Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii

Tłumaczenie: Urszula Jachimczak
Wydawnictwo: Znak
Vital Signs. Stories from Intensive Care
978-83-240-1587-0
życie, śmierć, pacjent, OIOM, medycyna
literatura faktu
Ag2S

UWAGA! Ta książka podnosi ciśnienie. Kontrowersyjne przypadki z oddziału intensywnej terapii. Światowej sławy specjalista zdradza: Kto w szpitalu podejmuje decyzje o życiu i śmierci pacjenta? Czy życie profesora jest cenniejsze od życia narkomanki? Dlaczego OIOM-y to współczesne cmentarzyska? Energiczni i pewni siebie lekarze. Błyskawiczne i spektakularne akcje ratunkowe. Reanimacja...

UWAGA! Ta książka podnosi ciśnienie.

Kontrowersyjne przypadki z oddziału intensywnej terapii.
Światowej sławy specjalista zdradza:
Kto w szpitalu podejmuje decyzje o życiu i śmierci pacjenta?
Czy życie profesora jest cenniejsze od życia narkomanki?
Dlaczego OIOM-y to współczesne cmentarzyska?

Energiczni i pewni siebie lekarze. Błyskawiczne i spektakularne akcje ratunkowe. Reanimacja zakończona pełnym sukcesem. Jeśli myślisz, że taka jest rzeczywistość, to jesteś w wielkim błędzie! Oznaki życia to mocna książka, która odziera ze złudzeń nasze wyobrażenia o oddziałach intensywnej terapii. To książka, która wywołuje burzliwą dyskusję o sensie sztucznego podtrzymywaniu życia i granicach ludzkiej wytrzymałości.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

radosiewka | 2011-04-27
Przeczytana: 2011 rok

Dopiero od niedawna na polskim rynku ukazuje się coraz więcej książek o medycynie i samych lekarzach. Część z nich pozostaje niezrozumiała dla laików z dziedziny biologii, ale niektóre pozycje są w stanie w przejrzysty sposób przybliżyć arkana sztuki lekarskiej także niewtajemniczonym. Jednym z tego typu tytułów jest „Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii.” Autorstwa Kena Hillmana. Ten australijski lekarz jako pierwszy w kraju uzyskał specjalizację z intensywnej terapii i posiada duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Książka ta to zbiór opisów przypadków medycznych, z którymi spotkał się autor, jego wspomnienia i przemyślenia odnośnie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Posiłkując się historiami z życia, bezlitośnie obnaża słabości mechanizmu działania szpitali, szkolenia lekarzy i przede wszystkim, często nieuzasadnionym wydatkom, gdy szanse na przeżycie pacjentów są praktycznie zerowe. Zadaje pytania, które do dzisiaj są tematem tabu – czy warto przedłużać życie...

jjon | 2011-06-02
Przeczytana: 27 maja 2011

Chyba wszystkim nam ciężko zaakceptować, że częścią ludzkiego życia jest śmierć. Nigdy nie jest to łatwe doświadczenie, zarówno dla osoby, której agonia dotyczy bezpośrednio, jak i jej bliskich, którzy próbują jej pomóc. Autorem książki Oznaki życia jest australijski lekarz Ken Hillman, który przez wiele lat pracował na oddziale intensywnej terapii i wielokrotnie towarzyszył osobom stojącym twarzą w twarz ze śmiercią. Uznawany jest za eksperta w swej dziedzinie. W swej książce dzieli się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami dotyczącymi ratowania ludzkiego życia. Jego pogląd na temat konieczności podtrzymywania życia wzbudzi pewnie wiele kontrowersji. Rodziny, które właśnie przeżywają odchodzenie bliskiej osoby, chcą mieć pewność, że zrobiono wszystko, co było możliwe, aby podtrzymać życie. Hillman natomiast uważa, że istnieje granica, która wyznacza moment, w którym można – a nawet z wielu względów powinno się – zdecydować, że dalsze podtrzymywanie życia nie ma sensu. Odnosi się...

| 2012-03-28
Przeczytana: 23 marca 2012

nie miałam pojęcia, że tak wygląda "dylemat podtrzymywania życia".po przeczytaniu tej książki, muszę zrobić zmiany w testamencie ustnym i nie pozwolić moim bliskim na podłączenie mnie do aparatury, gdy nie ma nadziei, że wrócę do zdrowia.autor książki wyraźnie podkreśla, że często decyzja rodziny przedłuża bolesną agonię.ci, którzy powinni nas kochać i o nas dbać, zupełnie nieświadomie stają się okrutnymi katami, bo takie jest prawo i możliwości dzisiejszej medycyny, a brak jest świadomości jak to działa. a działa tylko wtedy, gdy respirator jest używany tylko do przetrzymania kryzysu przy dobrych rokowaniach.każde inne zastosowanie, to bardzo powolna śmierć i podtrzymanie złudzenia,że zdarzy się cud.jeśli chcecie się dowiedzieć jak działa pierwsza pomoc, jak nieudolni są strzy lekarze, pomimo swego doświadczenia, gdy przyjdzie im działać, jakie obrażania są najbardziej niebezpieczne i nie rokują, że należy bać się bycia ciekawym przypadkiem, bo to oznacza, że nikt nie wie co nam...

Magdalena Ru | 2013-01-17
Przeczytana: 19 listopada 2011

W doskonały sposób opisane trudne problemy, przed którymi stajemy kiedyś w życiu wszyscy, jako lekarze lub pacjenci, jako krewni i przyjaciele umierających. Porusza problemy etyczne, społeczne, ekonomiczne, ludzkie, daje do myślenia. Nie udziela prostych odpowiedzi. Pozostawia czytelnika w rozterce.

Zaczytana | 2014-10-20

Ta książka faktycznie podnosi ciśnienie, ale warto przeczytać - napisana zrozumiałym, przystępnym językiem i poruszająca bardzo ważne problemy natury etycznej i moralnej.

Cogaiseoir | 2013-12-30
Przeczytana: 2011 rok

Intensywna terapia od kuchni, jednak z poszanowaniem ludzkiej godności.
Bałem się, że to kolejna książka napisana dla pieniędzy, ale mile się rozczarowałem.

ACu | 2015-09-25

Z wielką ciekawością podeszłam do tej książki, gdyż z przyczyn osobistych intensywna terapia jest mi bliska. Leżał na niej bliski członek mojej rodziny, młody chłopak. Książka pozwala zajrzeć od kuchni jak wygląda OIOM, jakie rozterki czyhają na rodzinę i lekarzy. Jak niedoskonała jest jeszcze medycyna. Odziera trochę ze złudzeń pokazując jednocześnie, że są przypadki w których wszystko się udaje i że na oddziale "dzieją się cuda". Autor bardzo często podkreśla, że podłączenie kogoś do respiratora nie jest lekarstwem i w mojej opinii jest to podejście bardzo w porządku wobec czytelnika, który może stać się pacjentem tegoż oddziału lub może być rodziną pacjenta, o której cierpieniu rzadko kiedy się mówi. Uważam że ta książka jest bardzo ważnym głosem w dyskusji na temat sztucznego podtrzymywania życia. Myślę że warto się z nią zapoznać i przemyśleć pewne "ostateczne" kwestie związane z naszym życiem i śmiercią.

| 2012-05-27

mimo iż z medycyną nie mam nic wspólnego, sięgnęłam po nią. trochę się obawiałam, że tekst będzie pisany językiem trudnym dla zrozumienia dla kogoś kto nie studiował medycyny ale czytało się ją bardzo przyjemnie. rzuca nam troche światła na to co tak naprawdę dzieję się ze murami szpitali, z ludźmi leżącymi pod respiratorem. momentami nudna, autor zbyt często rozważał te same aspekty.

JLo | 2013-05-23
Przeczytana: 05 maja 2012

Dla "niemedyków" z pewnością ciekawa pozycja. Autor w dostępny sposób opisuje historię i realia OIOMów. Co ważne nie ogranicza się tylko do typowych treści dla książek popularno-naukowych, ale zawiera szereg pytań (niestety zbyt często z sugestią odpowiedzi), fundamentalnych i kontrowersyjnych.

Angelika Kunkel | 2012-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2012

Mimo, że jestem maniaczką książek medycznych to była to dla mnie ciężka lektura. Bez polotu i tej akcji, którą znajdujemy chociażby w książce "Lepiej" autorstwa Atul Gawande'go czy w Cieniu Hipokratesa Newman'a. Nie polecam.