The House that Hugh Laurie Built. An Unauthorized Biography and Episode Guide
978-83-7648-233-0
Dr House, Hugh Laurie

Jak właściwie doszło do tego, że amerykański serial telewizyjny o nieprzyjaznym, utykającym doktorze bezustannie łykającym leki, który czerpie przyjemność z obrażania pacjentów, współpracowników i całej ludzkości, stał się jednym z najbardziej popularnych w ostatnich latach seriali? Czy chodzi tylko o doskonały scenariusz i mistrzowską reżyserię? Aby w pełni zrozumieć źródło sukcesu "Dr. House’a", należy się przyjrzeć człowiekowi, który wciela się w rolę głównego bohatera.

To Hugh Laurie, były członek trupy komediowej Footlights w Cambridge, weteran brytyjskiej sceny teatralnej, telewizyjnej i filmowej, entuzjasta boksu i jazdy na motorze, cierpiący na depresję pisarz i muzyk, mąż, ojciec trójki dzieci i były wioślarz odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej. To dzięki niemu serial zyskał siłę wyrazu pozwalającą na zajęcie miejsca w czołówce programów emitowanych w paśmie największej oglądalności.

„Dr House. Nieautoryzowana biografia i przewodnik po serialu” prezentuje wszystkie, ciągle jeszcze mało znane okoliczności, związane z niesamowitą karierą Hugha Lauriego, czyli to, jak dostał rolę w serialu, w jaki sposób przeniósł wszystkie swoje cechy charakteru na postać doktora Gregory’ego House’a, kreując rolę, którą tak wielu fanów i krytyków lubi i podziwia, jego walkę z depresją i zmagania z ciemną stroną bycia komikiem, a także niesamowitą historię kariery i marzeń ojca aktora, oraz to, jak wpłynęły one na syna.

W książce znajdziecie także podsumowanie tego, co jest najważniejsze w kolejnych odcinkach serialu, a także najciekawsze informacje o twórcach serialu i pozostałych aktorach, o błędach medycznych, jakie popełnili scenarzyści i aktorzy, oraz o tym, jak Dr House w praktyce wykorzystuje swoje motto „wszyscy kłamią”.

[opis wydawcy]

Felicity | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Warto przeczytać jeśli jest się fanem serialu.
Jest tutaj rys biograficzny twórców serialu aktorów grających główne role, do tego książka szczegółowo opisuje odcinki serii 1-3, z dużą ilością ciekawostek i faktów spoza planu. Mnie np. zaskoczyła informacja, że Hugh Laurie jest Brytyjczykiem.
Jest też trochę ciekawych zdjęć i cytatów. Jedyne co uważam za przesadę, to wciskanie na siłę do opisu poszczególnych odcinków informacji o lasce House'a nawet jeśli wcale nie ma o czym pisać: np. "w tym odcinku House włączył laską przycisk windy". Trochę to na siłę.

Katarzyna Domańska | 2015-02-28
Przeczytana: 2009 rok

Pozycja idealna dla fanów "Dr House".

Oprócz biografii głównego bohatera (Hugh Lauriego) są też biografie innych aktorów występujących w serialu. To przede wszystkim przewodnik po pierwszych trzech sezonach produkcji (zdjęcia, streszczenia i analizy odcinków). Mnóstwo ciekawostek i interpretacji..

Natalia | 2011-08-20
Przeczytana: luty 2012

Gratka dla fanów Housa. W książce odnajdziemy biografię Hugh, opis aktorów opatrzony zdjęciami (ah...Chase;)) oraz informacje o głównym scenarzyście serialu. W kolejnej części mamy szczegółowy opis każdego z odcinku pierwszych trzech sezonów Housa. Zwracamy uwagę m.in na kłamstwa (przecież wszyscy kłamią, dokonywane zabiegi medyczne, wpadki i dowiadujemy się gdzie i co robi laska doktorka. Polecam, drugą częśc najlepiej czyta się "na świeżo" po każdym odcinku.

Piotrek | 2011-10-28
Przeczytana: 28 października 2011

Fajne uzupełnienie wiedzy na temat serialu. Szczególnie chciałem przeczytać biografię Lauriego. Częścią drugą książki jest opisem aktorów drugoplanowych i ich życia przed "House'm". No i gratka dla fanów w części trzeciej: Konkretny opis 3 pierwszych sezonów. Każdy odcinek zostaje rozłożony na części pierwsze, przypomniany czytelnikowi i uzupełniony w zadziwiający sposób. Jaki? Mamy główną myśl przewodnią House'a z danego odcinka, co się dzieje z laską House'a ( :D ), jakie są zabiegi medyczne, jakie są wpadki, i najważniejsze: morały i myśli przewodnie przeznaczone dla fana z każdego odcinka.

Roksana | 2013-08-16
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Książkę dostałam, jako 'lek' na rozpacz po zakończeniu tegoż serialu. Miło było ją czytać, przypomnieć sobie wszystko. Rozbawił mnie nawet pomysł na to aby opisać co House w danym odcinku robił ze swoja laską(tą drewnianą) :D 'oparł na niej brodę' 'zakręcił nią dwa razy', niby bez sensu ale z humorem :)
Nie jest jakaś wybitna, to po prostu opis odcinków i trochę faktów. Gratka dla fanów na nudny dzień.

Seatlle | 2012-07-07

Dr House, kto go nie lubi? Ta postać jest po prostu fenomenalna. Przeczytałam ten przewodnik po serialu i jestem mile zaskoczona. A zamieszczone zdjęcia Hugh Lauriego są niesamowite. Można by pomyśleć, że moja opinia jest przesłodzona, bo przecież ,,Wszyscy kłamią''. Jednak polecam tą książkę :)

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-14

Książka idealna dla prawdziwych fanów serialu. Książka zawiera życiorysy głównych aktorów serialu (ze szczególnym uwzględnieniem biografii Hugh Lauriego) oraz szczegółowe opisy wszystkich odcinków pierwszych trzech sezonów. Dla wiernych fanów pozycja wręcz obowiązkowa.

dziewczyna84 | 2012-10-28
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2012

Książka ta jest idealnym przewodnikiem potrzebnym do analizy serialu dla studentów szkoły filmowej. Dobre rady pozwolą uniknąć przyszłym twórcą pewnych podstawowych błędów przy tworzeniu filmów czy produkcji telewizyjnych. Dla zwykłego czytelnika, już po obejrzeniu omawianych serii dość dawno, sam opis odcinków wydaje się mniej interesujący ale wyszczególnienia "wpadkek", "najciekawszych (momentów)", "kłamstw(w danym odcinku)" i opisu sytuacji z gabinetu diagnostycznego wydają się bardzo ciekawe. Przyjazny układ z czytelnym podziałem pozwala wybrać nam aktualnie nas interesujące informacje.

Lena | 2015-08-24
Przeczytana: 31 lipca 2015

Do tej książki dwa razy robiłam podchody. Dostałam ją w prezencie i za pierwszym razem okazała się nuda i mało interesująca gdzie skończyłam czytać po kilkunastu stronach. Ale postanowiłam dać jeszcze jedną szansę i przeczytałam. Jest wiele ciekawych informacji o aktorach głównych , aczkolwiek są opisy, informację które uważam za zbędne ponieważ człowiek chce jak najszybciej już skończyć stronę i wyczekuję interesującej kwestii. Opisy przypadków i odcinków są ciekawe i momentami śmieszne. Sama jednak nie zakupiłambym tej ksiązki bo nie jest na tyle dobra i interesująca.

Malwina | 2010-06-24

Kupiłam ją pod wpływem impulsu i teraz, znając jej treść, już bym tego raczej nie zrobiła. Nie ma w niej praktycznie żadnych informacji o aktorach, których nie dałoby się znaleźć w internecie. Ilustracji jest niewiele. Streszczenie odcinków z trzech sezonów jest jej największą zaletą i warto ją mieć tylko dlatego, że można tuż po obejrzeniu odcinka przeczytać o kulisach jego powstawania i o błędach jakie zostały w nim popełnione. Bardziej jednak polecam "Dr House i filozofia".