Szkoła przetrwania: kultowy poradnik survivalowy

Wydawnictwo: Pascal
Living Wild: The Ultimate Guide to Scouting and Fieldcraft
978-83-7513-789-7
sztuka przetrwania, poradnik
poradniki
Kathi23

Przeżyjesz w najdzikszych warunkach, bo dowiesz się, jak: * używać narzędzi, które ratują życie * rozbić obóz w terenie * rozpalić i podtrzymać ogień * przygotować, ugotować i przechować jedzenie * rozpoznać, wytropić i śledzić dziką zwierzynę * opatrzyć rany jak ratownik medyczny! Bear Grills - człowiek legenda, znany z kultowego programu Discovery. Przeszedł sito...

Przeżyjesz w najdzikszych warunkach, bo dowiesz się, jak:

* używać narzędzi, które ratują życie
* rozbić obóz w terenie
* rozpalić i podtrzymać ogień
* przygotować, ugotować i przechować jedzenie
* rozpoznać, wytropić i śledzić dziką zwierzynę
* opatrzyć rany jak ratownik medyczny!

Bear Grills - człowiek legenda, znany z kultowego programu Discovery. Przeszedł sito selekcji brytyjskich oddziałów specjalnych, wspiął się na Mount Everest i przetrwał w najbardziej niegościnnych regionach Ziemi

Krzysiek | 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Nie jest to ksiazka poruszajaca tematy typu jadalne rosliny i nie przedstawia ona jakis wyszukanych technik survivalu. Nazwalbym ten podrecznik takim wstepem do sztuki przetrwania. Ksiazka dotyczy survivalu - powiedzialbm - turystycznego. Mam tu na mysli to, ze staramy sie zaopatrzyc w odpowiedni sprzet, a nie lecimy z nozem, litrem wody w manierce i krzesiwem w dzicz, jak to Bear przedstawia w swoim programie TV. W ksiazce opisane sa najpotrzebniejsze przedmioty czyli takie, ktore warto miec ze soba uwzgledniajac to, ze nie mozemy dzwigac zbyt wiele. I tak dowiadujemy sie, ze do odpowiednich warunkow potrzeba odpowiednio dopasowane ubranie, buty. Poza tym jest mowa o nozach, jaki miec najlepiej, jak go zachowac w dobrym "zdrowiu". Oprocz tego Bear Grylls opisuje sposoby samodoskonalenia tak fizycznego (opisane cwiczenia), jak i mentalnego (jest co nieco w sprawie wiary i jej dobroczynnym dzialaniu na czlowieka w sytuacji zagrozenia zycia). Autor udziela rad typu jak radzic sobie z...

Piotrek | 2011-08-26
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Jeśli jesteście zainteresowani książkami podróżniczymi to źle trafiliście.
Jak sama nazwa wskazuje, to poradnik. A poradnik w większości przypadków kojarzy się z suchymi faktami.
No i cóż... Napewno dowiemy się ciekawych rzeczy na temat "przygotowania do podóży" ale niestety nie samego przetrwania podczas wyprawy. A nie tego uczy nas Grylls na Discovery Channel. My chcemy wiedzieć "Jak?" a nie "Po co?".

Dodatkowo w książce padają zwroty jasne jak słońce - "Buty muszą być solidne i wytrzymałe, ale powinny przy tym być lekkie.", albo jeszcze fajniejszy "babol" - "Nigdy nie noś skarpet z dziurami". Czy to nie brzmi jak słowa waszych mam i babć z czasów waszej młodości? Albo ostatniego felietonu w "Poradniku Domowym" albo "Naj" ? Zgadza się. "Szkoła przetrwania" to Wikipedia w twardej oprawie. Z niej też się tego wszystkiego dowiecie i to za darmo. Więc po co przepłacać? To nie jest też tak że ten poradnik jest "złą książką". Ale szaleństwem literackim na pewno nie jest. To też nie...

Mirko1981 | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Nie zasługuje nawet na 6 gwiazdek. (a mogłaby dostać nawet 7)gdyby nie ...
Zbyt dużo tematów poruszonych w tym poradniku kompletnie nie potrzebnie. Potrzebne można było rozwinąć. Przedstawić więcej sytuacji z życia aby zobrazować daną przydatność. Więcej konkretnych przykładów na konkretny wyjazd. Jak się przygotować itp. Dużo pierdół i traktowanie trochę czytelnika jak idiotę poprzez definiowanie oczywistych kwestii.
Książka jest o tyle przydatna jako pierwsza książka z tej tematyki. Bardzo ogólnikowa. Bo wszystko zależy od wszystkiego. pogody, celu, klimatu, itp itd. Można przeczytać ale ja osobiście się zmęczyłem.

Marcin Polański | 2011-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011

Bardzo ciekawie i interesująco napisany poradnik surwiwalowy. Książka nie tyle do przeczytania co do używania. Polecam wszystkim, starszym i młodszym, miłośnikom wędrówek i różnego rodzaju plenerowych eskapad.

needforspeed | 2014-04-12

Książka bardzo dobra, czyta się szybko oraz podnosi na duchu chęć do własnej przyszłej wyprawy, polecam.

Filip91 | 2013-07-03
Przeczytana: luty 2012

Dosyć kompleksowy poradnik poruszający wszystkie ważniejsze aspekty związane z podróżą, np. pakowanie plecaka i tym podobne przygotowania. Dużo jest pouczających przykładów i odniesień do skautingu. Naprawdę wartościowa książka.

ryhu | 2016-09-16
Przeczytana: 11 września 2016

Nie interesuję się survivalem, więc ciężko mi ocenić rzetelność informacji w niej zawartych (poza tymi znanymi wszystkim - pierwsza pomoc itp), więc nie wiem czy można się z tego poradnika faktycznie doszkolić. Dla mnie jako laika był to zbiór rzeczy, które albo już wiedziałem, albo takich, które po przeczytaniu uważam za i tak nieprzydatne. Do tego czyta się to dość "sucho", jak podręcznik - nie jest napisana w taki sposób, żeby dawać radochę przy samym czytaniu. No i dodatkowo wydanie ebookowe jest po prostu słabe - w książce jest sporo ilustracji (np instrukcje wiązania poszczególnych węzłów), a elektroniczne wydanie jest tak sformatowane, że obrazki są za małe i przez to kompletnie nieczytelne.

Damian | 2014-12-04

Bardzo dobra książka, przeznaczona głównie dla osób zaczynających swoje wędrówki jak zarówno zaawansowanych miłośników tej dziedziny, których zapewne też zaskoczy ciekawym pomysłem. Polecam także organizatorom grupowych wypadów w teren (jest sporo treści o organizacji obozowej i pomysłów na różne ciekawe zabawy nauczające)

Autor pisze o sprzęcie, niezbędnych narzędziach, sztuce obozowania, ognisku, kuchni obozowej, higienie, nawigacji w terenie, obserwacji przyrody, udzielaniu pierwszej pomocy, sprawności fizycznej, odżywianiu, a na koniec fajnie życiowo motywuje czytelnika :)

Brakuje mi treści o roślinach i wykorzystaniu natury w sposób spożywczy i medyczny.

Dominik | 2015-04-09

"Kultowy poradnik survivalowy" jest nazwą zdecydowanie na wyrost. Osoby które choć trochę "liznęły" tą tematykę nie znajdą w tej książce nic, czego wcześniej by już nie wiedziały. Gryllsa biją na głowę znacznie starsze książki np. autorstwa Meisnera, czy Wisemana, w których pojęcie survivalu potraktowano znacznie poważniej niż tu. A napisano je na długo przed "zjadaczem skolopendr" i innych pajęczaków... Tak naprawdę, książka Gryllsa jest poradnikiem dla harcerzy i niedzielnych turystów, którzy chcą w nietypowy sposób ubarwić sobie weekendowy wyjazd za miasto.

Kamila Papiernik | 2014-04-03
Przeczytana: grudzień 2013

Poradnik jak przetrwać w trudnych warunkach . Jest naprawdę bardzo przydatny, można się dowiedzieć oraz nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Autor przekazuje nam swoją wiedzę oraz doświadczenie,uczy nas co trzeba zrobić oraz wiedzieć wybierając się na Survival. Opisuje jakie niezbędne rzeczy będą nam potrzebne, jak i jakie sposoby są na rozpalanie ognisk, bądź gotowanie. I wiele innych bardzo ciekawych rzeczy. Polecam :)