delikatnym dystansem. Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Jednak nie ma co się obawiać. Historia już od samego początku mnie wciągnęła. Pokazała świat, który ulega zniszczeniu. Ludzkość stara się funkcjonować, jednak jak to zrobić gdy uprawy nie chcą rosnąć, brakuje wody, nie ma prądu, ludzie zmieniają się w potwory, panuje głód i choroby. Karina wraz z rodzicami znalazła taką przystań, która dzięki ciężkiej pracy zaczęła się rozrastać i funkcjonuje. Ludzie żyją tam z zgodzie i przyjaźni. Bohaterowie są cudowni tak jak sama Karina i Alex, których pokocha się już od samego początku. Dziewczyna nie zostawia nikogo, nie jest obojętna na krzywdę, wyciąga pomocną dłoń. Gorąco polecam, przekonajcie się sami jak ciężko jest funkcjonować gdy nie ma się niczego.

"W świecie ogarniętym chaosem nic nie jest takie, jakie znamy, nawet ludzie".

Mam na imie Karina Wilga , mam 27 lat .

To ja opowiem wam historie co sie zdarzylo a wy usiadzcie.

Stalo sie to jak bylam mala , zamieszkalam na ''farmie'' daleko w odludnionej wsi.
Wszystko zaczelo sie bardzo dawno, ostrzegali nas przed zmianami klimatycznymi .
A teraz jest juz zapozno stalo sie.
Razem z rodzicami uprawiamy jedzenie aby inni ludzie nie musieli glodowac.
Tutaj w tej malej wsi mamy swoja mala spolecznosc i kazdy sobie pomoga,dba o siebie.
Przede wszystkim kazdy probuje przezyc.

Czy zle decyzje moga pogorszyc sytuacje ?
Jak potocza sie dalsze losy Kary w tym niepewnych swiecie ?

@waspos #mrocznaprzyszłość #wydawnictwowaspos #annakowalczyk

Mam na imie Karina Wilga , mam 27 lat .

To ja opowiem wam historie co sie zdarzylo a wy usiadzcie.

A teraz jest juz zapozno stalo sie.
Razem z rodzicami uprawiamy jedzenie aby inni ludzie nie musieli...

• Legimi powieści
  • Przeczytane w 2023
  • ▪ Inne

Dodaj cytat z książki Mroczna przyszłość