Długa droga do domu

Okładka książki Długa droga do domu Wasil Bykau
Okładka książki Długa droga do domu
Wasil Bykau Wydawnictwo: KEW biografia, autobiografia, pamiętnik
Доўгая дарога дадому
KEW
2023-07-14
2023-07-14
Joanna Bernatowicz
autobiografia Białoruś Wasil Bykau

To dzięki finansowemu wsparciu Wasila Bykaua Swiatłanie Aleksijewicz udało się kupić pierwszy dyktafon, dzięki któremu powstał jej najsłynniejszy reportaż, “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Nie tylko dlatego był dla niej ważną postacią; jak wspominała: “Gdy byłam studentką, wyczekiwaliśmy jego książek, toczyliśmy wokół nich mnóstwo sporów. W jednowymiarowym, szablonowym świecie były jak łyk świeżego powietrza. Dzięki innemu spojrzeniu Bykau wyciągał nas z prowincjonalnego spojrzenia na świat”. Inny białoruski noblista, prześladowany przez białoruski reżim działacz społeczny Aleś Bialacki, nazywał go swoim duchowym nauczycielem i porównywał do Vaclava Havla. Sam Bykau Nobla nie doczekał, co nie przeszkodziło mu być dla Białorusi kimś znacznie ważniejszym niż tylko jej najznakomitszym pisarzem.

Swoją autobiografię ukończył w 2002 roku, niedługo przed śmiercią. Jego życiorys zawarł w sobie wszystkie tragiczne wydarzenia, które spadły na Białoruś w XX wieku. Bykau przeżył wojnę, kolektywizację, pełne represji życie w Związku Radzieckim, w końcu narodziny nowej dyktatury po upadku komunizmu. Nie dane mu było doczekać wolnej Białorusi, o którą walczył całe życie, widział za to, jak jego kraj pogrąża się w coraz głębszej niewoli, a białoruski język i kultura są coraz skuteczniej tępione. Wątki osobiste opisał Bykau powierzchownie, o traumie wojennej, problemach z alkoholem, chorobach i stosunkach rodzinnych wspomina rzadko i niechętnie. Interesowało go przede wszystkim przedstawienie swojego życia jako intelektualnego i moralnego testamentu pozostawionego przyszłym pokoleniom. Ten ważny głos pozostaje niestety aktualny, bo droga Białorusi do wolności zdaje się na razie nie mieć końca.

***

Więcej recenzji na:

O dzieciństwie i czasach wojennych świetnie się czyta o karierze literackie i życiu trochę trudniej.

• Druga Wojna Światowa
  • Kresy