Okładka książki The Medical Science of House, M.D.: The Facts Behind the Addictive Medical Drama Andrew Holtz
Andrew Holtz Wydawnictwo: Berkley zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Berkley
2006-10-03
2006-10-03

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Sięgnąłem po tą książkę jako ciekawostkę, swoiste rozszerzenie wiedzy o serialowym dr Housie. Zupełnie na luzie. Niestety potwierdziło się to co wyczytałem z opinii innych czytelników. W książce tej nie wiele jest House'a. Nawiązania do głównego bohatera serialu i ogólnie do serialu znajdują się na kartach książki raz na jakiś czas i to tylko w tle do rozważań o systemie amerykańskiej służby zdrowia. Mimo, że kilka przeprowadzonych analiz jest ciekawych jednak wiele jest takich, które nie mają przełożenia na polski grunt. Uderzył mnie zwłaszcza fakt poruszenia problemu zbyt DUŻEJ dostępności i ilości badań dla pacjentów... Dla polskich pacjentów jest to raczej nie do pojęcia w realiach, gdzie na niektóre badania czeka się kilkanaście miesięcy. Co do nawiązań do House'a to znajdziemy tam trochę analiz i opinii o sposobie pracy słynnego doktora - oczywiście krytycznych.
Książkę czyta się dosyć sprawnie jednak jest to pozycja zdecydowanie dla fanów serialu o niesfornym choć genialnym lekarzu i jego asystentach.

Szczerze mówiąc sugerując się tytułem spodziewałam się czegoś dużo ciekawszego po książce. Miałam nadzieję, że autor książki bardziej skupi się na przypadkach z serialu dr House. Niestety muszę przyznać duży minus za fakt, że tytuł ksiazki może wprowadzać w błąd. Tematem wcale nie jest serialowy bohater i jego podopieczni, lecz system opieki zdrowotnej, a dokładniej szpitale i kolejno opisany przebieg procesu diagnostycznego mającego na celu rozpoznanie choroby. Wątek tytułowego doktora Huose'a pojawia się rzadko i tylko po to, by zapewnić, że prowadzone przez niego przypadki chorób, sposób diagnozowania oraz samo zachowanie w rzeczywistości nie mają prawa bytu w szpitalach (o czym większość fanów serialu na pewno sama pomyślała). Mam wrażenie, że tytuł jest typowym chwytem marketingowym zastosowanym w celu zwiększenia sprzedaży książki. Natomiast sama książka opiera się typowo na opisywaniu zagadnień medycznych, więc bardziej poleciłabym typowo medyczne książki, które w bardziej przystępny sposób poruszają tematy procesy diagnozowania i systemu zarządzania w opiece zdrowotnej. Książka warta polecenia dla osób, które chcą wiedzieć więcej o procesie diagnozowania i zarządzania, natomiast osoby, które lubią serial i tytułowego bohatera raczej będą zawiedziona tym, co znajdą w książce.

Chwytliwy tytuł kryje w sobie dywagacje na temat stanu opieki medycznej w USA i opis podstawowych badań medycznych, o których wiem 10xtyle, niż jest w książce. ROZCZAROWANIE.

Momentami za mało było House'a w Housie.
Raczej to książka o medycynie w ogóle.
Dla laika może być zbyt specjalistyczna, dla osób związanych z medycyną - chwilami nudnawa.
Myślę, że najlepiej nadawałaby się dla kogoś, kto lubi House'a i wybiera się na medycynę lub dopiero ją zaczyna - taka trochę propedeutyka.
Mimo to, daję ocenę dobrą, bo całkiem szybko się czytało i przypomniałam sobie parę drobiazgów nie tylko z serialu, ale ze studiów. ;)

Jeśli ktoś boi się spoilerów, to wystarczy, że wcześniej obejrzy pierwsze dwa sezony serialu.

Momentami za mało było House'a w Housie.
Raczej to książka o medycynie w ogóle.
Mimo to, daję ocenę dobrą, bo całkiem szybko się czytało i...

Bardzo słabiutko i to niekoniecznie dlatego, że rozminęła się z moimi oczekiwaniami.

Zacznę od moich oczekiwań - spodziewałem się, że książka, odcinek po odcinku (obejmuje ona swoim zakresem pierwsze dwa sezony) omówi przypadki medyczne, rozdzieli fakty od mitów, przedstawi choroby, wypowiedzi i działania House'a w sposób zgodny z obecną wiedzą medyczną. Nic z tego. Książka bardzo ogólnie omawia obraz medycyny w USA, kompetencje lekarzy, procedury medyczne i technologie stosowane we współczesnej medycynie. Od czasu do czasu odwoła się do któregoś z odcinków, ale poświęca mu jedno, góra dwa zdania i powraca do kilkustronnicowego monologu zupełnie oddzielonego od treści odcinka.

Nawet jeżeli jednak spojrzeć na książkę jako na oddzielne dzieło, niepowiązane z serialem i nie wymagające patrzenia na nie przez pryzmat fana serialu, to i tak trzeba powiedzieć, że książka jest diabelnie nudna, plątająca się bez ładu i składu po różnych obszarach działalności amerykańskiego szpitalnictwa, skacząca bez powodu z tematu na temat i właściwie nie wnosząca NIC do mojego całokształtu osobowości czy wiedzy, która mnie interesuje.

Ogromne rozczarowanie i nawet pomimo niskiej ceny (w tej chwili idzie ją kupić <10 zł) odradzam zakup tej książki.

Za mało o Housie, za dużo o amerykańskiej, współczesnej medycynie. Stanowczo za dużo nudnych statystyk, za mało ciekawych przykładów i case'ów pacjentów. Ogólnie można się czegoś dowiedzieć, ale bez szału - dla mnie strata czasu.

Książka dobra, nie mniej jakoś mnie nie zachwyciła... Pozwoliła mi bardziej krytycznie spojrzeć na jeden z moich ulubionych seriali i na jednego z najbardziej charakterystycznych bohaterów. Miłośnikom serialu polecam

Bardzo interesująca książka. Nie opowiada tyle o serialowym doktorku, co też raczej sporo o rzeczach związanych z medycyną. Warta przeczytania, ale dla kogoś kompletnie niezainteresowanego tematem może być męcząca. Tak czy inaczej- polecam.

Fajne dla ludzi chcących wiedzieć coś o chamstwie i medycynie jednocześnie ;P

Fajne dla ludzi chcących wiedzieć coś o chamstwie i medycynie jednocześnie ;P

Raczej mocno się zawiodłem. Oczekiwałem książki, która na przykładzie konkretnych przypadków z konkretnych odcinków zobrazuje, czy serial - jeśli chodzi o medycynę - jest bliższy rzeczywistości czy fikcji. Tymczasem książka przypomina bardziej jakiś podręcznik, coś jak żółta seria "... dla amatorów/laików". Mimo że jestem fanem serialu, książki nie polecam.

• Medycyna
  • Mam